Německo by mohlo při odstavování uhelných elektráren zrušit příslušné množství emisních povolenek

19. listopad 2018, 07:40
DomůNěmeckoNěmecko by mohlo při odstavování uhelných elektráren zrušit příslušné množství emisních povolenek

Německo by mělo po odstavení svých uhelných elektráren zrušit odpovídající množství emisních povolenek z primárních státních aukcí. Tento krok zajistí, aby nebyla způsobena deformace v evropském systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) a aby skutečně došlo ke snížení emisí CO2 v Evropě. Tzv. uhelná komise zároveň doporučuje zavedení zpoplatnění emisí CO2 mimo systém EU ETS.

Tzv. německá uhelná komise doporučuje politikům, aby v návaznosti na odstavování uhelných elektráren v zemi zrušili emisní povolenky z národního dražebního plánu v množství odpovídajícím vypouštěným emisím těchto elektráren. Tím má být zajištěno, aby se předešlo přesunu výroby do jiných částí Evropy a aby skutečně došlo ke snížení emisí CO2 produkovaných v systému EU ETS.

Výše zmíněné umožňuje Směrnice 2003/87/ES o vytvoření systému EU ETS, ve své poslední aktualizaci:

„Členské státy mohou v případě uzavření kapacity na výrobu elektřiny na svém území z důvodu dodatečných vnitrostátních opatření zrušit povolenky z celkového množství povolenek, které mají dražit, až do množství odpovídajícího průměrnému množství ověřených emisí daného zařízení za období pěti let předcházejících jeho uzavření,“ uvádí směrnice v článku 12, odst. 4.

Komise doporučuje zpoplatnění CO2 v dopravě a budovách

Komise rovněž vyzývá k zavedení zpoplatnění C02 také v odvětvích mimo ETS, tj. dopravě, budovách a zemědělství. To by dle komise vyžadovalo „revizi systému poplatků v celém energetickém odvětví“.

Členové komise tak podporují návrh spolkové ministryně životního prostředí Svenji Schulzové (SPD), která již měsíce bojuje za stanovení cen uhlíku ve všech odvětvích. Dosud bez úspěchu. Federální ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier (CDU) opakovaně zdůraznil, že to nebylo předmětem koaliční dohody, a nepatří tak do současných jednání. Minulý týden se proti tomu vyslovil i spolkový ministr financí Olaf Scholz (SPD).

První vlna odstavování již do roku 2022

Tzv. uhelnou komisi vytvořila současná německá vláda tvořená z Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angely Merkelové, její sesterské Křesťanskosociální unie Bavorska (CSU) a Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) v rámci své koaliční dohody, aby mimo jiné připravila akční plán pro postupné uzavírání uhelných elektráren.

Komise ve čtvrtek a pátek přišla s prvním návrhem klíčové kapitoly o odstavení uhelných elektráren, ve které doporučuje, aby do roku 2020 nedošlo k vynucenému odstavování elektráren. Počáteční fáze odstavování má být provedena do roku 2022.

Otázka výše odstavovaného instalovaného výkonu do roku 2022 zůstává prozatím nezodpovězena. Komise informovala, že chce svou práci dokončit a oznámit konečný termín odklonu od výroby elektřiny z uhlí a jeho přesnější průběh již 28. listopadu. To je zhruba dva týdny před původně plánovaným závěrečným zasedáním, které se mělo konat 11. prosince.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...