Domů
Rychlé zprávy
Evropské zásobníky plynu jsou před zimou rekordně plné, pomohly dovozy LNG a nízké ceny plynu
Plynovod Rusko

Evropské zásobníky plynu jsou před zimou rekordně plné, pomohly dovozy LNG a nízké ceny plynu

Přestože se těžba plynu v Evropě postupně snižuje, jsou evropské zásobníky plynu před zimou na rekordně vysokých úrovních. Pomohly především cenové rozdíly u jednotlivých kontraktů na dodávky plynu a rekordní dovozy plynu z USA. ENTSOG přesto nevylučuje možné problémy s dodávkami na jihovýchodě Evropy

Dalo by se říct, že se Evropa před nadcházejícím zimním období velice svědomitě připravuje na případné nedostatky zemního plynu, případně i přerušení jeho dodávek. Z pohledu bezpečnosti dodávek je přitom udržování vyšších zásob tuto zimu na místě – po novém roce končí dlouhodobá smlouva na přepravu plynu přes Ukrajinu a zatím stále nebyla dojednána smlouva nová.

Zatímco Rusko prostřednictvím společnosti Gazprom preferuje pouze krátkodobou smlouvu, v zájmu Ukrajiny a EU je vyjednat smlouvu dlouhodobou, a tudíž zachovat poplatky za přepravu plynu pro Ukrajinu.

Dle statistik ENTSOG jsou zásoby plynu k 1. říjnu nejvyšší za posledních 8 let – objem skladovaného plynu je k 1. říjnu 2019 celkem 1060 TWh. Vysoké zásoby jsou dosaženy i díky tomu, že zásobníky byly relativně plné před polovinou roku, kdy se zásoby obvykle začínají zvyšovat.

Trendu napomáhá i vysoké využití dovozních LNG terminálů, kdy se dovoz za sledované období meziročně více než zdvojnásobil. Tomu podstatně pomáhá i vyšší dovoz zemního plynu z USA.

Zvýšený dovoz LNG do Evropy dle ENTSOG
Zvýšený dovoz LNG do Evropy dle ENTSOG

Nezanedbatelný vliv měly i velice nízké ceny zemního plynu na evropských  spotových trzích v průběhu roku.

Klesající ceny zemního plynu na spotových trzích byly dalším důvodem pro rekordní zásoby plynu v Evropě před letošní zimou.
Klesající ceny zemního plynu na spotových trzích byly dalším důvodem pro rekordní zásoby plynu v Evropě před letošní zimou.

ENTSOG ovšem jmenuje i několik rizik s ohledem na dodávky plynu. Jedním je nedostatečná přepravní infrastruktura do Bosny a Hercegoviny, která může vést až k omezení dodávek plynu zákazníkům v době špiček v případě výrazně chladnějšího zimního období.

Varování zaznělo také pro případ, že dojde k omezení přepravy plynu přes Ukrajinu. V takovém případě by mohly být ohroženy dodávky na jihovýchodě Evropy, zejména v Bulharsku a Rumunsku. Na jihovýchodě Evropy by se ovšem situace měla postupně zlepšovat díky zprovoznění plynovodu TurkStream na přelomu roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se