Domů
Rozhovory
Uniper a GE budou spolupracovat na dekarbonizaci plynových zdrojů

Uniper a GE budou spolupracovat na dekarbonizaci plynových zdrojů

Společnosti Uniper a General Electric (GE) spolu uzavřely dohodu o dlouhodobé spolupráci na dekarbonizaci plynových elektráren a zásobníků zemního plynu v držení Uniperu. Obě společnosti budou společně zkoumat, vyhodnocovat a vyvíjet technologická řešení dekarbonizace. Jedná se o první plošný dekarbonizační program GE uzavřený s významným výrobcem energie.

Dohoda, k jejímuž podpisu došlo již v červnu, cílí na vytvoření podrobného dekarbonizačního plánu společnou pracovní skupinou složenou ze zástupců obou společností. Plán by měl být dokončen začátkem příštího roku. Tento plán má vytvořit posouzení potencionálních modernizací a programů na výzkum a vývoj potřebných pro posun k dekarbonizaci. Její součástí má být zvyšování podílu nízko-emisního vodíku v turbínách GE a kompresorech v elektrárnách a zásobnících Uniperu.

Spolupráce GE a Uniperu již trvá několik desítek let. Uniper, který je znám jako průkopník ve využívání nejnovějších technologických inovací, byl jednou z prvních společností, která přijala řadu špičkových technologií GE. Široká plynová flotila Uniperu, jejíž celkový instalovaný výkon v Evropě činí více, než 4 GW, poskytuje příležitost pro komplexní posouzení dekarbonizace pro celou řadu technologií.

GE Gas Power naopak přináší desítky let zkušeností a vedoucí postavení v oblasti dekarbonizace. Společnost například pracuje na využívání vodíku jako paliva pro plynové turbíny, na vývoji pokročilých technologií spalování a systémů CCS.

Dohoda má Uniperu pomoci s dekarbonizačními cíli

Uniper si na začátku letošního roku stanovil cíl na dosažení uhlíkové neutrality ve své Evropské flotile do roku 2035. Již nyní společnost vyrábí okolo 24 TWh bezuhlíkové elektřiny ve svých vodních a jaderných elektrárnách ve Švédsku a Německu.

„Tato dohoda s amerických výrobcem GE je dalším důkazem našeho odhodlání posunout se směrem k dekarbonizaci našich elektráren a zásobníků. Během několika let se bude flotila Uniperu skládat pouze z ke klimatu šetrných plynových a bezemisních vodních elektráren. Od tohoto momentu se naše investice budou soustředit zejména na další dekarbonizaci našich plynových zdrojů, které by mohly využívat například systémů zachytávání, využití a ukládání uhlíku, nebo modrý či zelený vodík. Zde právě může čistý vodík, jak jen to bude rozumné a možné, nahradit fosilní palivo v plynových zdrojích. Pokud by se nám rovněž podařilo ve velkém rozsahu využít naše kapacity v zásobnících pro vodík, dostali bychom se blíže k vyřešení základního problému evropské energetické transformace – nedostatku velkých skladovacích kapacit pro intermitentní obnovitelné zdroje.“– Andreas Schierenbeck, výkonný ředitel Uniper

Zdroj úvodního obrázku: Uniper

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.