ČEZ dále investuje do energetických služeb, ovládne čtyři další firmy

DomůRychlé zprávyČEZ dále investuje do energetických služeb, ovládne čtyři další firmy

Skupina ČEZ dále investuje do segmentu komplexních energetických služeb (ESCO – Energy Service Company). Společnost kupuje většinové nebo stoprocentní podíly ve čtyřech dalších firmách v této oblasti. Zástupci ČEZ to oznámili na dnešní tiskové konferenci. Hodnotu investic nespecifikovali.

Takzvaným ESCO službám se v ČEZ věnují dva týmy spadající pod divizi obchod a strategie – ČEZ ESCO a ESCO International.

Prostřednictvím ČEZ ESCO firma kupuje 51procentní podíl ve výrobci a dodavateli osvětlení Hormen CE a zcela ovládne dodavatele vzduchotechniky AirPlus a firmu Easy Power , která vlastní a provozuje lokální distribuční soustavy.

Pod ESCO International pak bude spadat společnost OEM Energy , která je jedním z lídrů na polském trhu se solárními panely a tepelnými čerpadly.

ČEZ v ní kupuje 51procentní podíl s opcí na pozdější získání zbylé části.

„Zájem o komplexní energetické služby zaměřené na decentrální energetiku a úsporná řešení roste v celé Evropě. Ambiciózní environmentální cíle Evropské unie a požadavky zákazníků na individualizovaná chytrá řešení dokládají, že tento trend bude trvalý,“ uvedl dnes člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Firma ČEZ ESCO, která se zaměřuje na český a slovenský trh, vznikla v roce 2014. Skupina pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství či výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren.

Má 1600 zaměstnanců. Tržby skupiny za ESCO služby činily loni přes tři miliardy korun, letos je firma očekává ve výši 4,9 miliardy korun, příští rok pak zhruba na úrovni osmi miliard korun. Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy Kč, meziročně o tři procenta méně.

Pod ESCO International patří tři dceřiné společnosti – ČEZ ESCO Polska, OEM Solar a německá skupina Elevion, prostřednictvím které letos ČEZ vstoupil na ESCO trh v Německu. ČEZ za Elevion zaplatil 5,03 miliardy korun.

ESCO International má téměř 2000 zaměstnanců a odhadované roční tržby ve výši devět miliard korun. V roce 2017 však na ČEZ připadne jen poměrná část od doby, kdy byly akvizice dokončeny.

ČEZ dnes uvedl, že Česko, Slovensko, Německo, Polsko a případně Rumunsko jsou země, na které se chce firma v oblasti ESCO v první fázi soustředit.

„V následující etapě jsou pak přirozeným cílem pro rozvoj další země západní Evropy,“ dodal ředitel ESCO International Jaroslav Macek.