Domů
Rychlé zprávy
Evropská komise představila konkrétní podobu Evropské vodíkové banky
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropská komise představila konkrétní podobu Evropské vodíkové banky

Vodík má dle Evropské komise významně přispět k ukončení potřeby dovozu ruského plynu a dosažení klimatické neutrality do 2050. Komise proto plánuje podpořit investice do výroby udržitelného vodíku mimo jiné skrze Evropskou vodíkovou banku (European Hydrogen Bank, EHB). Banka má urychlit investování a zmenšit investiční propast k dosažení cílů vyrobit 10 milionů tun a importovat stejný objem obnovitelného vodíku do roku 2030.

Cílem Evropské vodíkové banky bude přispět k vytvoření trhu s vodíkem prostřednictvím pokrytí, či snížení rozdílu v nákladech mezi obnovitelným vodíkem a fosilními palivy u konkrétních projektů. EHB bude mít i mezinárodní dimenzi, díky které by měla usnadnit import obnovitelného vodíku do EU.

Konkrétní podobu EHB Komise představila ve sdělení, které popisuje čtyři pilíře, jež by měly být uvedeny do praxe do konce roku 2023. Dva z těchto pilířů jsou finanční mechanismy – první pro vytvoření domácího trhu a druhý pro importy do EU.

Třetí pilíř je napojený na transparentnost a spolupráci, například v podobě vyhodnocování poptávky, infrastrukturních potřeb, toků vodíku a nákladů. Poslední čtvrtý pilíř má zastřešovat již existující evropské i mezinárodní finanční nástroje.

Ze samotného sdělení se zdá, že EHB bude pokrývat obnovitelný i nízkoemisní vodík. Napříč sdělením je nicméně kladen důraz na vodík obnovitelný.

Komise spustí aukce pro pilotní projekty

V rámci prvního pilíře, který má vytvořit domácí trh s vodíkem, budou probíhat aukce pod Inovačním fondem. Tímto způsobem chce Evropská komise podporovat pilotní projekty výroby vodíku. První pilotní aukce, jež má proběhnout na podzim 2023, se nyní vytváří. Předpokládá se, že aukce budou garantovat stanovenou cenu za kilogram vodíku na maximální dobu 10 let.

Evropská komise dle sdělení očekává, že k dosažení výroby 10 milionů tun obnovitelného vodíku v EU do roku 2030 budou nutné investice ve výši 335-471 miliard eur (přibližně 8-11 bilionů korun). Z toho bude zhruba 200-300 miliard eur (přibližně 5-7 bilionů korun) nutných pro dodatečný výkon obnovitelných zdrojů energie, potřebných pro výrobu obnovitelného vodíku.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Martin Prokš
21. březen 2023, 10:38

Dobrý den,

Jestli tomu dobře rozumím, EU z peněz členských států (daní) vytvoří politicky vedený úřad, kterému dá peníze a určí mu na co má půjčovat a za jakých podmínek (třeba i nevratně). A ten úřad nazve Evropská vodíková banka.

Rozumím tomu dobře?

Lukáš
21. březen 2023, 10:44

Inak povedane, dalsia cierna diera na peniaze hned pod obcasnyh zdrojoch energie.

hlpb
21. březen 2023, 11:10

OZE jsou největším zdrojem elektrické energie v EU:

1. OZE = 40%

2. fosil = 35%

3. JE = 25%

Ivan
21. březen 2023, 12:23

v každý okamžik, nebo jen občas ?

hlpb
21. březen 2023, 14:49

Ivane, vzhledem k tomu, že v letošním roce OZE poprvé v EU vyrobí přes 1000 TWh a s podílem 40% jsou největším zdrojem, je jasné, že na občasnou výrobu to nevypadá, že? V porovnání s OZE např. evropská JE dost zaostává, protože letos vyrobí pouze cca 500 TWh. Prošel jsem denní výrobu v roce 2023 a ani jeden den JE nevyrobila víc něž OZE.

Martin
21. březen 2023, 16:00

Když je někdo ideologický zainteresovaný, tak přestává vnímat realitu. S takovým člověkem se pak němá cenu ani bavit, protože i když všichni vidí čtverec, tak on bude stejně neoblomně tvrdit, že je to koule :)

Petr Dolák
21. březen 2023, 20:34

Energetická účinnost přeměny elektřiny na vodík a zpět je dosud zoufale nízká. Dokud se nezlepší, bude využívání vodíku v energetice znamenat plýtvání energií. Taky proto se i v průmyslu ve větší míře užívá nikoliv tzv. zelený vodík, ale šedý vodík, vyráběný ze zemního plynu. A tento užívat v energetice je podobný ekonomický nesmysl, jako roztáčet větrníky dieselagregáty. Bude to jen další cecík na dojení veřejných financí vedoucí jen k dalšímu zvyšování cen energií a úpadku Evropy.

Richard Vacek
21. březen 2023, 11:43

Prostě je to drahé, ale politici to chtějí, tak to za naše peníze podpoří. Stejně jako jiné OZE. A díky tomu máme už násobně dražší energetický mix než zbytek světa.

hlpb
21. březen 2023, 11:58

Tvá teorie má jednu zásadní trhlinu, na budoucí dominanci OZE + vodíku v energetice vsadil celý svět, včetně komunistické Číny, jen letos v Číně bude nainstalováno 150 GW nových FVE. Aby jsi pochopil jak velké je toto tempo rozvoje FVE v Číně, kdyby chtěla Čína budovat místo FVE nové JE museli by v Číně každý rok zprovoznit 20 nových bloků.

Petr prochaska
21. březen 2023, 13:42

Čína buduje i JE, ale pro FVE má daleko lepší podmínky, protože tam více svítí. Kousek od Pekingu dají panely za rok 1,5MWh na 1kWp instalovaného výkonu, u nás je to jen 1MWh. Jinde v Číně v poušti i 2MWh za rok. Navíc FVE tam má slušný výkon i v zimě. Ekonomika panelů jim tam vychází o mnoho lépe než u nás.

hlpb
21. březen 2023, 14:51

Ano buduje i JE, ale v porovnání s obrovským tempem instalací FVE + VTE je to asi 12x méně. JE není pro FVE + VTE absolutně žádná konkurence.

Zdeves Pavel
22. březen 2023, 00:12

Vy jste fanatik. Čína buduje fotovoltaika zejména tam, kde je sucho a není k dispozici dostatek chladící vody. A to je celá centrální část a přiléhající pouště. Současně to umožňuje rozvoj. Ale to je něco jiného, než je vnucování OZE tak jak to je v EU.

hlpb
24. březen 2023, 12:20

Tak světoví fanatici do FVE jsou hlavně Číňani, navíc je to každý rok horší. EU je v rozvoji FVE proti Číně velice umírněná. Za první dva měsíce roku 2023 Čína nainstalovala 23 GW nových FVE = 3 nové jaderné bloky. Letos má Čína v plánu nainstalovat celkem 150 GW nových FVE = 20 jaderných bloků. A to chtějí v dalších letech tempo ještě zvýšit. Hrůza. Naštěstí jsme v EU, ta zavádí OZE velice rozvážně, proti světu, protože letos bude v EU nainstalováno jen 50 GW nových FVE a to je mnohem méně než v Číně, dokonce i méně než v USA.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se