Domů
Rychlé zprávy
Německé OZE v prvním pololetí dosáhly téměř 38 %, vyrábí na úkor jádra
Německo uhelná elektroenergetika
Zdroj Flickr: @dé.wé.https://www.flickr.com/photos/83096448@N06/

Německé OZE v prvním pololetí dosáhly téměř 38 %, vyrábí na úkor jádra

Německo v letošním prvním pololetí dosáhlo při výrobě elektřiny podílu obnovitelných zdrojů 37,8 %. Oproti stejnému období loňského roku zvýšily svoji výrobu zejména větrné elektrárny. Pokračoval také trend snižování výroby jaderných elektráren a růst výroby elektřiny ze zemního plynu.

Po prvních dvou měsících letošního roku se mohlo zdát, že přinejmenším letošní první pololetí bude na obnovitelné zdroje v Německu velice chudé. Nicméně se stal přesný opak. Meziročně se zvýšila výroba jak větrných, tak i solárních elektráren.

Z konvenčních elektráren se nejvíce propadla výroba jaderných elektráren, celkem téměř o 18 % (- 7 TWh). Naopak o 16 % více vyrobily meziročně elektrárny plynové (+ 3 TWh).

Větrné elektrárny vyrobily meziročně o 20 % více, což bylo částečně způsobeno lepšími povětrnostními podmínkami a částečně zvyšováním instalovaného výkonu. Instalovaný výkon nových větrných elektráren v loňském roce opět přesáhl 4 GW,  na významnější zpomalení výstavby to nevypadá ani letos.

Infografika k prvnímu pololetí německé elektroenergetiky. Infografik „Stromerzeugung in Deutschland im 1. Halbjahr 2017“: Strom-Report

Podle statistik webu energy-charts.de jen během prvních pěti měsíců tohoto roku přibylo přes 2 GW onshore větrných elektráren a k tomu dalších cca 600 MW větrných elektráren na moři. Solárních elektráren přibylo ve stejném období necelých 700 MW.

Statistiky prvního čtvrtletí také poměrně názorně ukazují, kam se německá elektroenergetika ubírá.

Výroba z hnědého i černého uhlí zůstává na prakticky stejné úrovni. Naopak i v tomto pololetí významněji rostla výroba elektřiny ze zemního plynu, který je zřejmě častěji využíván díky své flexibilitě a rychlosti zvyšování resp. snižování výkonu.

{„country“:“GER“,“type“:“PIE“,“from“:“2017-01-01″,“to“:“2017-06-30″,“caption“:“Podíly zdorjů na výrobě elektřiny v prvním pololetí roku 2017. Dle údajů ENTSO-E vychází podíl OZE na 37,2 %.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-01-01″,“end_date“:“2017-06-30″}

Z konvenčních elektráren tak významněji klesá pouze výroba elektřiny z jaderných elektráren, jejichž odstavení se Německo rozhodlo upřednostnit před odstavováním elektráren uhelných.

Častým argumentem pro prioritní odstavení jádra, o který své rozhodnutí Němci opírají, je mimo jiné nízká flexibilita německých jaderných elektráren a méně významný zásah do zaměstnanosti, jelikož uhelný sektor je v tomto ohledu pro některé oblasti východního Německa velice významný.

Ze současných statistik to tedy vypadá, že elektroenergetika bude mít zřejmě opět problém výrazněji snížit emise, naopak je možné, že se emise zvýší. Výroba uhlí totiž zůstává na podobné úrovni a klesá pouze výroba nízkoemisních jaderných elektráren. Naopak nárůst emisí nepochybně způsobí výroba ze zemního plynu.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr @dé.wé.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Petr
10. červenec 2017, 13:34

No jo zelené Německo zjevně nejvíc ze všech v Evropě miluje uhlí, ještě srovnatelně Polsko, ale to aspoň má skutečnou nezaměstnanost a uhlí jen domácí.

Fakt nechápu ten aregument se zaměstnaností, když mají tak málo volných pracujících, že začali tahat i miliony línějších a nekompatibilních migrantů, i když je normálně myslícím jasné, že jejich zaučování bude drahé, trvat léta a bez jistého výsledku.

Takže i hnědé uhlí měli začít osekávat už pořádně, a tu jejich nejnovější černouhelnou elektrárnu na dovozové uhlí nechápu už vůbec.

Jinak je vidět, že rozvoj bioenergie byl příliš rychlý jedním skokem a velmi brzo skončil, a soláry i přez obří nasazení peněz jim nakonec pořádně nevyšly, takže jasně měli počkat s masovou výrobou u sebe a jejich hlavními dotacemi až na tenkostěnné domácí panely.

C
10. červenec 2017, 13:54

Myslím že to s uhlím je úlitba bývalé DDR, nevím jak je to s rozvojem moderního průmyslu tam, ale pokud se tam nedaří rozvíjet moderní průmysl, mohlo by to působit problémy, další vylidňování a podobně. Může tam být mnohem více dalších faktorů. Nesmíme ale také zapomínat na to že i v SRN jsou lobisti a odboráři, kterým by se uzavření uhelného průmyslu moc nelíbilo.

Martin Hájek
10. červenec 2017, 16:14

Myslím, že nemáte tak docela pravdu. Většina hnědého uhlí se v Německu zdaleka netěží v Lužici, ale v Porýní.

Jan Veselý
10. červenec 2017, 14:17

Podle uvedených čísel milují německé uhlí hlavně zahraniční odběratelé, zase stoupl německý export elektřiny.

Martin Hájek
10. červenec 2017, 16:11

Tak to asi máte jiná čísla než jsou v tom článku. Podle čísel v článku totiž celková výroba z uhlí meziročně za I. pololetí klesla o 1 TWh, takže pokud stoupl export, tak za tím asi uhlí nebylo. Jádro evidentně také ne, takže co to tak asi mohlo být?

Jen by mě zajímalo, kdy Německému spotřebiteli dojde, že fakticky miliardami dotuje export levné (protože již Německým spotřebitelem bohatě zadotované) elektřiny do zahraničí. A naopak už brzy bude krvavě platit za dovoz elektřiny v době špiček.

mykanec
10. červenec 2017, 16:13

Z článku: "se nejvíce propadla výroba jaderných elektráren".

Správnější by asi bylo napsat "byla propadena"

energetik
10. červenec 2017, 18:59

Velmi dobré, jen tak dál a nepodléhat CO2 hysterii. Bude to úžasné když se Německu podaří do roku 2022 úplně zastavit možnost dalšího šíření těch nejnebezpečnějších a nejškodlivějších jaderných emisí a ohrožení obyvatel. A následně si i stejně nekompromisně došlápnou i na ty méně škodlivé emise v pořadí jako je například přirozené CO2.

pavel
10. červenec 2017, 20:56

Zelený fanatik, na němž je nejsrandovnější ta přezdívka "energetik" zase dostal záchvat.

mykanec
11. červenec 2017, 17:33

Smysl by to dávalo jen jako hutná ironie.

pavel
11. červenec 2017, 21:34

Jistě, fanatismus "eneregetika" má smysl pouze ironizovat. Na argumenty neslyší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se