Cena zemního plynu dle analytiků v letošním roce dále poklesne

DomůRychlé zprávyCena zemního plynu dle analytiků v letošním roce dále poklesne

Pokles ceny zemního plynu v Evropě, který byl k vidění v roce 2019, bude podle konzultantské společnosti Wood Mackenzie v roce 2020 pokračovat. Důvodem je zejména zkapalněný zemní plyn (LNG).

Evropa

Robert Sims z Wood Mackenzie odhaduje, že cena plynu na nizozemském TTF bude v roce 2020 v průměru 11,65 EUR/MWh, což by znamenalo další pokles poté, co v loňském roce ceny zemního plynu poklesly přibližně o 40 % na průměrnou hodnotu pohybující se okolo 13,5 EUR/MWh.

Podle Simse Evropa čelí nové výzvě poté, co započala rok 2020 s rekordně zaplněnými zásobníky plynu, přičemž je zde jen malý prostor pro absorpci dalších LNG nákladů, pokud nebude v energetickém sektoru vytvořena větší poptávka, nebo pokud prodejci – včetně potrubních dodavatelů, nesníží své dodávky.

Předpovídá, že dodávky LNG vzrostou o 7 % (35 miliard m³/rok), přičemž 80 % z nových dodávek připadne na vrub USA, zbytek na Austrálii.

„Na straně poptávky se očekává největší růst v severozápadní Evropě, který si vyžádá přibližně 40 % nového LNG, následuje Čína s 30 % a zbylé množství pak poputuje převážně do Indie a Thajska,“ uvedl Sims.

Asie

Predikce ceny plynu společností Wood Mackenzie na JKM (Japan Korea Marker), referenčním trhu pro spotové ceny LNG v regionu, je cena pohybující se v průměru okolo 4,6 $/MMbtu, tedy méně než poloviční cena ve srovnání s cenou, která byla k vidění na konci roku 2018.

V létě by pak ceny na JKM mohly dosáhnout dokonce 3,6 $/MMbtu v důsledky nadměrné nabídky, která je daná také „slabým“ výhledem evropského TTF, jenž byl popsán výše.

„Očekává se, že tradiční importéři, jako je Jižní Korea a Japonsko, objemy nezvýší v důsledku silné produkce jaderných elektráren a pokračujícího vysokého využití uhlí v energetickém sektoru limitujícího růstový potenciál plynu,“ prohlásil Sims.

Nicméně liberalizace energetického sektoru, kterou lze vidět v jihovýchodní Asii, rozbíjí zaběhnuté monopoly v oblasti a třetí strany proto mohou získávat nezávisle na těchto monopelech LNG náklady, které byly v minulém roce obvykle levnější než dlouhodobé dodávky. Proto lze očekávat zvýšenou poptávku i v roce 2020.