Domů
Emise CO2
Světové prvenství: EU o víkendu spustila první fázi systému uhlíkových cel
Emise
Zdroj: Pixabay

Světové prvenství: EU o víkendu spustila první fázi systému uhlíkových cel

S příchodem října Evropská unie spustila první fázi vůbec prvního systému na světě, který bude zpoplatňovat emise z dováženého zboží. Od zavedení uhlíkových cel si EU kromě ochrany vlastních klimatických ambic slibuje jejich rozšíření na globální úroveň. Během první fáze nicméně nebudou dovozci zatím žádná cla platit.

Evropská unie a její členské státy již dlouhodobě diskutují o zpoplatnění emisí u dovážených produktů, které díky výrobě mimo EU nepodléhají místnímu systému ETS. Během uplynulého víkendu odstartovala první fáze takzvaného mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM, z angl. Carbon Border Adjustment Mechanism), tedy formy uhlíkových cel.

Systém uhlíkových cel vyvolává kritiku ze strany obchodních partnerů EU. Podle agentury Reuters zvláštní vyslanec Číny pro klima Xie Zhenhua během nedávného fóra naléhal na ostatní země, aby se neuchylovaly k zavádění podobných jednostranných opatření.

Systém uhlíkových cel se v Evropské unii bude zpočátku vztahovat na dovoz ve vybraných emisně náročných odvětvích, u nichž se předpokládá větší riziko přenosu emisí do zahraničí: cement, železo a ocel, hliník, hnojiva a elektřina. Prozatím však dovozci nebudou muset za emise z dováženého zboží platit, tato fáze bude spuštěna až od roku 2026.

Prozatím však dovozci budou muset sbírat a reportovat data o emisích, které vznikly během procesu výroby výše jmenovaných komodit. Od roku 2026 budou poté muset nakupovat emisní povolenky, stejně jako řada lokálních výrobců, kteří jsou již systému zpoplatnění emisí v EU vystaveni.

Zástupci Evropské komise podle agentury Reuters uvedli, že systém uhlíkových cel je v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. Zpoplatnění emisí jsou totiž vystaveni jak dovozci, tak i výrobci na lokálních trzích. Stejně tak si mohou z cel odečíst již poplatky za emise zaplacené mimo EU.

Podle Paola Gentiloniho, evropského komisaře pro hospodářství, má systém uhlíkových cel mimo jiné zabránit výrobcům přesouvat se z EU do zemí, ve kterých nejsou tak vysoké standardy na ochranu životního prostředí.

"CBAM není o ochraně obchodu. Jde o ochranu klimatických ambicí EU a o snahu povýšit klimatické ambice na globální úroveň," uvedl Gentiloni v prohlášení zaslaném Reuters.

Uhlíková cla by se mohla rozšířit i mimo EU

Ačkoliv je EU v oblasti uhlíkových cel průkopníkem, podobný systém zvažují i jinde ve světě. O možnosti zavedení uhlíkových cel se nedávno vyslovila federální vláda Austrálie.

Ministr pro změnu klimatu a energetiku Chris Bowen konkrétně uvedl, že ministerstvo zahájí dvě kola konzultací o tom, zda by Austrálie měla přijmout lokální CBAM. Podle něj je jedním z cílů ochránit domácí společnosti, které již podléhají environmentální regulaci.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Petr Hariprasad Hajič
24. prosinec 2023, 09:19

Nevím, proč se zrovna čínský velvyslanec rozčiluje. Čína má zavedené emisní povolenky podobě jako EU a Indie. Takže, pokud má EU ty mechanismy správně nastavené, tak zrovna na Čínu by se to vztahovat vůbec nemuselo. Ocel se vyrábí všude ve světě ve vysokých pecích spalováním koksu. Nádradou může být vodík, ale to není rozšířená technologie. Je to ve fázi spíše pokusů. Jinak Čína vyrábí minimálně 30% elektrické energie z obnovitelných zdrojů, některé zdroje uvádějí více jak 40%.

Emil
24. prosinec 2023, 09:36

Akorát že zatímco v EU se pohybuje cena emisní povolenky kolem 80 €/t, v Číně je to cca 9 €/t a např. na ocel se zatím vůbec nevztahují, takže se to logicky Číny týká také.

Petr Hariprasad Hajič
24. prosinec 2023, 12:50

Emisní povolenky fungují tak, že každým rokem dochází k devalvaci. Tj. cena není fixní, ale každým rokem se zvyšuje. Vždycky musíte uvést, ke kterému roku jsou ty údaje vztažené a ještě lepší by bylo vědět, jak progresívní ta devalvace bude, tj. kdy je plánovaná poslední povolenka. Každý stát to má nastavené jinak a to dokonce i v EU. ČR, jako postkomunistická země v tomto směru výrazně zaostává, takže je dost možné, že nějaké vývozní clo budeme platit taky.

Emil
24. prosinec 2023, 13:41

1) Jestliže se cena každým rokem zvyšuje, tak nedochází k devalvaci (znehodnocení) ale naopak k revalvaci.

2) Lineární redukční koeficient se každou chvíli mění a ještě se do něj zavádějí různé výjimky, takže to vám nijak zvlášť nepomůže.

3) Záměrně použitý přítomný čas mnohému napoví, že ty údaje jsou vztažené k letošnímu roku.

4) Každý stát v EU nemá nastaveno jinak, "kdy je plánovaná poslední povolenka". Prakticky všechny státy mají uhlíkovou neutralitu naplánovanou na rok 2050.

5) Jakákoliv cla mezi členskými zeměmi EU jsou pochopitelně zakázaná. To je jeden ze základních principů EU.

Zdeněk
4. říjen 2023, 07:54

Kupředu levá !

Petr prochaska
4. říjen 2023, 09:21

zpátky ni krok. Podraží všechno, ale nejvíce stavebnictví (cement, železo a ocel, hliník). Stavebníci budou muset dát za své na střechu solární panely a ještě zdraží stavební materiál.

Jan Stehlik
4. říjen 2023, 10:44

V tomhle má výhodu USA , kde jsou ty fošínkové domy postavené jen na pasech nebo patkách . To jsou domy nenáročné na energii .

Michal K.
4. říjen 2023, 09:22

velka skoda, ze platit sa zacne az v roku 2026. Preco uz nie teraz ?

Jan Stehlik
4. říjen 2023, 10:45

Vy neznáte systém pomalého vaření žáby :-)

Jenyk
4. říjen 2023, 09:40

A nemohli by zavést systém povolenek i na dýchání? Lidstvo vyprodukuje dýcháním asi 7% emisí CO². Brusel, probral se! Nebo....dýchání zakázat????

Celá AGW klimahysterie je podvod. Drahý, ničivý podvod.

Petr Hariprasad Hajič
24. prosinec 2023, 09:31

A na tohle číslo jste přišel jak? Ročně vypustíme do ovzduší asi +3 až 4% CO2, v poměru toho, kolik tam toho už je. Pokud by listvo vypouštělo dýcháním 7% ročně, tak jsme se už dávno upekli.

Lukáš
4. říjen 2023, 10:38

Od zavedení uhlíkových cel si EU kromě ochrany vlastních klimatických ambic slibuje jejich rozšíření na globální úroveň.

O ekologiu vobec nejde, v Brusseli bol a je extremny tlak, loby a proces ovplyvnovania zakonodarcov aby sa nieco spravilo s konkurencio-schopnostov europskych podnikov voci dovozu hlavne z Azie.

Toto povedie hlavne zas k zvysovaniu cien a my to zaplatime, lebo na iste tovary z dovozu sme v EU odkazani. Zaroven to zas zamava s CPI inflaciou.

Michal K.
4. říjen 2023, 13:10

tak nejak. zvysime inflaciu, znizime zivotnu uroven a predrazime nove stavby. Ved teraz su za hubicku.

Joj ako nam je dobre v tej EU.

Michal K.
4. říjen 2023, 13:12

a nemohli by sa zaviest aj uhlikove cla na dovoz energii, ked uz chcem byt zeleny a eko ?

A samozrejme pri tom rozlisovat uhlikovu stopu medzi zemnym plynom dovezenym potrubim a LNG ?

Richard Vacek
4. říjen 2023, 13:29

EU má stále častěji světové prvenství v oblastech, kde je důležitá ideologie a není potřeba žádných odborných znalostí.

Petr Hariprasad Hajič
24. prosinec 2023, 09:33

Tak to nevím. Podobnou ideologii má asi 200 států světa. Ti "skalní" jsou jen tak namátkou Írán, Libie, Jemen... Máme se taky připojit?

Pravoslav Motyčka
4. říjen 2023, 21:48

EU udělala svůj "velký skok".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se