Leden v Německu byl ve znamení rekordů černého uhlí a zemního plynu

DomůRychlé zprávyLeden v Německu byl ve znamení rekordů černého uhlí a zemního plynu
Zdroj: Flickr @Phillip https://www.flickr.com/photos/ekud89/6509526413/

Německé černouhelné elektrárny v lednu průměrně dodávaly do sítě 17,3 GW výkonu, nejvíce za posledních pět let. Výroba elektřiny z černého uhlí a i zemního plynu byla vysoká zejména kvůli odstávkám jaderných elektráren ve Francii, nízké produkci větrných elektráren a vyšší spotřebě elektřiny.

Německá elektroenergetika se v prvním měsíci roku 2017 nemá čím chlubit. I přestože se Německu povedlo v loňském roce zvýšit výrobu z OZE o cca 3 %, nepodařilo se výrazně snížit emise, ani omezit výrobu v dominantních fosilních zdrojích.

Hned počátek roku 2017 nevypadá jinak a přináší několik rekordů, které mohou německým energetikům přidělat hned několik vrásek. Hlavní slovo totiž měly fosilní zdroje a OZE v důsledku výše uvedených faktorů porazily.

Podíl obnovitelných zdrojů nebyl nijak vysoký a dosáhl pouze podprůměrné hodnoty 28,1 %, zatímco v loňském a předloňském roce klesl podíl pod 28 % pouze v jednom měsíci v roce (vždy v říjnu).

Zajímavá čísla byla u obnovitelných zdrojů vidět pouze u větrných elektráren, které v počátku měsíce dosáhly s výkonem 36,2 GW ke svému výrobnímu maximu.

výroba elektřiny německo 2017
Výroba elektrické energie v Německu v lednu tohoto roku. Zdroj: energy-charts.de

Druhá polovina měsíce patřila spíše fosilním zdrojům s minimem výroby elektřiny ve větrných a solárních elektrárnách. Německo navázalo na loňský rok a opět výrazně více vyrábělo ze zemního plynu. Hned v prvním měsíci překročila výroba 5,5 TWh, což je nejvíce od února roku 2012.

Ještě více elektřiny dodávaly do sítě černouhelné elektrárny. Ty dodaly do sítě celkem čtvrtinu veškeré elektřiny a celkem 12,9 TWh. Navíc se z černého uhlí vyrobilo mírně více elektřiny, než z hnědého uhlí, což není pro našeho západního souseda obvyklá situace.

Jak upozorňuje deník Platts, kvůli vyšší spotřebě uhlí by mohly některé elektrárny mít problémy s jeho dodávkami. Aktuálně je totiž hladina řeky Rýn níže, než je obvyklé, a lodě s uhlím nemohou být plně naložené. RWE i EnBW proto varují, že by mohlo zejména na jihu země dojít ke snížení výroby některých elektráren.

Zdroj úvodního obrázku: Černouhelná elektrárna Rostock, Německo Flickr: @Philipp

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují