Domů
Německo
Německo by mohlo při odstavování uhelných elektráren zrušit příslušné množství emisních povolenek
Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Německo by mohlo při odstavování uhelných elektráren zrušit příslušné množství emisních povolenek

Německo
7 komentářů
19. listopad 2018, 07:40
David Vobořil

Německo by mělo po odstavení svých uhelných elektráren zrušit odpovídající množství emisních povolenek z primárních státních aukcí. Tento krok zajistí, aby nebyla způsobena deformace v evropském systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) a aby skutečně došlo ke snížení emisí CO2 v Evropě. Tzv. uhelná komise zároveň doporučuje zavedení zpoplatnění emisí CO2 mimo systém EU ETS.

Tzv. německá uhelná komise doporučuje politikům, aby v návaznosti na odstavování uhelných elektráren v zemi zrušili emisní povolenky z národního dražebního plánu v množství odpovídajícím vypouštěným emisím těchto elektráren. Tím má být zajištěno, aby se předešlo přesunu výroby do jiných částí Evropy a aby skutečně došlo ke snížení emisí CO2 produkovaných v systému EU ETS.

Výše zmíněné umožňuje Směrnice 2003/87/ES o vytvoření systému EU ETS, ve své poslední aktualizaci:

„Členské státy mohou v případě uzavření kapacity na výrobu elektřiny na svém území z důvodu dodatečných vnitrostátních opatření zrušit povolenky z celkového množství povolenek, které mají dražit, až do množství odpovídajícího průměrnému množství ověřených emisí daného zařízení za období pěti let předcházejících jeho uzavření,“ uvádí směrnice v článku 12, odst. 4.

Komise doporučuje zpoplatnění CO2 v dopravě a budovách

Komise rovněž vyzývá k zavedení zpoplatnění C02 také v odvětvích mimo ETS, tj. dopravě, budovách a zemědělství. To by dle komise vyžadovalo „revizi systému poplatků v celém energetickém odvětví“.

Členové komise tak podporují návrh spolkové ministryně životního prostředí Svenji Schulzové (SPD), která již měsíce bojuje za stanovení cen uhlíku ve všech odvětvích. Dosud bez úspěchu. Federální ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier (CDU) opakovaně zdůraznil, že to nebylo předmětem koaliční dohody, a nepatří tak do současných jednání. Minulý týden se proti tomu vyslovil i spolkový ministr financí Olaf Scholz (SPD).

První vlna odstavování již do roku 2022

Tzv. uhelnou komisi vytvořila současná německá vláda tvořená z Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angely Merkelové, její sesterské Křesťanskosociální unie Bavorska (CSU) a Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) v rámci své koaliční dohody, aby mimo jiné připravila akční plán pro postupné uzavírání uhelných elektráren.

Komise ve čtvrtek a pátek přišla s prvním návrhem klíčové kapitoly o odstavení uhelných elektráren, ve které doporučuje, aby do roku 2020 nedošlo k vynucenému odstavování elektráren. Počáteční fáze odstavování má být provedena do roku 2022.

Otázka výše odstavovaného instalovaného výkonu do roku 2022 zůstává prozatím nezodpovězena. Komise informovala, že chce svou práci dokončit a oznámit konečný termín odklonu od výroby elektřiny z uhlí a jeho přesnější průběh již 28. listopadu. To je zhruba dva týdny před původně plánovaným závěrečným zasedáním, které se mělo konat 11. prosince.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Hájek
19. listopad 2018, 08:43

Ten titulek je trošku mimo. Že nějaká komise něco doporučuje ještě zdaleka neznamená, že to Německo udělá. Ona by to za ty vyřazené povolenky byla docela pálka. Navíc uhelné elektrárny se chystají zavírat i jiné evropské státy a nevím o tom, že by současně chtěly vyřadit povolenky (přestože to směrnice umožňuje), takže bych hádal, že Německo nakonec půjde stejnou cestou. Navíc přebytečné povolenky stejně rychle odsaje z trhu opatření zvané MSR. Rozdíl je jenom v tom, že se na Německé uhlí složí všechny státy EU a tak je to v rámci evropské solidarity přece v pořádku.

David Vobořil
19. listopad 2018, 09:16

Máte pravdu, ten titulek neodpovídal textu v článku.

energetik
19. listopad 2018, 08:51

Zajímalo by mne jestli si obyčejný člověk (i bez elektrárny a teplárny atd...) může někde koupit emisní povolenku, nebo je ten "trh" hlídaný pouze pro vyvolené spekulanty s nějakou licencí?

Jan Veselý
19. listopad 2018, 09:03

Taky by mě to zajímalo. Někdo by se toho mohl chytnout a udělat něco jako offsetový program, kdy by si lidi mohli zaplatit vynulování své uhlíkové stopy prostě tím, že by ekvivalent jejich emise CO2 byl za jejich peníze vykoupen a eliminován z možné produkce.

David Vobořil
19. listopad 2018, 09:25

Povolenky si může koupit prakticky kdokoliv, je však potřeba aby mu byl zprostředkován přístup na burzu (EEX, ICE) - tyto služby poskytují například bankovní instituce.

PP
19. listopad 2018, 09:33

Jasně, že může. Národním správcem rejstříku povolenek je OTE. Teda nevím, zda může fyzická osoba, to spíše asi ne, ale právnická osoba ano. A to je taky do určité míry důvod proč cena v září a říjnu vyletěla tak vysoko. Protože spoustu povolenek drží spekulanti, tedy "investoři", díky čemuž se cena vyšroubovala nad 25 EUR/t. Nicméně každá povolenka má nějaké datum expirace, takže i tito spekulanti se povolenek musí zbavovat, což pak (mimojiné) způsobilo korekci ceny, kdy na přelomu října a listopadu byla povolenka skoro na 15 EUR/t. Osobně si ale myslím, že ti největší vypouštěči (myšleno uhelné elektrárny) už mají dávno povolenky nakoupeno na několik let dopředu z doby kdy byla cena pod 10 EUR/t.

Petr
19. listopad 2018, 16:11

Nadšenci do vyhazování "nadbytečných" povolenek by asi měli vědět, že hlavním cílem povolenek na CO2 nebylo jen zajistit "práci" a zisky spekulantům, ale původně se uvažovalo i o tom, že Západ bude efektivněji investovat do stavby solárů v Africe (a kde je nejvíc slunce), a za tamní povolenky pak bude spalovat plyn především u sebe doma v severních oblastech, kde se využije i jeho teplo.

Taky se samozřejmě měla postupně ještě zdražit levná uhelná elektřina v Číně, ale na to je Čína už moc rychlá a vyspělá, aby se nechala takhle pomalu napálit trapně namyšlenými Západními globalisty, co jsou stále ještě většinou svého myšlení v době kolonií a černých otroků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se