Domů
Rychlé zprávy
Elektrárna Počerady dle ekologů musí zastavit provoz,soud zrušil výjimku na rtuť
Paroplynová elektrárna Počerady. Zdroj cez.cz

Elektrárna Počerady dle ekologů musí zastavit provoz,soud zrušil výjimku na rtuť

Ústecký krajský soud dnes zrušil uhelné elektrárně Počerady výjimku z limitu na vypouštění rtuti. ČTK to řekla mluvčí soudu Veronika Suchoňová. Rozhodnutí je dnešním dnem pravomocné. Soud vyhověl žalobě ekologických organizací, které ve vyjádření pro ČTK uvedly, že nyní elektrárna bude muset zastavit provoz. Elektrárnu na Lounsku vlastní skupina Sev.en Energy. Mluvčí Eva Maříková ČTK řekla, že nejprve se musí vedení podrobně seznámit s rozsudkem, než ho bude komentovat.

Soud výjimku podle právničky organizace Frank Bold Elišky Beranové zrušil kvůli závažným pochybením při zjišťování skutkového stavu. Jejich vlivem byly limity udělené elektrárně v emisní výjimce významně nadhodnoceny.

Podle organizací nehrozí, že by kvůli zastavení provozu nebylo v Česku dost elektřiny. Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač už dříve zvažoval, že elektrárnu zavře na jaře 2025.

elektrarna počerady
Ilustrační foto

V elektrárně funguje pět bloků. Dva z nich měl provozovatel podle ekologických organizací odstavit už 1. července, protože jim část výjimky přestala platit. Kdyby soud výjimku nezrušil, pro další blok by přestala platit 31. prosince a pro poslední dva bloky 30. června 2025, uvedly organizace.

Na splnění ekologických limitů pracuje skupina podle Maříkové intenzivně už od chvíle převzetí Elektrárny Počerady, tedy od roku 2021. „V našem zájmu je výrobou v Počeradech co nejméně zatěžovat životní prostředí. Rozptylová studie, kterou jsme k žádosti o výjimku dokládali, jasně dokazuje, že výjimka má na životní prostředí zanedbatelný či dokonce neměřitelný vliv,“ uvedla Maříková.

Každý blok má výkon 200 megawatt. Elektrárna Počerady má 277 kmenových zaměstnanců. Provozovatel žádal o prodloužení výjimky do konce dubna 2027. O výjimce rozhodoval Krajský úřad Ústeckého kraje.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr Hariprasad Hajič
8. srpen 2024, 11:55

A co Ledvice? To je ten samý problém.

Bob
8. srpen 2024, 12:32

Jen se urychlí zánik uhelných elektráren, který už je stejně daný v rámci jednotek roků.

A my budeme muset řešit cca 30% nedostatek disponibilních zdrojů elektřiny. V situaci, kdy i v okolí bude málo.

Miloslav Černý
11. srpen 2024, 15:18

Všechno špatné je k něčemu dobré. Umožní to vstřícnější pohled na zrychlení výstavby VTE jako zdroje, když je pod mrakem a fouká. Naučí nás to více hospodařit s tím co máme od vyšší moci zadarmo, tak jak to byli nuceni dělat naši předkové, aby neupadli v zapomenutí. Pohled na panenskou přírodu pohladí sice na duši, ale energie se přitom vzdát už nedokážeme. Nečekejme zase až zahřmí, to už se totiž stalo a mnozí se tím už řídí.

Zdeves Pavel
9. srpen 2024, 12:12

Ty elektrárny běžely desítky let, dlouho i neodsirene. A přesto po odsíření je to únosné. Tak se vždy vymyslí nějaký umělý problém, aby klasiku zabilo. Co třeba, že by se vyžadoval nulový obsah U a Th v popelu, nebo třeba jen olova? Stovky let jsme měli doma teploměry, amalgamové plomby uža co?

Petr Hariprasad Hajič
9. srpen 2024, 15:40

No víte, já si pamatuji ten žlutý sirný smog a taky následky na cesty dýchací - záněty nosohltanu, brochitidy. Rtuť se projevuje plíživěji. Některé chemické sloučeninny nebyly dodnes identifikované jako příčiny nejrůznějších onemocnění. Například explozívní nárůst případů myelitidy v 70.-80. letech minulého století v Ústeckém kraji. Metylrtuť má vysokou toxicitu a vážné dopady na fetální vývoj plodu. Chcete, abu se zase rodili v ČR debílkové?

Martin Prokš
11. srpen 2024, 23:06

Nedobrý den,

Víte já mám také nějakou paměť a co čert nechtěl, na dohled od komínů Počerad jsem se narodil a na střední jsem chodil do Mostu. Žil jsem až do 95tého kdy jsem šel na vejšku a dodnes tam jezdím za rodiči a přímo kolem Počerad párkrát do roka jedu.

V sedmdesátých, osumdesátých a první polovině devadesátých jo to byla síla tam žít. Uhelné elektrárny v okolí, šachty, Litvínovská chemička a v zimě kotle na hnědé uhlí v každém podniku, úřadě, škole, bytovém i rodiném domě. A nezanedbatelná věc byl i olovnatý benzín v zástavbách a městech, kterými šly hlavní tahy silnic. Dnes je to naprosto naprosto naprosto čistý a krásný kraj. To se vůbec nedá srovnávat tehdy a dnes. Odsíření elektráren, odchyt popílku (se kterým odchází naprostá většina ostatních problémů jako jsou těžké kovy včetně rtuti a uranu), chemička je hlídaná a celý kraj se plynofikoval, bezolovnatý benzín, hlavní tahy jsou překládány do obchvatů měst a obcí, čističky vody, ... Lokálních topenišť zbyl jen zlomeček a je to problém jen čmuchově estetickej.

Nic z toho nezařídil nikdo z těch všech GreenPeačů, SpratkůZemě a bůh ví kdo všechno ještě. Tihle spratci jen proti všemu vždy brojili, vše zdržovali, znemožňovali, prodražovali a dělali všelijaké obstrukce, ale NIC NIC NIC dobrého neudělali. Lopatu do ruky nevzali, strom nezasadili, čističku nezafinancovali ani nepostavili. Nikdy. Ale konference a obstrukce pořádat umějí. A dětské a mládežnické tábory kde indoktrinují, učí mluvit a organizovat, to jim jde také skvěle.

Takže tihle rádoby ekologové argumentující jako vy - tak vás ně nemám jiné označení, než jako legální teroristy s oporou v zákoně.

Heil Gréta!

Ať žije Gaia!

K Zemi Hleď!

Proč pes vrtí svým ocasem? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by ocas psem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se