Domů
Evropská Unie
Energy Brainpool: Ceny elektřiny porostou, vzroste ale zejména jejich volatilita

Energy Brainpool: Ceny elektřiny porostou, vzroste ale zejména jejich volatilita

Podle Energy outlooku 2050 od institutu Energy Brainpool můžeme očekávat neustále větší volatilitu v cenách elektřiny. Velkoobchodní ceny elektřiny by měly také znatelně vzrůst, zejména kvůli vyšším cenám emisních povolenek a poptávce po elektřině.

V současné relativně dynamické době v energetice je každá predikce na pár let vpřed poměrně riskantní, přesto se tohoto úkolu energetické instituty velice často ujímají. Jednu z nejnovějších predikcí vydal německý institut Energy Brainpool, který se zaměřil zejména na ceny elektřiny a faktory, které cenu ovlivňují.

Z výrobního portfolia podle institutu bude pozvolna mizet elektřina vyráběná z uhlí, zatímco na její místo bude nastupovat výroba ze zemního plynu.

Mírný pokles má postihnout i jadernou energetiku, která by v roce 2050 měla společně s uhlím pokrývat pouze desetinu spotřeby elektřiny. Vzhledem k tomu, že je výroba z hnědého a černého uhlí levnější, než je tomu u zemního plynu, bude mít tato změna výrobního portfolia vliv i na cenu elektřiny.

Ceny elektřiny dále ovlivní zejména rostoucí cena emisních povolenek v systému EU ETS, která má začít výrazně růst od roku 2020 a v roce 2030 by mohla směřovat až k 70 EUR za tunu CO2. Mírný nárůst institut očekává i u ceny zemního plynu, který bude řízen nárůstem poptávky v energetickém sektoru.

Predikce cen elektřiny podle institutu Energy Brainpool

Mimo to je očekávána vyšší poptávka po elektřině, zejména z důvodu částečného přechodu sektoru dopravy k elektrickým pohonům, což má pochopitelně vliv na cenu elektřiny. Pokud by totiž měla EU do roku 2050 dokončit přechod k elektromobilitě, znamenalo by to zvýšení spotřeby elektřiny o 830 TWh ročně.

S ohledem na ceny elektřiny a jejich volatilitu je důležité, že podíl stabilních zdrojů (více viz zpráva institutu) by měl postupně klesnout z 50 % na 30 %. To je pro trhy s elektřinou významný signál zejména proto, že se v nadcházejících letech budeme na denních trzích výrazně častěji setkávat s negativními nebo naopak výrazně vyššími cenami elektřiny (100 EUR/MWh a více).

Extrémních cen elektřiny má výrazně přibývat

Přitom signály naznačující vývoj tímto směrem můžeme v EU pozorovat již nyní, zatím ale v různých zemích jednotlivé extrémy a nikoliv oba extrémy v rámci jedné země. Již nyní se poměrně často při slunečném a větrném počasí objevují negativní ceny v sousedním Německu. Naopak mimořádně vysoké ceny elektřiny již několikrát postihly Velkou Británii, která zaznamenala ceny až 1 250 liber za MWh.

Podle Energy Brainpoolu se kvůli rostoucí volatilitě cen otevírají příležitosti pro nové a flexibilní technologie, jakými mohou být například systémy ukládání energie. Výraznější cenová volatilita se má podle predikcí začít projevovat od roku 2026.

Komentáře

(1)

Pavel

12. leden 2018, 12:33

Konec levné elektřiny hlásí i Čína, tak na tom něco bude...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.