Domů
Německo
Merkelová se kvůli odklonu od uhlí setkala s ohroženými spolkovými zeměmi. Přislíbila jim více peněz
Uhelný důl Garzweiler. Zdroj: Bert Kaufmann / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Merkelová se kvůli odklonu od uhlí setkala s ohroženými spolkovými zeměmi. Přislíbila jim více peněz

Německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý setkala se zástupci spolkových zemí ohrožených odklonem od uhlí. Přislíbila jim přidělení více finančních prostředků, na čemž má podíl i obava z rostoucího vlivu extremistické strany AfD.

Setkání Merkelové s představiteli spolkových zemí Braniborska, Sasko-Anhaltska a Saska, které jsou nejvíce ohrožené plánovaným odklonem Německa od výroby elektřiny z uhlí, přineslo pro tyto země kýžené ovoce. Dle účastníků přislíbila německá kancléřka zemím značné finanční prostředky na zmírnění dopadu politicky urychleného odklonu od uhlí.

Kancléřka tak rozptýlila obavy, které vloni vyvolal německý spolkový ministr financí Olaf Scholz. Scholz tehdy zdůraznil, že nechce do roku 2021 na odklon od uhlí vynaložit víc finančních prostředků než v koaliční dohodě sjednaných 1,5 miliardy eur. Ačkoliv svůj výrok později zmírnil, nejistota dotčených spolkových zemí přetrvala.

Setkání znovu potvrdilo, že odklon od uhlí se pro Německo stane velmi drahou záležitostí. Zmiňované spolkové země hovořily o částce 60 miliard eur, které bude nutné vynaložit v následujících desetiletích na zmírnění jeho dopadů. Dle odborového svazu IG BCE bude zmírnění finančních ztrát zaměstnanců vyžadovat dodatečné jednotky miliard.

Obavy z AfD

Svoji roli na závěrech vyřčených na úterním jednání sehrála také německá extremistická strana Alternative für Deutschland (AfD), jejíž preference zejména ve východoněmeckých uhelných spolkových zemích značně rostou. V těchto zemích je AfD s více než 20 % hlasů 2. nejsilnější stranou. Není tedy divu, že se současná vláda snaží, aby přinejmenším část voličů zůstala věrná tradičním stranám.

Harmonogram odklonu od uhlí stále nebyl zveřejněn

Hlavní otázky týkající se konkrétního využívání finančních prostředků a harmonogram odstavování elektráren včetně data ukončení využívání uhlí pro výrobu elektřiny zůstávají prozatím bez odpovědi. Komise má tak stále do posledního zasedání, které se bude konat za týden, 25. ledna, co dělat.

Merkelová v listopadu činnost uhelné komise kritizovala a vyjádřila svou nespokojenost se zpracováním tématu strukturálních změn pro regiony zasažené odklonem od uhlí, které komise několik týdnů předtím uzavřela. Spolková vláda si následně vyžádala přepracování a dala komisi čas do konce ledna.

Úvodní fotografie: Uhelný důl Garzweiler s uhelnými elektrárnami Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath v pozadí. Zdroj: Tagebau Garzweiler. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.