Domů
Rychlé zprávy
Německo oznámilo záměr odstoupit od Energetické charty
Uhelná elektrárna Bergkamen, Německo
Zdroj: Rainer Knäpper, Free Art License

Německo oznámilo záměr odstoupit od Energetické charty

Německá vláda oznámila záměr opustit Smlouvu o energetické chartě. Tu environmentální aktivisté označují jako ochránkyni fosilního průmyslu. Německo by se tak přidalo ke Španělsku, Polsku, Nizozemsku a Francii, které oznámily svůj záměr opustit smlouvu s odkazem na obavy o životní prostředí.

Smlouva o energetické chartě (ECT) byla podepsána v 90. letech 20. století v době, kdy se velké ropné a plynárenské společnosti snažily ochránit své investice před politickou nestabilitou v bývalém Sovětském svazu.

V současné době se společnosti na smlouvu spoléhají, když žalují vlády proti plánům na postupné ukončení využívání fosilních paliv. To je v rozporu se závazky EU v oblasti klimatu podle Pařížské dohody a vede některé země EU k odstoupení od smlouvy.

„Smlouva o energetické chartě je jednou z hlavních překážek v tom, aby státy mohly plnit své klimatické cíle a účinně regulovat uhelný, ropný a plynový byznys. Dohoda totiž umožňuje energetickým firmám či jiným investorům žalovat státy za opatření, které ohrozí i hypotetické zisky z jejich investic,“ psal Radek Kubala, redaktor Deníku Referendum.

Postoj německé vládní koalice

Nyní se k nim rozhodlo připojit i Německo. „Chceme urychleně přijmout odstoupení Spolkové republiky Německo od Smlouvy o energetické chartě," uvádí se v dohodě, kterou rozeslaly strany německé vládní koalice.

Mělo by se tak stát do měsíce, souběžně s ratifikací obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA).

„Na evropské úrovni se hodláme zdržet hlasování v Radě v úterý 15. 11. 2022 o postavení EU jako samostatné smluvní strany Smlouvy o energetické chartě v otázce reformy," dodává se v něm.

V květnu 2022 vyjádřil svůj záměr odstoupit od smlouvy v novinovém článku německý vicekancléř ze strany Zelených Robert Habeck. Podle Euractivu blokovala liberální FDP vystoupení Německa již několik měsíců. FDP na oplátku získala ústupky, například závazek, že se ještě jednou pokusí uzavřít obchodní a investiční dohodu mezi EU a USA.

Aktivisté slaví

„Naše dlouholetá práce se vyplatila: odstoupení Německa od Smlouvy o energetické chartě je majákem pro ochranu klimatu a pro naši demokracii," vysvětlil Ludwig Essig, poradce pro obchodní politiku Institutu pro životní prostředí v Mnichově.

Tvář klimatického aktivismu v Německu, Luisa Neubauerová, na Twitteru napsala, že vystoupení Německa z ECT "je tak strašně velké. Šiřte to dál!"

Radovali se i Zelení, kteří dohodu vyjednali. „Dnešek je velkým dnem pro ochranu klimatu v Německu, Evropě i na celém světě," uvedl Andreas Audretsch, místopředseda Zelených v parlamentu.

Reformovaná verze

Krok Německa je ranou pro Evropskou komisi, která se snažila vyjednat reformu smlouvy a sladit ji s klimatickými cíli Pařížské dohody na základě mandátu uděleného 27 členskými státy EU v roce 2019.

V červnu exekutiva EU oznámila průlom v jednáních o reformě, která bude ještě tento měsíc předložena ke schválení všem signatářům. K přijetí reformy je nutná jednomyslnost 53 smluvních stran smlouvy.

Reformovaná smlouva obsahovala ustanovení o ukončení právní ochrany nových investic do fosilních paliv po 15. srpnu 2023. U stávajících investic do fosilních paliv skončí právní ochrana po 10 letech od vstupu reformované smlouvy v platnost.

Pokud jednání o reformě selžou nebo se země rozhodnou od ní odstoupit, bude platit dvacetiletá "doložka o ukončení platnosti", během níž bude pro investice do energetiky nadále platit právní ochrana podle ECT.

Efekt Charty

Již v roce 2020 bruselský think tank Corporate Europe Observatory zveřejnil analýzu, která vyvrací nejčastější argumenty politiků a zástupců sekretariátu Energetické charty na její podporu.

Ti tvrdí, že dohoda přinese v budoucnosti investice do čistých energetických zdrojů, a to zejména v chudých státech globálního Jihu zápasících s energetickou chudobou, protože vytváří příznivé prostředí pro mezinárodní obchod.

Podle souhrnné studie vycházející ze čtyřiasedmdesáti dostupných analýz je efekt mezinárodních investičních dohod na zvýšení jakýchkoliv zahraničních investic tak malý, že se dá považovat za nulový.

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
richie
14. listopad 2022, 18:04

myslim, ze toto je su hlavne body opisu situacie:

Reformovaná smlouva obsahovala ustanovení o ukončení právní ochrany nových investic do fosilních paliv po 15. srpnu 2023. U stávajících investic do fosilních paliv skončí právní ochrana po 10 letech od vstupu reformované smlouvy v platnost.

Pokud jednání o reformě selžou nebo se země rozhodnou od ní odstoupit, bude platit dvacetiletá "doložka o ukončení platnosti", během níž budou investice do energetiky nadále požívat právní ochrany podle ECT.

K přijetí reformy je nutná jednomyslnost 53 smluvních stran smlouvy.

tak je jasne, co znamena to odstupenie od zmluvy..

Ivan Novák
14. listopad 2022, 18:45

Chtějí ukončit multilaterální mezinárodní ochranu všech nových energetických investic za tu cenu, že nynější režim pro staré potrvá déle, než kdyby byla reforma přijata. Komise zakouší protitržní medicínu, s jejímž používáním sama kdysi začala.

Maly Jarda
14. listopad 2022, 19:16

Němečtí Zelení ,taktéž v Německu známí jako Strana americké ambasády

Ladislav Novák
15. listopad 2022, 00:16

Nic hloupějšího jste vymyslet nedokázal? 8-O

Pavel
14. listopad 2022, 22:33

sláva a jsme v pr.... no jo ale i tam je teploučko

Martin Prokš
15. listopad 2022, 06:33

Dobrý den

Tak sláva, Německo se rozhodlo zničit evropskou (nejen) elektro-energetickou síť. Razhodlo se vypovědět mezinárodní úmluvu o tom, že energetický trh napříč státy má mít jednotná pravidla, že v oboru kde se návratnost investic typicky počítá na nižší desítky let se má vytvářet právně a ekonomicky předvídatelné prostředí na ty desítky let a o tom, že se nemá slepě jednostranně preferovat jedna varianta, ale pravidla mají být pro všechny stejná.

Takže Německo si jde hrát na vlastním písečku, jde měnit právně-ekonomické prostředí každých pár měsíců, jde preferovat domácí investice před zahraničními a jde preferovat jen úzce vybraný segment zdrojů. To vše zabaleno v zelené ideologii. Protože proč jinak by to dělalo?

Vzhledem k poloze a velikosti Německé ekonomiky to bude znamenat definitivní rozvrat celé Evropy v elektřině, plynu a ropě. A následně i v dalších odvětvích.

Heil Greta!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se