Domů
Rychlé zprávy
Maďarsko volá po větší podpoře EU: Potřebujeme finance na odklon od ruského plynu
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Maďarsko volá po větší podpoře EU: Potřebujeme finance na odklon od ruského plynu

Menší evropské vnitrozemské státy nedostávají dostatečnou podporu v odklonu od závislosti na ruském plynu, tvrdí maďarský úředník pro energetickou bezpečnost. Podle něj je řešením získání více finančních prostředků pro dotčené státy, informoval zpravodajský server Reuters. Otázkou zůstává, jaká konkrétní řešení se nabízejí?

Autorem výroku je Csaba Marosvári, náměstek maďarského státního tajemníka pro energetickou bezpečnost, který vystoupil na konferenci Gastech v Houstonu. „V našem regionu jsou malé země, malé trhy, málo významných hráčů a nedostatek kapitálu,“ uvedl Marosvári. Dále dodal, že infrastrukturní projekty dosahují nákladů v řádech stovek milionů eur, což je pro tyto země velkou výzvou.

Realita je taková, že Maďarsko stále zhruba ze dvou třetin spoléhá na plyn dovážený od ruského Gazpromu, se kterým má od roku 2021 podepsaný kontrakt na 4,5 miliardy m³ ročně. V kontrastu s tím Evropská unie tlačí na členské státy, aby diverzifikovaly své energetické zdroje. Podle Marosváriho však chybí adekvátní podpora těchto snah.

Marosvári se k ruským dodávkám vyjádřil tak, že jsou na základě uzavřeného kontraktu pro Maďarsko spolehlivé, nicméně to neznamená, že by se země upínala pouze k jednomu zdroji. Maďarsko usiluje o větší diverzifikaci, která by zahrnovala alternativní trasy dodávek plynu prostřednictvím strategických infrastrukturních projektů.

Jedním z možných řešení je spolupráce s Rakouskem, které samo odebírá téměř 100 % svého plynu od Gazpromu přes Ukrajinu, ale zároveň by Maďarsko mělo jednat o alternativních dodávkách ze západoevropských LNG terminálů. Maďarsko má kapacitu dovážet až 4,4 miliardy m³ plynu ročně přes Rakousko a plynové zásobníky v Baumgartenu. Dalších 1,7 miliardy m³ lze importovat z Rumunska.

Domácí těžba pokrývá přibližně 20 % maďarské poptávky po plynu, což by v případě úplného přerušení ruských dodávek zanechalo zemi s deficitem okolo 0,6 až 0,8 miliardy m³ ročně. K odvrácení potenciální krize by bylo nezbytné pečlivé řízení dodávek LNG přes terminál na ostrově Krk a optimalizace toků plynu ze západní Evropy, zejména z Německa, Švýcarska a Itálie.

V budoucnu by Maďarsko mohlo také využívat plánovanou plovoucí skladovací a regasifikační jednotku v Alexandroupolis, která je strategicky napojena na řeckou národní přepravní soustavu zemního plynu. Tato infrastruktura by zlepšila toky plynu do jihovýchodní Evropy, včetně Bulharska, Rumunska a také Maďarska.

Závěrem lze říci, že Maďarsko se nachází na křižovatce své energetické bezpečnosti, kde klíčovým úkolem zůstává větší nezávislost na ruském plynu. Rozhodující bude spolupráce se sousedními zeměmi a efektivní využívání LNG terminálů. Nicméně, realizace těchto projektů si vyžádá významnou finanční podporu ze strany EU. Pouze tak mohou tyto projekty zajistit stabilní a udržitelné dodávky plynu pro Maďarsko i širší region střední a východní Evropy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
JVr
24. září 2024, 07:36

S ohledem na to, jak Orbán v EU sabotuje (rozvrací), co může, si Maďaři zkrátka více prostředků od EU nemohou přát ani dostat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se