Norská vláda oznámila plán širšího rozvoje technologie pro zachycování oxidu uhličitého. Na celkem tři pilotní projekty z různých průmyslových odvětví v první fázi vyčlení z rozpočtu na příští rok 360 milionů Norských korun (zhruba 1 miliarda Kč).

Velká část projektů carbon capture and storage (CCS) se do současné doby zaměřovala na zachycování a ukládání oxidu uhličitého produkovaného elektrárnami spalujícími fosilní paliva. Norsko hodlá podpořit širší využití této technologie v neenergetických průmyslových odvětvích, která se podílí na produkci CO2 nemalým dílem.

Jako tři pilotní projekty byly vybrány závod na výrobu amoniaku, cementárna a spalovna odpadu v Oslu. Podle norské organizace Bellona se jen tato tři zařízení podílí na celkových emisích země z 5 %.

norway-ccs
Technologie CCS má Norsku pomoci snížit emise z neenergetických odvětví. Zdroj: Bellona

„Bude to těžká práce a musí být řešena krok po kroku. Všechny tři projekty jsou svým způsobem unikátní,“ řekl agentuře Reuters norský ministr ropy a energetiky Tord Lien.

Pokud budou projekty schváleny, jejich realizace si vyžádá další investice v řádu jednotek miliard Norských korun.

V následujícím roce bude Norsko rovněž pokračovat ve svém tříletém výzkumném programu v CCS centru na západním pobřeží, jež si celkově vyžádá 642 milionů Norských korun (1,93 miliardy Kč). Mimo to vyčlení dalších 200 milionů na další CCS projekty.

Zdroj úvodní fotografie: Señor Codo

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *