Domů
Rychlé zprávy
Evropské zásobníky plynu jsou před zimou rekordně plné, pomohly dovozy LNG a nízké ceny plynu

Evropské zásobníky plynu jsou před zimou rekordně plné, pomohly dovozy LNG a nízké ceny plynu

Přestože se těžba plynu v Evropě postupně snižuje, jsou evropské zásobníky plynu před zimou na rekordně vysokých úrovních. Pomohly především cenové rozdíly u jednotlivých kontraktů na dodávky plynu a rekordní dovozy plynu z USA. ENTSOG přesto nevylučuje možné problémy s dodávkami na jihovýchodě Evropy

Dalo by se říct, že se Evropa před nadcházejícím zimním období velice svědomitě připravuje na případné nedostatky zemního plynu, případně i přerušení jeho dodávek. Z pohledu bezpečnosti dodávek je přitom udržování vyšších zásob tuto zimu na místě – po novém roce končí dlouhodobá smlouva na přepravu plynu přes Ukrajinu a zatím stále nebyla dojednána smlouva nová.

Zatímco Rusko prostřednictvím společnosti Gazprom preferuje pouze krátkodobou smlouvu, v zájmu Ukrajiny a EU je vyjednat smlouvu dlouhodobou, a tudíž zachovat poplatky za přepravu plynu pro Ukrajinu.

Dle statistik ENTSOG jsou zásoby plynu k 1. říjnu nejvyšší za posledních 8 let – objem skladovaného plynu je k 1. říjnu 2019 celkem 1060 TWh. Vysoké zásoby jsou dosaženy i díky tomu, že zásobníky byly relativně plné před polovinou roku, kdy se zásoby obvykle začínají zvyšovat.

Trendu napomáhá i vysoké využití dovozních LNG terminálů, kdy se dovoz za sledované období meziročně více než zdvojnásobil. Tomu podstatně pomáhá i vyšší dovoz zemního plynu z USA.

Zvýšený dovoz LNG do Evropy dle ENTSOG

Nezanedbatelný vliv měly i velice nízké ceny zemního plynu na evropských  spotových trzích v průběhu roku.

Klesající ceny zemního plynu na spotových trzích byly dalším důvodem pro rekordní zásoby plynu v Evropě před letošní zimou.

ENTSOG ovšem jmenuje i několik rizik s ohledem na dodávky plynu. Jedním je nedostatečná přepravní infrastruktura do Bosny a Hercegoviny, která může vést až k omezení dodávek plynu zákazníkům v době špiček v případě výrazně chladnějšího zimního období.

Varování zaznělo také pro případ, že dojde k omezení přepravy plynu přes Ukrajinu. V takovém případě by mohly být ohroženy dodávky na jihovýchodě Evropy, zejména v Bulharsku a Rumunsku. Na jihovýchodě Evropy by se ovšem situace měla postupně zlepšovat díky zprovoznění plynovodu TurkStream na přelomu roku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.