Francouzské jaderné elektrárny musí kvůli vedrům omezovat výkon
Francouzská energetická společnost EDF omezila výrobu svých jaderných elektráren v řádu gigawattů kvůli vlně veder. Společnost zároveň varovala před dalším omezením až do pondělí příštího týdne.
Mnoho francouzských jaderných elektráren používá k chlazení reaktorů říční vodu. EDF je ze zákona povinna snížit výkon při vysokých teplotách říční vody anebo nízkých průtocích. V neděli přitom dosáhly teploty v jihozápadní Francii 41 °C, uvedla meteorologická společnost Meteo France.
EDF již minulý týden oznámila omezení dostupného výkonu jaderných elektráren Bugey, St. Alban a Tricastin na řece Rhona a elektrárny Golfech na řece Garonne.
Jaderná elektrárna Bugey ve Francii. Zdroj: EDF
EDF nejprve ve čtvrtek oznámila omezení výkonu elektráren v součtu o 10 GW na týden od pátku minulého týdne. V pátek společnost revidovala omezení na v součtu 8,4 GW s tím, že bude aktualizovat dostupný výkon elektráren pro jednotlivé dny.
EDF od neděle omezila výkon elektrárny Bugey 2 s instalovaným výkonem 910 MW na 647 MW a od zítřejších 17 hodin bude elektrárna po 24 hodin zcela odstavena. Výkon elektrárny St. Alban 2 s instalovaným výkonem 1 335 MW byl v neděli a včera omezen po osm hodin na 260 MW.
Společnost EDF rovněž plánovala dnes na několik hodin snížit výkon svých bloků Tricastin 2 a 4 (každý 915 MW) na 180 MW. Zároveň reaktor Golfech 1 omezil svůj výkon z 1 310 MW na 280 MW od 14 hodin až do středy, zatímco druhý dvojreaktor bude kvůli úspoře paliva odstaven až do 26. srpna.
Mohlo by vás zajímat:
Tak i JE jsou občas závislé na pořasí:-)
A se změnou klimatu to může být ještě horší.
Přesněji řečeno některé JE s průtočným chlazením na vodních tocích, ve Francii je to jen 12 z 57 bloků. U ostatních tyto problémy nehrozí.
@Emil 13. srpen 2024, 20:20
Díky za doplnění.
To jen tedy znamená více jak 20%.
To není úplně zanedbatelné u zdroje, u kterého by měla být spolehlivost dodávek:-)
Navíc v podobném čase.
Vzhledem k objemu výroby, který je takto omezen, to skutečně zanedbatelné je, protože se jedná o desetiny procenta roční výroby tohoto zdroje, v době kdy je ve Francii poptávka po elektřině tradičně nejnižší a stejně se v tu dobu velké množství zdrojů odstavuje kvůli údržbě a výměně paliva, takže to mohou být přednostně právě tyto "ohrožené zdroje". Těch 12 je maximální počet, ale většinou se to týká tak tří, čtyř po dobu několika dní. Navíc v jiných zemích, kde toto průtočné chlazení nepoužívají, jako třeba v ČR, je to 0 %.
Co pláčete, vzhledem k vedru klimatizaci bohatě zadotují FVE, na to jsou nejlepší.
Jirka Líska: takto je to ve Francii projektováno, část elektráren je chlazených průtočně, protože to bylo jednak levnější, druhak to v zimě plně dostačuje, v zimě je ve Francii podstatně vyšší odběr protože vytápění je většinou elektrické, a třetak je v létě naopak spotřeba energie o dost menší, kdyby si nemastili kapsy prodejem hladovému Německu, Švýcarsku a Itálii tak už tyto elektrárny stojí. Nároky na klimatizaci pokryje fve, to je snad jediné smysluplné využití, kdy poptávka po energii roste spolu s vhodnými podmínkami pro výrobu z fve
Co by za těch 20% daly OZE, kdyby je dokázaly dodávat trvale ze svého instalovaného výkonu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se