Domů
Rychlé zprávy
Oslo chce snížit emise skleníkových plynů na polovinu do čtyř let

Oslo chce snížit emise skleníkových plynů na polovinu do čtyř let

Městské zastupitelstvo v Oslu schválilo ve středu „klimatický rozpočet“ hlavního města Norska. Cílem zastupitelstva složeného z koalice labouristů, zelených a socialistů je snížit emise skleníkových plynů na polovinu v průběhu následujících čtyř let. Z globálního hlediska se tak bude jednat o jeden z nejradikálnějších experimentů v boji s globálními změnami klimatu.

„Klimatický rozpočet“ stanovuje roční cíle pro snižování emisí v dopravě, domácností i soukromé sféry. Oslo tak rozvíjí svůj plán, kterého součástí je i loňský zákaz vjezdu soukromých vozidel de centra města.

„Budeme počítat emise oxidu uhličitého stejně jako peníze,“ prohlásil náměstek primátora norského hlavního města Robert Steen k cíli snížení emisí na polovinu do roku 2020.

Součástí plánu Osla je mimo jiné zvýšit mýto za vjezd automobilů do města, omezit parkovací místa, vyřadit z provozu vytápění spalující fosilní paliva v domech a kancelářích do roku 2020, rozšířit flotilu autobusů městské dopravy poháněných obnovitelnou energií a dále budovat síť cyklostezek ve městě.

Uhlíková neutralita i zachytávání uhlíku jsou budoucností pro Oslo

Zastupitelé v Oslu již v průběhu tohoto roku schválili snížení emisí CO2 na 600 tisíc tun ročně do roku 2020. Jedná se o snížení emisí na polovinu oproti roku 1990. Ještě výraznější je plán omezování emisí při srovnání se současnou produkcí CO2, která se v Oslu pohybuje na úrovni 1,4 milionu tun CO2 ročně. Zároveň Oslo cílí na uhlíkovou neutralitu do roku 2030.

Tento bezprecedentní plán si vyžádá významné investice, úspěch plánu bude také záviset na podpoře z norského rozpočtu. Oslo například již od ledna testuje technologii zachytávání a ukládání uhlíku (CCS) v místním zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Klemetsrudu.

Náklady na uvedení technologie CCS v plném rozsahu pro ZEVO v Klemetsrudu jsou odhadovány na 246 milionů dolarů (5,9 mld. korun). Pro ekonomickou efektivitu takovéhoto zařízení se ovšem bude muset cena emisní povolenky výrazně zvednout ze současných 5 €.

Zdroj úvodní fotografie: VisitOSLO @flickr.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se