Domů
Rychlé zprávy
Lidé v Ústeckém kraji podporují lokální těžbu lithia, vyplývá z průzkumu zpracovaného pro ČEZ
Lithium
Zdroj: Dnn87 / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

Lidé v Ústeckém kraji podporují lokální těžbu lithia, vyplývá z průzkumu zpracovaného pro ČEZ

Podle průzkumu zpracovaného marketingovou agenturou International Business and Research Services (IBRS) mezi 700 lidmi v Ústeckém kraji mírně převažuje názor, že těžba lithia může být prospěšná. Tento postoj vyjádřilo celkem 52 % respondentů. Vyšší podporu má přitom projekt v okrese Teplice, kde má hlubinný důl a zpracovatelský závod vzniknout. Podporu projektu vyjádřil také premiér Petr Fiala, který na konci září tohoto roku navštívil Ústecký kraj.

Hlubinnou těžbu na Cínovci připravuje společnost Geomet, většinově (51 %) vlastněná Severočeskými doly, které patří do Skupiny ČEZ. Dle stavu současných prací se odhaduje, že těžba by zde mohla začít mezi lety 2026 a 2027. Zásadní přitom je včasné obdržení stavebního povolení.

Vzhledem k obavám z negativních dopadů těžby a zpracování společnost ČEZ průběžně jedná se starosty okolních obcí. Z výzkumu vyplynulo také to, že v souvislosti s těžbou a zpracováním lithia se lidé z kraje nejvíc obávají dopadu na životní prostředí a krajinu. Těmto obavám se zástupci společností snaží předcházet, tím že informují o budoucí podobě těžby a možných přínosech pro obyvatele v kraji.

Ačkoliv jednu část ložiska na Cínovci je možné těžit také povrchově, těžba by měla podle dosavadních záměrů probíhat v hloubce 200 až 500 metrů pod zemí. Otevření povrchového dolu se v současných podmínkách nejeví jako reálné.

Těžba by tak neměla zanechávat stopy na krajinném rázu, jako je to v případě uhelných dolů, které představují významný zásah do lokální krajiny v regionu. „Projekt bude před zahájením realizace procházet podrobnými schvalovacími procesy, které zaručí, že bude splňovat nejpřísnější ekologické požadavky,“ uvedl Martin Pohlodek, ředitel společnosti Geomet. V podzemních prostorách bude dle dosavadních plánů probíhat i většina činností spojených s těžbou, jako je oddělování rud od hlušiny.

Kromě důrazu na splnění všech ekologických požadavků se zvažují také možné kompenzace pro lokální obyvatele. Podle těžaře budou okolní obce prosperovat ze samotné těžby a vedlejší ekonomické činnosti, a nepřímo participovat na výnosech z těžby. Skupina ČEZ dle svých vyjádření hodlá vyčlenit pro kraj i dotčené obce značné finanční prostředky.

Geologická mapka ČR s vyznačenými ložisky nerostných surovin, a speciálně ložisky lithia na Cínovci a v lokalitě Krásno Zdroj: Geologická služba ČR

V místě továrny je Geomet připraven vykupovat pozemky

Na četné protesty starostů obcí naráží i záměr vybudovat zpracovatelský závod na lithium vytěžené na Cínovci. Ten by měl být postaven v průmyslovém parku v obci Újezdeček. Tato lokalita byla vybrána jako nejlepší varianta z 21 zkoumaných míst. Mezi nimi byly třeba katastry Chabařovic, Hrbovic, ale i povrchové doly Vršany a ČSA či hlubinný důl Kohinoor v Mariánských Radčicích.

Dle hodnocení je lokalita Dukla v obci Újezdeček nejvhodnějším místem z hlediska disponibilní plochy, stability území, možnosti odstínění obydlených území nebo vzdálenosti od lázní. Dle vyjádření Pohlodka „neexistuje jiná varianta, která by byla vhodnější pro zpracovatelský závod, než je průmyslová zóna Dukla“. Proces výběru vhodného místa byl přitom zahájen již v roce 2015. Velký zájem o lokalitu potvrzuje i fakt, že Geomet nevylučuje ani možnost výkupu rodinných domů.

Vláda vnímá projekt jako strategický, starostové chtějí více informací

Dlouhodobou podporu projektu vyjadřují také zastupitelé Vlády. Ta jej vnímá jako klíčový pro zvýšení energetické bezpečnosti a úspěšnou transformaci uhelných regionů.

„Vláda dělá všechno pro to, aby se těžba lithia mohla spustit,“ řekl premiér Petr Fiala na konci září na Teplicku při setkání se starosty obcí.

Za účelem postupné realizace a upřesnění projektu chce Vláda taktéž ustanovit pracovní skupinu, která se bude projektem zabývat. Jejím členem by měl být vládní garant zaručující, že obce, kraj i lidé budou detailně informování. Právě na nedostatek informací si starostové stěžovali dlouhodobě. Jak přitom ukazuje i průzkum agentury IBRS s větší informovaností stoupá podpora projektu.

„Pro nás i naše obyvatele je podstatné, abychom měli dostatek informací o projektu, protože se nás výrazně dotýká. Je nutné, aby byl zahájen dialog se všemi dotčenými obcemi a nejednalo se o nás bez nás,“ vyjádřil se starosta Dubí Jiří Kašpar.

„Jednání by měla být co nejvíce otevřená, a proto vítám závazek společností ČEZ a Geomet, že pro občany zřídí informační centrum, chystají se pokračovat ve veřejných projednáních a zlepší komunikaci ve vztahu k představitelům obcí a kraje,“ dodal Kašpar.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
feliz navidad
3. listopad 2023, 08:02

Podle tohoto článku

https://www. idnes. cz/zpravy/domaci/lithium-cinovec-elektromobily-dubi-teplicko-tezba-dul.A231102_180324_domaci_dyn

to na žádnou velkou podporu nevypadá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se