Německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý setkala se zástupci spolkových zemí ohrožených odklonem od uhlí. Přislíbila jim přidělení více finančních prostředků, na čemž má podíl i obava z rostoucího vlivu extremistické strany AfD.

Setkání Merkelové s představiteli spolkových zemí Braniborska, Sasko-Anhaltska a Saska, které jsou nejvíce ohrožené plánovaným odklonem Německa od výroby elektřiny z uhlí, přineslo pro tyto země kýžené ovoce. Dle účastníků přislíbila německá kancléřka zemím značné finanční prostředky na zmírnění dopadu politicky urychleného odklonu od uhlí.

Kancléřka tak rozptýlila obavy, které vloni vyvolal německý spolkový ministr financí Olaf Scholz. Scholz tehdy zdůraznil, že nechce do roku 2021 na odklon od uhlí vynaložit víc finančních prostředků než v koaliční dohodě sjednaných 1,5 miliardy eur. Ačkoliv svůj výrok později zmírnil, nejistota dotčených spolkových zemí přetrvala.

Setkání znovu potvrdilo, že odklon od uhlí se pro Německo stane velmi drahou záležitostí. Zmiňované spolkové země hovořily o částce 60 miliard eur, které bude nutné vynaložit v následujících desetiletích na zmírnění jeho dopadů. Dle odborového svazu IG BCE bude zmírnění finančních ztrát zaměstnanců vyžadovat dodatečné jednotky miliard.

Obavy z AfD

Svoji roli na závěrech vyřčených na úterním jednání sehrála také německá extremistická strana Alternative für Deutschland (AfD), jejíž preference zejména ve východoněmeckých uhelných spolkových zemích značně rostou. V těchto zemích je AfD s více než 20 % hlasů 2. nejsilnější stranou. Není tedy divu, že se současná vláda snaží, aby přinejmenším část voličů zůstala věrná tradičním stranám.

Harmonogram odklonu od uhlí stále nebyl zveřejněn

Hlavní otázky týkající se konkrétního využívání finančních prostředků a harmonogram odstavování elektráren včetně data ukončení využívání uhlí pro výrobu elektřiny zůstávají prozatím bez odpovědi. Komise má tak stále do posledního zasedání, které se bude konat za týden, 25. ledna, co dělat.

Merkelová v listopadu činnost uhelné komise kritizovala a vyjádřila svou nespokojenost se zpracováním tématu strukturálních změn pro regiony zasažené odklonem od uhlí, které komise několik týdnů předtím uzavřela. Spolková vláda si následně vyžádala přepracování a dala komisi čas do konce ledna.

Úvodní fotografie: Uhelný důl Garzweiler s uhelnými elektrárnami Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath v pozadí. Zdroj: Tagebau Garzweiler. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *