Domů
Rychlé zprávy
Fotovoltaika s 5400 moduly byla výzva. Domácí fotovoltaiku jsem už zvládl sám, říká Aleš Staněk ze ŠKO-ENERGO
Zdroj: ŠKO-ENERGO
Zdroj: ŠKO-ENERGO

Fotovoltaika s 5400 moduly byla výzva. Domácí fotovoltaiku jsem už zvládl sám, říká Aleš Staněk ze ŠKO-ENERGO

Škoda Auto ve spolupráci se ŠKO-ENERGO a ČEZ Esco instalovala na svých výrobních a logistických budovách v Mladé Boleslavi tisíce fotovoltaických modulů. Už jsou spuštěny a vyrábějí energii pocházející z čisté sluneční energie. Klíčovou osobou v projektu střešních fotovoltaik je specialista na projekty elektro, měření a regulace Aleš Staněk z oblasti Plánování a projektový management. Právě on vedl kontrolní dny a jeho odpovědností bylo zajistit dobrý průběh projektu, součinnost všech zúčastněných stran i kvalitu odvedených prací.

Ve ŠKO-ENERGO pracujete více než 6 let a tento projekt jste dostal na starosti záhy po svém příchodu. Byl to tak trochu křest ohněm vzhledem k náročnosti celé akce?

Dalo by se říct, že projekt trval skoro celou moji dosavadní kariéru ve ŠKO-ENERGO. Původně neměl trvat takovou dobu, ale jak to při tak velkých stavebních akcích bývá, časově se protahoval z různých důvodů, ať už to byla změna projektanta, nebo třeba zdržení dodávek od subdodavatelů. Je to nejnáročnější projekt, který jsem kdy řešil. Jsem rád, že jsme projekt v pořádku dokončili. Elektřinu z panelů pak Škoda Auto začala odebírat v listopadu 2023.

Na druhou stranu, když něco nejde hladce, tak to člověka hodně naučí…

To určitě. Dalo mi to spoustu zkušeností, prohloubil jsem si znalosti a ještě více se naučil v komunikaci a spolupráci s dodavateli a subdodavateli. Navázal jsem tak na praxi, kterou jsem získal v předchozích zaměstnáních, kde jsem dělal energetika a měl na starosti nákup a prodej energií, revize i správu energetických zařízení. Takže i téma střešních fotovoltaik je mi velmi blízké. Elektro je moje vzdělání, profese i koníček.

Zdroj: ŠKO-ENERGO

Předpokládám, že tedy i vy sám máte doma nějaký alternativní zdroj energie. Třeba právě fotovoltaiku, je to tak?

Ano, mám asi dva a půl roku na střeše v provozu fotovoltaiku a můžu říct, že zatím v tom vidím samá pozitiva. Navrhnul jsem si ji sám tak, aby roční přetoky elektřiny do distribuční sítě byly co nejmenší a jsem v podstatě od jara do podzimu soběstačný. Více než polovinu roční spotřeby si vyrobím sám. Ale vyloženě nedoporučuji, aby si někdo stavěl takové zařízení sám, pokud nemá znalosti a vzdělání z oboru. Amatérské montáže jsou příčinou požárů domů. Ono to není jen o tom, umístit na střechu panely.

Co dalšího to obnáší?

Základem je fotovoltaický panel, který přijímá sluneční záření a vyrábí elektřinu. Nicméně pak je tam řada dalších komponentů souvisejících se zapojením do distribuční sítě, nebo naopak odpojením z ní. Srdcem celého systému je střídač, který mění stejnosměrný proud na střídavý. Kromě něj jsou tam například i rozvaděče. Zkrátka není to tak jednoduché, že se dá jen panel na střechu. No a pak je to o tom, že vyhlížíte sluníčko (směje se).

Jedna střecha rodinného domu je ale procházka růžovou zahradou oproti instalaci 5 400 fotovoltaických modulů na třech střechách automobilky. Jak velký tým se scházel při kontrolních dnech?

Celkem kolem 15 lidí. Byli to správci jednotlivých hal a pracovníci z oddělení výstavby Škoda Auto, kolegové z naší společnosti, zaměstnanci ČEZ Esco a jejich subdodavatelé na projektování i realizaci.

Je podle vás důležité pokračovat v instalaci střešních fotovoltaik, vyhledávat pro ně vhodné objekty a mít stále na paměti optimalizaci uhlíkové stopy?

Určitě ano. Aktuálně dokončuji a uvádím do provozu fotovoltaiky na Úpravně vody na Bradleci (úpravna průmyslové vody pro areál Škoda Auto, Mladá Boleslav) a na dvou střechách ŠKO-ENERGO v areálu Škoda Auto Mladá Boleslav. V současné době projektujeme instalaci fotovoltaiky na hale E14, kde budou nainstalovány flexibilní panely s váhou do 5 kg/m2. Bude to pilotní projekt na střeše staršího objektu, kde nevyhovuje statický výpočet pro klasické FV panely s konstrukcí a betonovou zátěží, jako na spoustě dalších objektů v areálu automobilky. I když je fotovoltaika na objektech naší společnosti mnohem menší, než na střechách automobilky, je její realizace mnohem složitější, protože investorem akce je přímo ŠKO-ENERGO. Zároveň tak k samotné realizaci řeším tedy dotaci, což je také nelehký úkol - vytvořit správné zadání, vybrat vhodného dodavatele a potom hlídat kvalitu provedení a náklady s návazností na dotační podmínky.

V rozvoji a využití fotovoltaických panelů na střechách v areálu automobilky se bude pokračovat. Životnost panelů je 25 až 30 let a podle mě je to správná cesta. Projekt fotovoltaických elektráren na 3 objektech Škody Auto je největší střešní, který jsem kdy viděl. Myslím si, že v tomhle ohledu může být automobilka inspirací pro ostatní. A těší mě, že se na tom ŠKO-ENERGO odborně podílí.

Zajímáte se o práci v energetice? Co takhle to zkusit ve ŠKO-ENERGO?

Aktuálně hledá ŠKO-ENERGO nové kolegy pro tyto pozice:

Komerční sdělení

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
18. únor 2025, 10:20

Díky za pěkný článek, jak se to má dělat.

Josef Sedlák
18. únor 2025, 11:04

Určitě by mohlo být více FVE instalací na střechách rodinných domů, kdyby primárním účelem opravdu vždy byl přínos pro stavebníka a nikoliv rito pro firmu, která stát pumpne o dotace. Otřesným způsobem takto funguje ČEZ, v jehož nabídkách absentují základní parametry jako je sklon a směr panelů na rovné střeše, natož pak náčrtek jejich rozmístění. Klidně tak prsknou do nabídky 9,56kWp (21panelů) s produkcí 9,56MWh (?!).

Milan Vaněček
18. únor 2025, 11:24

Souhlasím, a nejen ČEZ ale i spousta ostatních, shrábnou dotace, je to pro ně zlatý důl. Kvalitní firmy se udrží a prosadí teprve až skončí dotace.

Roman Kosařík
18. únor 2025, 13:50

Dle mého názoru by dotace na FVE pro domkaře měly úplně skončit. Namísto toho lze přejít na podobný model jako v Německu či Rakousku - nulová DPH na komponenty. I když, v českém pojetí lze očekávat, že se prostě napálí ceny komponent bez DPH...

Josef Sedlák
18. únor 2025, 11:33

Naštěstí je skvělá možnost na JRC Photovoltaic vypočítat pro libovolné místo produkci podrobně. Je to včetně možnosti zadání svého omezujícího horizontu (Upload horizon file) – dům či strom v okolí. Zadají se tam výšky horizontu od S přes V, J, Z k S. Podle počtu hodnot si to vypočítá krok azimutu. 36 hodnot znamená krok azimutu 10°. Podrobná data pro jednotlivé měsíce pak lze stáhnout příkazem csv (vpravo od Visualize results).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se