Německo v tomto roce vidí dopady své Energiewende
Německo letos razantně pocítilo dopady své Energiewende. V létě se významně zvýšil počet a délka období se zápornými cenami. Německo v té době nevědělo, co s přebytkem elektřiny. Naopak v zimě jsme pocítily dvě delší období bez větru, s minimálním svitem slunce a velmi vysokými cenami elektřiny, kdy Německo dováželo vše, co bylo k dispozici.
Již druhá letošní Dunkekelflaute, tedy období, kdy nesvítí a nefouká v našem regionu, je dalším zásadním varováním. Ukazuje, kam nás zavede spoléhání čistě na obnovitelné zdroje a odstavení fosilních zdrojů dříve, než bude dokončena jejich nízkoemisní náhrada. A to opravdu ekvivalentní náhrada, která zajistí v síti potřebný výkon v každém okamžiku jejího provozu.
Výroba elektřiny v Německu v době prvního týdne dunkelflaute, která proběhla od 4. 11. do 16. 11. V té době dodávaly větrné a fotovoltaické zdroje minimum elektřiny. Téměř všechnu elektřinu dodávaly fosilní zdroje (domácí hnědé uhlí a černé uhlí a zemní plyn z dovozu) a biomasa z německých polí. Velkou část elektřiny muselo Německo dovážet z francouzských a českých jaderných zdrojů. Jednotlivé barvy označují různé zdroje (tmavě modrá – voda, zelená – biomasa, světle hnědá – hnědé uhlí, tmavě hnědá – černé uhlí, oranžová – zemní plyn, světle modrá – přečerpávací elektrárny, různé odstíny šedé – větrné zdroje, žlutá – fotovoltaika) , černá čára je spotřeba (zdroj Energo-chart).
„Obrovský úspěch“ zeleného přechodu v Německu
Německo v minulém roce odstavilo své poslední jaderné elektrárny, které ještě na začátku století produkovaly okolo 156 TWh elektřiny, a tedy okolo 30 % německé produkce. Hlavně bavorský průmysl tak přišel o dominantní část svých stabilních zdrojů elektřiny. Právě tam bylo umístěno několik velkých moderních jaderných reaktorů. Připomeňme, že intenzivní rozvoj jaderné energetiky začal v Německu v době ropných krizí v sedmdesátých letech. Pokud by intenzivní kampaň zelených protijaderných aktivistů rozvoj jaderné energetiky v Německu nezarazila, mohlo mít Německo podobně jako Francie už dávno nízkoemisní energetický mix.
Ke konci minulého století navíc koalice Zelených a SPD vyhlásila Energiewende a v jejím rámci odchod od jaderné energetiky. Když se k moci dostala CDU/CSU, pokusila se odstavování jaderných bloků pozdržet. Havárie jaderné elektrárny Fukušima I však přišla těsně před volbami. Aby je tak Angela Merkelová neprohrála, vrátila se k původnímu rozvrhu odchodu od jádra.
Výroba elektřiny v České republice v době prvního týdne dunkelflaute, která proběhla od 4. 11. do 16. 11. V této době dokázalo Česko svými jadernými a fosilními zdroji zajistit nejen své potřeby, ale vyváželo jadernou a fosilní elektřinu do Německa. Jednotlivé barvy označují různé zdroje (stejně jako minule, červená – jaderné zdroje), černá čára je spotřeba (zdroj Energo-chart).
Německo vybudovalo velmi velké nominální výkony v obnovitelných zdrojů. Fotovoltaické zdroje mají celkově nominální výkon přes 90 GW, větrné pak mají nyní nominální výkon přes 70 GW. Ideální podmínky pro větrné elektrárny jsou na severu Německa na mořském pobřeží. Bavorsko je na jihu, a navíc tam byl dost velký odpor proti výstavbě větrných vrtulí, proto se zde ve velkém budovaly fotovoltaické elektrárny.
Cena na spotovém trhu v Německu v době dunkelflaute. Je vidět, že nedostatek zdrojů vede k velmi vysokým cenám na spotovém trhu (červená a oranžová čára – ceny na spotovém trhu, šedá barva – fosilní zdroje, zelená – obnovitelné) (zdroj Energy-chart).
Připomeňme, že v německá spotřeba v maximu přes 70 GW a v extrému se může přiblížit i 80 GW, obvykle se však pohybuje mezi 50 až zmíněnými 70 GW. V zimě je spotřeba o něco vyšší, a hlavně maxima jsou větší. Ovšem Německo má na rozdíl od Francie minimální část vytápění s využitím elektřiny. Je tak vidět, že nominální výkon fotovoltaiky i větrníků překračuje potřeby. Pokud jsou ideální podmínky pro oba zdroje zároveň, je překročení potřebného výkonu až násobné. Je pravda, že ne všechny fotovoltaické zdroje jsou zamířeny stejným směrem a mají maximum výkonu ve stejnou dobu, i větrné zdroje ne všechny jsou na nominálním výkonu ve stejnou dobu. I tak už jsou však období, kdy má Německo obrovské přebytky elektřiny z větru a slunce, neví kam s nimi a způsobuje záporné ceny na okamžitém trhu u sebe i sousedů.
Cena na spotovém trhu v Česku v době dunkelflaute. Nedostatek výroby u nás není a vysoké spotové ceny se přelévají z Německa (červená a oranžová čára – ceny na spotovém trhu, šedá barva – fosilní zdroje, zelená – obnovitelné, červená - jaderné) (zdroj Energy-chart).
Naopak pak v zimě, v době, kdy nastoupí zmíněná dunkelflaute, nedodají větrné a fotovoltaické zdroje téměř nic. V takové době, které jsme byli svědky mezi 4. až 16. listopadem a mezi 10. až 15. prosincem, pak Německo spustí všechny své fosilní zdroje, včetně těch na mazut, a i tak dováží až přes 10 GW výkonu od svých sousedů. Dramaticky tak u nich zvyšuje cenu na spotovém trhu. Ta pak v blízkosti Německa může dosahovat hodnot až 900 EUR/MWh, jak jsme toho byli svědky třeba 12. prosince 2024. Německo tak své extrémní ceny na spotovém trhu vyváží do okolních států, ze kterých elektřinu dováží. Proti tomu se již severské státy, například Švédsko a Norsko, velmi silně nedávno ohradily.
Výroba elektřiny v Německu v době, kdy nastaly velmi dobré sluneční a větrné podmínky. Přebytek produkce vede k přebytkům výkonu nejen v Německu, a tedy i záporným cenám. I v této době se však Německo neobejde bez fosilních zdrojů a dovozu. Jednotlivé barvy označují různé zdroje, černá čára je spotřeba (zdroj Energo-chart).
Německo pomocí extrémních nákladů a dotací vybudovalo velmi velké kapacity obnovitelných zdrojů. Přesto však nedosáhlo nízkoemisní výroby elektřiny, která díky jaderným zdrojům funguje ve Francii, Švédsku, Švýcarsku a Slovensku. Podle údajů v Energy-chart v roce 2024 Německo vyrobilo z fosilních zdrojů 37 % elektřiny a z nízkoemisních pak 63 % elektřiny, Ovšem navíc musela dovézt velkou část fosilní elektřiny. Byla čistým dovozcem. Česká republika vyrobila z fosilních zdrojů 41 % elektřiny a z nízkoemisních pak 58 % elektřiny (z toho 41 % bylo z jádra). Česká republika byla navíc čistým vývozcem a část produkce z fosilních zdrojů byla vyvezena právě do Německa. Pokud to započteme, je vidět, že z hlediska emisí je na tom Německo po extrémních nákladech stejně jako Česko. Popsané problémy a to, že německá Energiewende vede špatným směrem, jsem popisoval už dávno, viz například v tomto článku z podzimu 2016 nebo článku z roku 2014.
Jak vznikají záporné ceny elektřiny?
Může vznikat otázka, jak mohou vznikat záporné ceny, kdy se za odběr elektřiny odběrateli platí. Tato situace, která je stále častější, vede až k absurdním situacím. Budují se mařiče výkonu, které bez užitku dokáží mařit výkon, své služby nabízejí právě v době nadvýroby elektřiny z větrných a fotovoltaických zdrojů a velmi dobře se na tom vydělává.
Záporné ceny mohou vznikat tím, že v řadě případů lze jen těžko úplně vypnout fosilní elektrárny, které musí být v horké záloze, až se počasí zhorší, a ideální podmínky pro obnovitelné zdroje trvají jen omezenou dobu. Stejně tak se nedají snadno vypínat a spouštět jaderné bloky. V současné době jsou však hlavním zdrojem záporných cen elektřiny na spotovém trhu provozní dotace obnovitelným zdrojům. Fotovoltaické i větrné zdroje lze jednoduše v případě potřeby vypnout. Pokud je však u nich dotovaná cena 100 EUR/MWh, vyplatí se jim provoz i při záporné ceně -90 EUR/MWh.
Výroba elektřiny v Česku v době, kdy nastaly velmi dobré sluneční a větrné podmínky. Česko svou produkcí velice dobře pokrývá svou potřebu, jeho solární zdroje pomáhají velice dobře vykrývat denní špičky. Přebytek produkce v Německu vede k přebytkům výkonu, a tedy i záporným cenám, nejen tam, ale i v Česku. Jednotlivé barvy označují různé zdroje, černá čára je spotřeba (zdroj Energo-chart).
V takovém případě se nám vyplatí dovážet elektřinu z německých obnovitelných zdrojů a nechat si za to platit penězi německých daňových poplatníků. Jiná situace je, když se to týká naší fotovoltaiky a dotované ceny za ní musí platit náš stát. To byl i důvod, proč byla v LEX OZE III snaha zakotvit pravidlo, že by se dotace fotovoltaickým zdrojům neplatily v případě záporných cen. Na nátlak fotovoltaických lobistů a zelených aktivistů se však tato část do nedávno schválené podoby LEX OZE III nedostala.
Cena na spotovém trhu v Německu v době velkých přebytků větrné a sluneční produkce. Cena se na spotovém trhu může dostat až do záporných hodnot. (červená a oranžová čára – ceny na spotovém trhu, šedá barva – fosilní zdroje, zelená – obnovitelné) (zdroj Energy-chart).
Kvůli stále většímu výskytu období se zápornými cenami na spotovém trhu roste problém s kanibalizací nedotovaných zdrojů. Je třeba zdůraznit, že se to týká pouze právě fotovoltaických a větrných zdrojů. Záporné ceny vznikají pouze na spotovém trhu. Ovšem většina elektřiny z jaderných zdrojů se prodává na měsíce i roky dopředu. Je to dáno tím, že odstávky lze naplánovat a je tak jisté, že prodanou elektřinu dokáže elektrárna v dané době vyrobit. Předpověď počasí na měsíce či dokonce roky dopředu udělat nejde. Nelze tak vědět, zda v dané době bude bezoblačná obloha a větrno nebo nastane právě dunkelflaute. Obnovitelné zdroje tak mohou dopředu prodat jen omezenou část svého výkonu. Jaderné elektrárny mohou navíc v době záporných cen nabízet omezení výkonu, a elektřinu z obnovitelných zdrojů nakoupenou za zápornou cenu využít na pokrytí svých slíbených dodávek. To jim může přinášet další zisk.
Cena na spotovém trhu v Česku v době přebytku větrné a sluneční elektřiny v Německu. Přebytek výroby u nás není a záporné ceny se přelévají z Německa (červená a oranžová čára – ceny na spotovém trhu, šedá barva – fosilní zdroje, zelená – obnovitelné, červená - jaderné) (zdroj Energy-chart).
Poučíme se z chyb Německa?
Zeleným protijaderným aktivistům se naštěstí nepodařilo prosadit konec jaderné energetiky v České republice, i když se o to hodně snažili. V současné době je jasné, že se budeme snažit provozovat Dukovany i Temelín co nejdéle. Je to obsaženo i ve vizi firmy ČEZ, jak jsem ji popsal v nedávném článku. Firma ČEZ chce také budovat nové velké reaktory v Dukovanech a Temelíně, a také malé modulární reaktory v lokalitách současných uhelných zdrojů. Ty by však měly být postupně k dispozici až v druhé polovině třicátých let a letech čtyřicátých.
Je tak třeba zajistit dostatek elektřiny do doby, než se zmíněné nízkoemisní zdroje vybudují. I proto je důležité udržet dostatečně dlouho v provozu naše uhelné elektrárny. Německo si bylo vědomo nutnosti fosilních zdrojů pro udržení bezpečných dodávek elektřiny a němečtí politici si vyjednali pro své uhelné elektrárny kapacitní platby. Stejně tak má kapacitní platby pro uhelné zdroje i Polsko. Naši politici bohužel možnost kapacitních plateb pro naše uhelné elektrárny nevyjednali.
Výroba elektřiny v Německu v minulém týdnu, kdy nastaly tři dny dunkelflaute, kdy v Německu elektřinu zajišťovaly vlastní fosilní zdroje a dovoz jaderné a fosilní elektřiny. Ke konci týdne se situace překlopila a Německo mělo velký přebytek větrné elektřiny. Jednotlivé barvy označují různé zdroje, černá čára je spotřeba (zdroj Energo-chart).
Nutnost kapacitních plateb nebo jiného řešení je dána zhoršující se ekonomikou produkce elektřiny z uhelných zdrojů vlivem rostoucí ceny emisních povolenek. Jako vhodná náhrada uhlí se uvádí plyn. Je však třeba zmínit několik důvodů, které tuto variantu značně problematizují. Výstavba odpovídajícího výkonu paroplynových elektráren by nebyla rychlá. Zároveň do jejich budování investoři bez kapacitních plateb či jiných záruk z ekonomických důvodů nepůjdou. U zemního plynu je také třeba platit emisní povolenky a situace v této oblasti se v budoucnu může zhoršit, pokud se budou započítávat i úniky metanu při těžbě a dopravě plynu. Cena samotného plynu je také značně nestabilní a v budoucnu může být i velmi vysoká. Je také otázka, jestli k nám budeme schopni dopravit dostatek plynu. Hlavní trasy jsou přes Německo, a to bude mít extrémní nároky na množství této suroviny. Je tak otázka, jestli k nám potřebné množství doteče.
Výroba elektřiny v České republice v minulém týdnu, kdy nastaly tři dny dunkelflaute. Česko na rozdíl od Německa mělo zatím dostatek svých zdrojů, a dokonce svou jadernou a fosilní elektřinu vyváželo do Německa. Ke konci týdne se situace překlopila a Německo mělo velký přebytek větrné elektřiny, Česko tak snižovalo výkon. Jednotlivé barvy označují různé zdroje, černá čára je spotřeba (zdroj Energo-chart).
Podle mého názoru náhrada uhlí plynem na dobu, než se dostaví jaderné reaktory nebo jiné nízkoemisní zdroje, nemá moc smysl. Zvláště, když hrozí riziko, že Evropská unie může kdykoliv zakázat veškeré fosilní zdroje. I studie ČEPS o zdrojové přiměřenosti jasně ukazuje, že v případě odstavení uhelných bloků se Česká republika stane z vývozce elektřiny čistým dovozcem. Pokud bude potřebovat dovážet v době, kdy svítí a fouká, nebude to nejspíše problém. Dovezeme elektřinu z fotovoltaických elektráren z Bavorska nebo elektřinu z větrných zdrojů v jiných částech Německa. Ovšem velkým problémem bude zajištění potřebného výkonu v době, kdy nefouká a nesvítí. Tehdy bude mít nedostatek většina našich sousedů, a Německo pak opravdu velký, jak vidíme právě i z letošních epizod dunkelflaute. Tvrzení organizace Fakta o klimatu, že se bez uhelných zdrojů lehce obejdeme a elektřinu v případě potřeby dovezeme od sousedů, je velmi vzdálená od reality. Podrobně jsem rizika spojená s akceptací doporučení organizace Fakta o klimatu popsal v nedávných článcích (zde a zde). Podle mého názoru, který se opírá i o vývoj probíhající v Německu, by neměla Česká republika odstavovat své uhelné zdroje před tím, než se dokončí jejich ekvivalentní nízkoemisní náhrada. A to taková, která dokáže zajistit potřebný výkon právě i v době, kdy nefouká a nesvítí.
Cena na spotovém trhu v Německu v době dunkelflaute v minulém týdnu, kdy ceny na spotovém trhu přesahovaly i 800 EUR/MWh. Ke konci týdne začalo velmi větrné období, kdy větrné elektrárny vytvořily v Německu velké přebytky elektřiny a cena na spotovém trhu klesla až na nulu (červená a oranžová čára – ceny na spotovém trhu, šedá barva – fosilní zdroje, zelená – obnovitelné) (zdroj Energy-chart).
Vrátí se Německo k využívání jaderné energie?
Otázka není úplně správně položená. Německo, jak bylo zmíněno, v době, kdy nesvítí a nefouká, intenzivně využívá dovoz elektřiny z existujících francouzských i českých jaderných elektráren. To však brzy nemusí stačit.
Dokonce i někteří němečtí politici si přicházející katastrofu způsobenou odstavením vlastní jaderných elektráren začínají uvědomovat. Velmi silně je ovlivněno Bavorsko. Její průmysl potřebuje stabilní dodávky velkého množství elektřiny. Zároveň právě průmysl vytváří životní úroveň v Bavorsku. Už před více než deseti lety jsem psal, že v případě dokončení odchodu Bavorska od jaderné energie a tlaku proti využívání fosilních zdrojů bude Bavorsko nuceno dovážet většinu potřebné elektřiny odjinud. Vybudovalo sice velké kapacity fotovoltaických elektráren. Ty v létě přes poledne vyrábějí mnohem více, než je potřeba, a musí se udat mimo Bavorsko, ovšem přes zimní období nedodají téměř nic. Bavorsko tak velmi silně závisí na dodávkách větrné elektřiny ze severu Německa a v době, kdy nefouká na jiných zdrojích mimo ně. Již tehdy jsem varoval, že to povede k odchodu průmyslu z Bavorska do míst, kde je elektřina k dispozici. A bude to mít dramatické dopady na životní úroveň této spolkové země.
Cena na spotovém trhu v Česku v době dunkelflaute minulý týden. Nedostatek výroby u nás není a vysoké spotové ceny se přelévají z Německa (červená a oranžová čára – ceny na spotovém trhu, šedá barva – fosilní zdroje, zelená – obnovitelné, červená - jaderné) (zdroj Energy-chart).
Bavorský premiér Markus Söder tak minulý týden jednal při své návštěvě v České republice o možnostech spolupráce při využívání jaderné energetiky. Bavorsko by spolupracovalo s Českou republikou na výzkumu v oblasti jaderné energie a bezpečnosti a zároveň by využívalo možnosti bezpečných dodávek jaderné elektřiny z Česka.
Osobně si myslím, že by nám toto pochopení bavorských politických a průmyslových elit mohlo být velmi užitečné. Umožnilo by zajistit menší odpor v Německu i na evropské úrovni proti našim jaderným projektům. Zájem Bavorska o elektřinu z jaderných bloků sice přispěje ke zvýšení její ceny, ovšem na druhé straně přispěje ke zvýšení příjmu českého státu. Pokud finanční model nového bloku říká, že při překročení jisté referenční ceny jde jeho hodnota státu, je vyšší cena přínosem pro státní rozpočet. Stejně tak jdou do státního rozpočtu daně firmy ČEZ a také velká část zisků této firmy. Dnes to může znít jako fantazie, ale není ani vyloučeno, že by v budoucnu mohlo dojít i k zapojení bavorského kapitálu do výstavby dvou nových bloků v Temelíně.
V nedávném článku jsem rozebíral vize firmy ČEZ v oblasti jaderné energetiky. Pokud se podaří v České republice rozjet výrobu malých modulárních reaktorů Rolls-Royce, není vyloučeno, že je budeme do Bavorska vyvážet. Je nepravděpodobné, že by němečtí politici byli ochotní v dohledné době přiznat svou katastrofální chybu a začít znovu stavět velké jaderné bloky. Je však představitelné, že začnou realizovat malé modulární reaktory. Zdůvodnit to mohou tím, že ty jsou něco jiného než ty velké a jsou bezpečné. A tedy odstavením těch velkých žádnou chybu neudělali.
Můj osobní názor je, že se Evropa, pokud opravdu chce dosáhnout nízkoemisní energetiky a průmyslu, bez intenzivního rozvoje jaderné energetiky neobejde. Německo, jako významná ekonomika Evropské unie, se k výstavbě jaderných zdrojů na svém území zákonitě vrátí. Bude to však až za delší dobu. Současná generace německých politiků, která prosadila odstavení jaderných elektráren, které mohly ještě desetiletí dodávat elektřinu, nemůže přiznat katastrofickou chybu. Snad alespoň přestanou klást překážky rozvoji jaderné energetiky u svých sousedů, a třeba ji i začnou podporovat, jak o tom uvažuje zmíněný bavorský kancléř. Měli bychom je v tom podpořit.
Vystoupení v cyklu rozjímání o energetice Vysoké napětí.
Rozbor situace v české energetice pro STANDASHOW.
Mohlo by vás zajímat:
Teď je ještě důležité se z chyb poučit a Energiewende poupravit a optimalizovat.
Němci se učí za pochodu, chyby pozvolna napravují, dunkelflaute zvládli mnohem lépe než Francie před 2 lety masivní výpadek jejich jaderných elektráren (jednu dobu jich nemohla ve Francii pracovat cca polovina).
Jen kolega Wagner se stále nepoučil, pořád propaguje že bez jádra to néééjde a pořád stejná mantra: bezemisní, bezemisní, bezemisní.
Ano, bez škodlivých emisí a odpadů, ale životodárnou čistou sloučenínu CO2 zeleň na Zemi nutně potřebuje.
Jak je vidět ve světě, jde to, ale bez čeho to nejde je zdravý selský rozum.
Kdyby ten zvítězil v ČR a EU, stejně jako zvítězil v USA, tak bychom měli levné energie a znovu nastartovaný průmysl. Je však třeba naslouchat úspěšným lidem, kteří to umějí, jako je třeba Elon Musk.
1) Zajímalo by mě podle jaké metriky "dunkelflaute zvládli mnohem lépe než Francie před 2 lety masivní výpadek jejich jaderných elektráren", to je zase spíš přání otcem myšlenky.
2) Kde jste se dočetl že "bez jádra to néééjde"? Nic takového se tady nepíše, jen že to vede k takovým vedlejším efektům jako vysoké ceny elektřiny, závislost na importu drahé elektřiny od sousedů a vysokým emisím.
ad 2) "Můj osobní názor je, že se Evropa, pokud opravdu chce dosáhnout nízkoemisní energetiky a průmyslu, bez intenzivního rozvoje jaderné energetiky neobejde." - Vladimír Wagner.
No právě - "pokud opravdu chce dosáhnout nízkoemisní energetiky", tzn. že o tom že by to s vysokými emisemi nešlo nikdo nepsal.
Jo, Wagner napsal tvrzení bez definice a bez jakéhokoliv náznaku důkazu, proč by tomu tak mělo být. Svůj předpoklad vydává na neotřesitelný fakt. Ale ani on sám asi neví, co přesně vlastně tvrdí.
Tyto diskuse jsou velmi obohacující, dnes jsem se například od pana Veselého dozvěděl, že když někdo "svůj předpoklad vydává za neotřesitelný fakt", pozná se to tak že začíná slovy "Můj osobní názor je"... :-D
To, že dekarbonizace nejde pomocí OZE lze nejlépe na číslech: Německo před dvaceti lety byl podíl uhlí+plyn+ropa v Německu na celkové spotřebované energii v procentech a kolik je to dnes ? Dokázali to srazit aspoň o jeden procení bod nebo mají pořád skoro 80% z fosilu ? Zkuste si spočítat dekarbonizace letectví. Kolik kWh je třeba na jeden litr leteckého, paliva, kolik se ho spotřebuje v Německu za rok a kolik je výroba ze slunce a větru ? Takže když Německo ztrojnásobí výrobu z větru a slunce a všechnu elektřinu použije pouze na výrobu leteckého paliva, tak má dekarbonizované letectví. Samozřejmě teď, před covidem byla spotřeba ještě větší. Ale taky potřebujete elektřinu i další věci, dopravu, vytápění ... Slunce je a vítr byl a je naprosto marginální a doplňkový zdroj - většina energie musí z něčeho jiného
V USA nezvítězil zdravý názor, ale populismus.
V USA funguje demokracie . Populus - lidovost. U nás toto nefunguje , protože státy jsou centralizované a tedy vrchnost vás umlátí regulacemi , což se zvrtne vždy v oligarchii. Uplným extrémem je evropská unie s nepřehledným parlamentem , nezodpovědnou komisí a radou . Tam projdou bez povšimnutí naprosto likvidační regulace což má naprosto nedozírné následky . Naštěstí jsou zde peníze a ty vyhodnotí správnost počínání (ohodnotí vzácné zboží)
ad Dpetr: v Slicon Valey zvítězil u technické elity Trump a jeho více president Vance. Ti ho podporovali a podporují (a vesměs dříve oni byli demokraté, ale přešli ke Trumpovi). Demokraté se utopili v bažině woke a genderu a vítání nelegální migrace.
Teď zrovna o tom čtu v Bloomberg Tech Daily.
Abych to shrnul, máme tady Dunkelflaute, tj. jev, o kterém všichni zainteresovaní dobře vědí a počítají s ním. Už asi 20 let. To jen pan Wagner si tady zase tahá tričko. A pak tu nabízí svoje jaderné sny.
Mezitím podíl OZE na německé výrobě elektřiny stoupl meziročně (podle současných čísel) o více než 4 procentní body. Strašná realita, co?
Víra, že Němci už, už "prohlédnou" a obrátí jako ten pověstný Ferdyš Pištora a začnou s nějakou masivní jadernou výstavbou, je akorát tak úsměvná.
BTW, tenhle článek vyšel v den, kdy větrné elektrárny už týden vyrábějí jak zběsilé.
Nikdo taky netvrdí že o něm zainteresovaní nevědí nebo že s ním nepočítají, problém je že zainteresovaní počítají taky s tím, že ten problém vyřeší masivním importem od sousedů, což se sousedům logicky přestává líbit a snadno se může stát že se přepočítají, protože sousedé už se tomu začínají bránit.
Růst podílu OZE na německé výrobě elektřiny je nicneříkající číslo, když úměrně tomu roste právě import elektřiny z okolních států, prostě tu výrobu jen přesouvají za hranice.
"Akorát tak úsměvné" je spíš to, že o tom že Němci začnou "masivní jadernou výstavbu" se v článku nic nepíše.
Píše, v posledním odstavci toho článku. Tam pan Wagner zaměňuje svůj názor s nějakou obecnou zákonitostí, je mi záhadou jakou.
O masivní jaderné výstavbě v Německu se ani v posledním odstavci nepíše vůbec nic.
@Emil 20. prosinec 2024, 09:52
Kteří, jak a kdy se sousedé Německa bránili jeho importům?
Ta nespokojenost sousedů Německa s tím, že jim Němci neúměrně zdražují elektřinu svými masivními importy zvláště v době dunkelflaute už "probublává" déle.
Pokud vím, tak byl z tohoto důvodu zrušen projekt dalšího podmořského kabelu.
Aktuálně třeba v tomto odkazu:
"Se tomu začínají bránit" není "bránili". O tom jak severské země ruší plány na nové propojení s Německem, zvažují neobnovení dosluhujících linek apod. se psalo myslím i tady, zrovna tak se v létě psalo o omezení exportu z Francie do Německa.
ad Jan Veselý 20. prosinec 2024, 09:29
"..Mezitím podíl OZE na německé výrobě elektřiny stoupl meziročně (podle současných čísel) o více než 4 procentní body. Strašná realita, co?.."
no len toto trochu smrdi zavadzanim
kontrolna otazka - aky je podiel OZE na nemeckej spotrebe elektriny?
problem totiz je, ze aj v dobe priaznivej pre OZE tuto vyvazaju za hranice a casto zaroven na druhom konci statu zas od susedov dovazaju (ale uz nie z OZE) - lebo doma to nevedia poriadne distribuovat (naviac sa nehanbia otvorene tuto vyvezeny elektrinu z OZE zapocitavat do cisel domacej spotreby) - a takmer pravidelne dva krat denne vykryvaju spicky dovozom (tiez nie z OZE)
Okolnosti nasvědčují, že podle vývoje se bez jádra u nás neobejdeme v krátké budoucnosti v té vzdálené už to je na pováženou. Navíc důležité bude v jaké podobě. Podle vývoje v OZ, kdy ve větru zaostáváme by byly výhodnější menší SMR a to z mnoha důvodů, jejichž výhodnost zde byla mnohokráte demonstrována. A kolik by jich mohlo být bude záležet právě na rozvoji OZ nutně spojené s akumulací a tady to do značné míry mají v rukách širší vrstvy obyvatelstva, včetně asistence státu. Ten vývoj je hodně v pohybu a do hry můžou vstoupit další nové zatím přehlížené důležité vlivy.
Německo svou energetickou politikou udělalo z EU místo s nejvyšší cenou elektřiny na světě. A protože dostatek levné energie je základem ekonomiky, EU se jak ten Titanic potápí. Uvidíme, jak dlouho bude trvat, než voliči v Evropě takové politiky vymění za jiné a začne se konečně realizovat řešení, které se osvědčilo ve Francii.
Co se osvědčilo ve Francii? Ta už se ekonomicky potopila, už má horší vyhlídky dle různých hodnotících agentur než my, Francie může vyvážet pouze zbraně a luxusní zboží.
Francii se podařilo zajistit si dlouhodobě stabilní dodávky levné elektřiny při jedné z nejnižších produkcí CO2 na jednotku energie. A to už v době, kdy o tomu Brusel ještě ani nesnil. Francie pro to nepotřebovala překopávat svou energetiku, budovat obrovské akumulační kapacity a vychovávat armádu energetiků, kteří hlídají statisíce drobných elektráren rozsetých po celé zemi.
@Richard Vacek 20. prosinec 2024, 14:21
"armáda energetiků, kteří hlídají statisíce drobných elektráren" není nic proti armádě desítek tisíc lidí co "hlídají" JE.
Ale kdepak. Doporučuji vyhledat si energetickou ročenku USA kde jsou kromě jiného i počty zaměstnanců v různých odvětvích energetiky. Zjistíte, že na jednotku energie je v jaderné energetice 30x vyšší produktivita práce než ve fotovoltaice. Pokud v Evropě sázíme na OZE, tak nám ti pracovníci budou zvedat cenu takové energie a ještě budou chybět jinde.
@Richard Vacek 20. prosinec 2024, 17:03
Děkuji za doporučení, neřeším USA, ale Francii.
A neřeším přepočet na jednotku energie, ale absolutní čísla pracovníků.
Co se týká nedostatku pracovníků, tak právě pro stavbu a provoz JE jsou potřeba odbornosti, které jsou kriticky nedostatkové a v Evropě jich chybí již teď statisíce.
Kdežto pro provoz OZE stačí méně kvalifikovaná síla.
Energetickou ročenku USA uvádím proto, že nevím, jestli se něco podobného zveřejňuje i v Evropě.
Produktivita uváděná jako vyrobená elektřina na zaměstnance je velmi dobrou mírou jak jednotlivé zdroje porovnávat.
Jinak máte pravdu, že OZE nabízejí mraky špatně placených pracovních míst. To je jejich další nevýhoda.
@Richard Vacek 20. prosinec 2024, 18:19
Z pohledu trhu práce není produktivita k vyrobené elektřině podstatná, tam se řeší absolutní čísla zaměstnanců.
Každý nemůže být jaderný věděc, operátor, případně svářeč na primárním okruhu:-)
Takže z pohledu realizace OZE je naopak potřeba méně kvalifikované práce velkou výhodou.
Protože lidi do JE prostě na trhu práce v celé EU kriticky chybí.
Z Energiewende čím dál víc kouká Energieschande.
Jak kde. Energiewende se přestěhovala do Číny, USA, Indie, do celého světa, Evropa strácí své pozice.
Jenom pro nezasvěcené škarohlídy, tady máte nejnovější zprávu o akumulaci elektřiny v Li bateriích.
V letošním roce bude prodáno více než 1 TWh úložné kapacity baterií pro elektromobilitu a BESS (battery energy storage systems).
Čili už storage začne naskakovat po terawatthodinách každý rok!
pv-magazine.com/2024/12/20/annual-lithium-ion-demand-surpasses-1-twh-for-first-time
cituji: On the back of a record month for EV sales and strong BESS deployments in November, global lithium ion battery demand for the year has surpassed the 1 TWh mark, a milestone narrowly missed in 2023.
According to London-based Rho Motion, lithium-ion demand is set to increase 26% year-on-year in 2024 compared to 2023. The EV market continues to make up the majority of lithium ion battery demand, but is far lagging behind the impressive growth of the BESS market.
November played a key role in the annual statistics for 2024. According to Rho Motion, it marked another record-breaking month for EV sales with 1.8 million units sold globally, and China accounting for over two-thirds of the figure.
A to jste ještě zapomněl dodat, že se ročně vyrobí přes 5 GWh úložné kapacity baterií v mobilech.... A kolik energie je v kalkulačkách ani nepíšu ;-))
Toto psal odborník? Extrémní cenu 12.12. nezpůsobilo Německo, ale chyba českého obchodníka při zadávání predikce spotřeby na další den. Prostě jednotlivec se uťuknul.
Jak přesně může chyba českého obchodníka způsobit o 92 €/MWh vyšší cenu v Německu než v ČR? :-D
Německo dováží českou elektřinu okrajově.
To jste to moc neosvětlil.
Naopak. Energiewende každým rokem víc a víc prokazuje svoji životaschopnost. Nikdo se nevyvaruje chyb, ale v zásadě lze říci, že Němacko prokázalo, že to jde i bez JE a postupně to půjde i bez UE. Masírovat veřejnost proklamacemi o co nejdéle udržitelné fosilní energetice je stejně tak zbytečné, jako neopodstatněné. Vypadá to, že takzvaná velká energetika, tj. JE, UE a další tradiční zdroje, spolu drží pohromadě. to je další mínus i pro JE. Prosazují je lidé, kteří myšlením uvízli v minulém století. To je zase můj názor.
Jde to báječně. Po utracených stovkách miliard Eur se z dříve největšího exportéra v EU stal druhý největší importér elektřiny závislý na dovozu elektřiny z okolních států, které energetickou politiku Německa tvrdě kritizují, se čtvrtou nejvyšší emisní intenzitou výroby elektřiny, s nejdražší koncovou cenou elektřiny vůbec, s produkcí energeticky náročného průmyslu téměř na úrovni lockdownu za covidu, další stovky miliard nutných investic na obzoru, vnitřní spory jak v energetice pokračovat dál, bavorský premiér jezdí k sousedům vyjednávat dodávky elektřiny z toho jádra bez kterého to prý "jde a půjde". Jako odstrašující příklad to snad ani nemohlo být názornější, ačkoliv pro některé je to zjevně pořád málo...
- Nejsou závislí, ekonomicky se jim to vyplatí, tak to dělají. To jsou dvě různé věci. Vy jste chytrý, vy ten rozdíl určitě chápete. Tak už to nepiště. U Wagnera mám v tomto směru svoje pochyby.
- Bavorský premiér přijel projednávat lepší propojení české a jihoněmecké elektrické sítě. Je to obchodní příležitost a cesta k profitu pro obě strany. Vše ostatní, včetně "vyjednávání dodávek elektřiny z toho jádra ..." jsou jenom (nejen) vaše dezinterpretace.
- Zdá se, že jste si nevšiml, jaký bordel udělal Puťka svými imperialistickými eskapádami v evropské a globální energetice. Němci to odskákali hodně, ale perou se s tím. Ne, svět se netočí jenom kolem jaderných elektráren.
- Kázat Němcům o tom jak špatně jsou na tom s dekarbonizací energetiky z Česka, které je na tom o pořádný kus hůř, je chucpe. Tady se akorát už mnoho let sní o všespásných jaderných elektrárnách a desítky miliónů tun CO2 lítají z komína.
Kdyby podobní lidé, jako jste Vy v minulosti nebránili jádru, (dostavbě Temelína) mohli jsme kázat Němcům o dekarbonizaci z podobné pozice, jako Slovensko.
Mimochodem my jsme na tom s uhlím ne o moc hůře, než Německo (ale ve stejné skupině) a ještě hůře, než Německo už je na tom dál jen Polsko a část zaostalého Balkánu.
Podívejte se na mapku v odkazu:
seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-polsko-cesko-nemecko-to-je-uhlak-evropy
Polsko 69% z uhlí
Německo 32%
ČR 43%
Slovensko 6%
- Jsou závislí, bez těch importů by se jim síť sesypala jako domeček z karet. Myslet si, že se obejdou bez těch až 17 GW které v době nejvyšších cen dovážejí od sousedů sice můžete, ale s realitou to nic společného nemá, "tak už to nepište".
- Aha, takže podle vás bavorská "Ekologická sdružení u příležitosti dnešní cesty premiéra Markuse Södera (CSU) do Prahy naléhavě varují před bavorsko-českým jaderným partnerstvím", které tam vůbec dojednávat nejel. :-D
Dezinterpretace to je, ale vaše.
- Tak to se vám opravdu jen zdá, že jsem si nevšiml, na rozdíl od vás jsem si všiml i toho že právě Němci mu klíče ke své energetice doslova naservírovali na zlatém podnose, Němci si za to můžou sami, právě oni mu to svojí nesmírně naivní energetickou politikou umožnili. Že se svět točí jenom kolem jaderných elektráren nikdo netvrdil.
- Buď jste opět nepochopil příspěvek na který reagujete nebo ho záměrně překrucujete, já rozhodně nekážu Němcům, to ani v diskusi na českém energetickém serveru dost dobře nejde, já pouze uvádím fakta, chápu že se vám nelíbí, ale nic s tím nenaděláte. Jestli je něco "chucpe" tak argumentační fauly typu "ale Češi zase bijí černochy". Češi objektivně snižují emise rychleji než Němci a nízkoemisní elektřiny vyrábí na obyvatele také více než Němci, navzdory nesrovnatelně nižším vynaloženým nákladům.
Pane Veselý, o tom, že v "normálnějších" časech, kdy není Dunkelflaute využívá Německo dovoz elektřiny z ekonomických důvodů (její uhelné elektrárny využívající černé uhlí z dovozu produkuji elektřinu mnohem dráže než jaderné bloky z Francie a Česka či hnědouhelné elektrárny využívající domácí uhlí) jsem ve svých článcích psal již vícekrát. V době Dunkelflaute je však situace úplně jiná, v té době využívá Německo i své mazutové zdroje a přesto musí elektřinu i dovážet.
Bavorský premiér jednal přímo i o spolupráci v oblasti jaderné energie.
Pokud bychom se dívali na pokrytí spotřeby (a nezapočítali náš vývoz fosilní elektřiny), tak jsme na tom s emisemi stejně a možná i lépe než Němci.
Tady máte, Petře, názornou ukázku, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Emil Novák se tu ohání exportem/importem elektřiny. Ale nedodá, že Německo bylo významným importérem elektřiny pouze v několikaletém období (2013-2019) a bylo to kvůli tomu, že v této době - cena emisních povolenek byla na minimu, Německo mělo k dispozici velká kvanta zemního plynu za výhodnou cenu, ještě nezačali s pořádným odstavováním uhelných elektráren a, ano, ještě část jejich výroby pokrývaly JE. Když tyhle kriticky důležité předpoklady vedoucí k exportu elektřiny z Německa přestaly platit, přestali Němci exportovat. A že se jim vyplatilo loni v bilanci asi 4% celkové spotřeby elektřiny dovézt a tak to udělali? No a?
Nejzajímavější mi na tom přijde to, že ta samá sorta lidí, jako je Emil Novák (možná i on sosbně, Vladimír Wagner určitě), na Německo kvůli těm exportům před 5-10 lety plivala.
Jednak ani 4% své bilance nemůže velká část zemí Evropy a hlavně Německa a jeho sousedů dovážet, protože pak není odkud.
A za druhé není to jen o celoroční bilanci. Důležité je nejen kolik, ale i kdy se dováží. Co je platný vývoz v době, když svítí a fouká a země okolo mají elektřiny dost, když většina dovozu Německa se soustředí do doby, kdy i sousedé mají málo.
1) Uvádím fakta, která nejste schopen nijak rozporovat, žádného psa bít nechci.
2) V tom roce 2013, kterým se "oháníte vy", Německo v jaderných elektrárnách vyrobilo 92 TWh elektřiny, stačilo tuto výrobu zachovat a nejen že by dnes nebylo druhým největším importérem, mohlo být stále druhým největším exportérem. Ještě by ušetřilo obrovské množství peněz, emisí a významně snížilo ceny elektřiny v celé Evropě. Jen tahle jedna jediná věc stačila, bez ohledu na cenu emisních povolenek nebo zemního plynu a dalších výmluv, které vymýšlíte.
3) Emil Novák na nikoho před 5-10 lety neplival, natož kvůli exportům, přestaňte mi laskavě podsouvat své hloupé výmysly.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se