Domů
Rychlé zprávy
BNetzA potvrdila potřebu elektráren na jihu Německa, které mají být v gesci síťových provozovatelů
vedení

BNetzA potvrdila potřebu elektráren na jihu Německa, které mají být v gesci síťových provozovatelů

Německý regulátor (Bundesnetzagentur – BNetzA) minulý týden potvrdil potřebu výstavby elektráren na jihu Německa, které mají provozovat tamní provozovatelé přenosové soustavy (PPS) za účelem stabilizace soustavy po odstavení jaderných elektráren. Zda je toto opatření v souladu legislativou EU je nyní předmětem schvalovacího procesu Evropské komise.

Ve společné zprávě z letošního února němečtí PPS (50Hertz, Tennet, Amprion a Trensnet BW) žádali o povolení výstavby a provozu plynových elektráren o celkovém výkonu okolo 2 GW v jižním Hessensku, Bavorsku a Bádensku-Württembersku pro stabilizaci sítě. Podle PPS jsou tyto elektrárny nezbytné po odstavení jaderných elektráren v roce 2021 a 2022 zejména pro uvedení soustavy do rovnovážného stavu při výpadcích zdrojů nebo poruchách na vedení.

Ve středu 31. 5. vydala BNetzA stanovisko k tomuto požadavku, ve kterém schvaluje potřebu těchto zdrojů a to ve výši 1,2 GW instalovaného výkonu. Tyto zdroje mají být schopné reagovat na vzniklé problémy dokud nebudou dokončena stejnosměrná vedení v přenosové soustavě Německa. Regulátor rovněž uvedl, že zařízení musí být provozována mimotržně a tedy nesloužit pro vyrovnání nabídky a poptávky. Provozovat je případně budou přímo PPS pro potřeby stabilizace soustavy.

Rozdíl ve výši instalovaného výkonu mezi původním požadavkem a stanoviskem BNetzA se nezakládá na principiálních odlišnostech, ale je výsledkem korektur v modelovém výpočtu.

Ke konkrétnímu umístění elektráren se se BNetzA nevyjadřuje, uvádí pouze, že z hlediska energetické soustavy je vhodné jejich umístění na jihu Německa.

Výstavbu a provoz elektráren pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti provozu přenosové soustavy ze strany PPS v Německu umožňuje paragraf 13k německého energetického zákona (EnWG). Tato část německého energetického zákona je nyní předmětem schvalovacího procesu Evropské komise, jehož výsledkem může být potřeba legislativní úpravy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se