Domů
Rychlé zprávy
Německo oznámilo urychlení instalace chytrých elektroměrů
Smart meter energy management home domácnost

Německo oznámilo urychlení instalace chytrých elektroměrů

Chytré elektroměry nebyly v Německu zaváděny až do roku 2018 a ani po instalaci prvního elektroměru k plošnému zavádění nedošlo. Důvodem byly právní a byrokratické překážky a nejistoty ohledně jejich zavádění. Nová německá vláda ovšem plánuje v návaznosti na energetickou krizi více tlačit na transformaci energetiky. S tím souvisí i urychlená plošná instalace chytrých elektroměrů. Vláda Německa proto předložila návrh prozatímního zákona, který by to měl umožnit.

První chytrý elektroměr v domácnosti byl v Německu instalován v prosinci 2018, což bylo o několik měsíců později, než byl původní plán zavádění chytrých měřičů německé vlády. Od té doby instalace chytrých elektroměrů v podstatě nepokračovala.

Současná německá vláda se dočasně dohodla na návrhu speciálního zákona, který má instalování chytrých měřičů nastartovat. Cílem je podpořit přechod na více digitalizovanou elektrickou síť a zavádění moderních technologií v domácnostech i v průmyslových podnicích. Nový zákon ovšem doposud nebyl schválen parlamentem.

„Náš budoucí energetický systém bude mnohem flexibilnější, a proto také komplexnější. A k tomu potřebujeme chytré měřice a digitalizaci transformace energetiky. Zavádění [měřičů] bude systematizované, urychlené a de-byrokratizované“ uvedl Robert Habeck, ministr hospodářství a ochrany klimatu.

Pravidlo tří výrobců má být zrušeno, takže v budoucnu bude tempo určovat nejinovativnější výrobce. Dříve mělo být zavádění zahájeno až po certifikaci výrobků od tří nezávislých výrobců pro každou vývojovou fázi. Návrh nyní umožňuje "agilní zavádění". Ve většině případů by se tedy mohlo začít s již certifikovanými zařízeními.

Německo tak zruší dosavadní pravidlo, kdy musel být elektroměr v každé vývojové fázi certifikovaný od tří nezávislých výrobců, aby mohl být uveden na trh. Kromě toho budou moci energetické firmy instalovat inteligentní elektroměry, aniž by byly aktivovány všechny jejich funkce. Dříve "musely být technicky realizovány všechny zákonem stanovené minimální funkce", poznamenalo Habeckovo ministerstvo. To se týkalo i "složitých" funkcí, jako je dálkové ovládání přístrojů, například praček.

Cena chytrých elektroměrů pro domácnosti bude podle návrhu vlády zastropována

Chytré elektroměry mohou být pro domácnosti drahé. Aby se zavádění urychlilo, vláda uvedla, že jejich náklady zastropuje ve výši 20 euro ročně (přibližně 480 Kč). Zároveň, aby byly pro spotřebitele ještě atraktivnější, bude pro obchodníky povinné nabízet domácnostem vybaveným chytrými měřici od roku 2025 kontrakty s dynamickými cenami.

To podle vyjádření ministerstva pro hospodářství a ochranu klimatu přiměje spotřebitele, aby spotřebovávali energii především v období s nižšími cenami, kdy bude vysoká výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Plán německé vlády má své podporovatele i odpůrce. Podle některých se jedná o dobrý návrh, jak znovu nastartovat instalaci chytrých elektroměrů. Jiní ovšem argumentují, že je nutný komplexnější přístup, protože současný návrh umožní všem spotřebitelů přihlásit se o chytrý elektroměr bez zohlednění charakteru jejich spotřeby. To by mohlo v důsledku vést k neefektivnímu zavádění.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Omega
17. leden 2023, 11:14

Tak nevím, jestli bych chtěl mít elektroměr s funkcí vzdáleného odpojení mojí domácnosti. Zařízení, které mi odpojí mojí pračku, protože se mu zrovna chce a zničí mi tím zrovna prané prádlo. Vypne mi ledničku ....

Miloslav Černý
17. leden 2023, 12:57

Ve spojení s akumulátorem a blokováním na vyšší ceny to bude přínosem. Žádné vypnutí hrozit nemusí. Dá se to vylepšit tepelný čerpadle s tepelnou akumulací přípafně fotovoltaikou. Tento vývoj čeká i nás.

Omega
17. leden 2023, 12:59

Takže shrnuto - veškeré náklady spojené s nespolehlivými zdroji přesuneme na spotřebitele.

energetik
17. leden 2023, 13:55

Tak to vždy bylo, je a asi ještě bude.

Antonín Mikeš
17. leden 2023, 14:47

Problém je, že ty náklady rostou, tak jak roste podíl výroby zdrojů s vyšší nespolehlivostí.

Emil
17. leden 2023, 14:53

A ještě větší problém je, že zatímco podíl roste lineárně, náklady exponenciálně.

energetik
17. leden 2023, 18:24

Antonín Mikeš

podíl nepředvídatelných a nespolehlivých jaderných zdrojů už neroste.

Problém ovšem je, že pro ně ČEPS nemůže sehnat dodavatele kteří by byly ochotní je zálohovat a tak cena jejich zálohy roste i když instalovaný výkon neroste.

A tak ČEPS na ERÚ škemrá o další tržní výjimky

https://www.eru.cz/sites/default/files/obsah/prilohy/priloha-2-oduvodneni-zadosti-o-vyjimku-podle-cl-6-odst-9-s-vyznacenym-obchodnim-tajemstvim.pdf

místo toho aby tento trh liberalizovali a otevřeli i pro akumulační systémy a umožnili jejich licencovaný provoz.

Petr
17. leden 2023, 22:37

Máte to už dnes, když máte fotovoltaiku, přímotopy nebo tepelko.

Petr prochaska
17. leden 2023, 15:49

Proč ne. Například bojler se nyní ohřívá v nízkém tarifu, který je ale pevně daný, takže nemusí ani svítit ani foukat. Chytrý elektroměr bude umět na čtvrthodiny počítat ceny elektřiny. Takže, třeba v neděli, kdy bude cena elektřiny nízká, tak se bojler může ohřívat celý den. Naopak když týden bude zima a nebude foukat a svítit, tak se ani bojler ohřívat nebude.

intfor
17. leden 2023, 16:10

Jasně, přínos v řízení spotřeby to mít může, ale nebude moc lidí, kteří mají bojler dimenzovaný na týdenní spotřebu, většina nedá ani den.

Antonín Mikeš
17. leden 2023, 19:57

Jistě, až tedy zasvítí a zafouká zapneme vše, ať se i ty dráty rozsvítí do červena..

HDO hlavně snižuje zatížení sítě.. všimněte si že mnohdy je cena silové elektřiny VT a NT stejná.

feliz navidad
17. leden 2023, 20:06

Cena silové elektřiny je pro NT a VT vždycky stejná, liší se cena za distribuci.

feliz navidad
17. leden 2023, 20:07

Reakce na Antonín Mikeš.

Ivan Novák
17. leden 2023, 22:30

V tom by měl ERÚ taky udělat jasný, předem veřejně známý pořádek, podle jakých pravidel a čísel se HDO spíná. I síťař obchoduje, ať chce nebo ne.

Antonín Mikeš
17. leden 2023, 23:01

Tak to samozřejmě není pravda, mě Eon dodává VT asi za 1600kc/MWh a NT kolem 1100kc/MWh.. i v nových cenících rozdíli jsou..

minduton
18. leden 2023, 08:23

Zakopaný pes bude v té dodatečné platbě za chytrý elektroměr. Kdo si náležitě holt nepřiplatí za nadstandard, tak bude mít třeba chytrý elektroměr, ale pro něj se bude tvářit jen jako hloupý elektroměr.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se