Domů
Obnovitelné zdroje
CREARA: Fotovoltaické elektrárny v Maroku dosahují grid parity

CREARA: Fotovoltaické elektrárny v Maroku dosahují grid parity

Nové vydání studie o grid paritě FVE ukazuje, že pokles investičních nákladů v oblasti fotovoltaických systémů nahrává velkým parkům, zatímco pokles cen elektřiny na trhu jde proti rozvoji OZE.

11 edice studie Monitoring FVE grid parity, která byla zpracována konzultantskou společností CREARA a na které se podílelo vice firem z oboru, aktualizuje svoji analýzu segmentu velkých solárních parků v osmi zemích. Konkrétně se jendá o Chile, Honduras, Itálii, Mexiko, Maroko, Jižní Afriku, Turecko a USA. Nově je zahrnuta i Velká Británie.

Dle analýzy momentálně dosahuje úplné parity pouze Maroko. V Hondorasu záleží na velikosti elektrárny a v Chile došlo k situaci, kdy prudký pokles cen elektřiny za poslední rok způsobil, že projekty již nedosahují grid parity.

Jak CREARA poznamenává, nedosažení parity neznamená to, že by nebyly dále budovány FVE v těchto zemích. Existují různé systémy podpor např. výkupní ceny, investiční pobídky, daňové úlevy či zelené certifikáty.

Pokud se vezme v úvahu volatilita zkoumaných osmi trhů, kdy dochází poslední rok k rychlým poklesům cen elektřiny, je nutné analyzovat konkurenceschopnost nových projektů. Nízké ceny můžeme totiž vnímat jako klesající dlouhodobý trend nebo situaci lze také vnímat jako krátkodobé vychýlení a ve střednědlouhém až dlouhodobém horizontu očekávat návrat k vyšším cenám.

Investoři jsou si tohoto dobře vědomi, čehož je například důkazem zprovoznění největší solární elektrárny v Maroku, či zprovoznění FVE v Chile českou investiční společností na konci loňského roku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.