Domů
Rychlé zprávy
Práce na rozšíření ropovodu TAL jsou v plném proudu, uvedlo Mero
 Zdroj: www.think-energy.org Plynovod:
Zdroj: www.think-energy.org

Práce na rozšíření ropovodu TAL jsou v plném proudu, uvedlo Mero

Rychlé zprávy
Bez komentáře
25. červenec 2024, 11:23
ČTK

Státní provozovatel ropovodů Mero v minulých týdnech zahájil práce na rozšíření ropovodu TAL z Itálie. Technické práce už jsou v plném proudu v rakouském Grubenu a italském Terstu, kde se instalují nová čerpadla. Úpravy jsou také na návazném ropovodu IKL a na tuzemské infrastruktuře. ČTK o tom dnes informovalo Mero. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Rozšíření ropovodu má ČR od poloviny příštího roku zbavit závislosti na ruské ropě.

„Technologické úpravy se na ropovodu TAL naplno rozběhly hned v několika zemích najednou. Na čerpací stanici v rakouském Grubenu instalujeme nová čerpadla, montáž nových čerpadel a motorů se zahájila také v italském Terstu,“ uvedl generální ředitel Mera Jaroslav Pantůček.

Upozornil, že společnost pracuje také na úpravách ropné infrastruktury v Česku. „Na Centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi jsme nainstalovali nové potrubí s větší kapacitou, které propojuje tankoviště s ropovodem IKL,“ řekl Pantůček. Právě na ropovodu IKL, který se v Německu napojuje na ropovod TAL a vede ropu západní cestou do Česka, začal nyní fungovat nový řídicí systém SCADA, který má zajistit jeho bezpečnější provoz.

Všechny práce na rozšíření ropovodu z Itálie tak podle Pantůčka pokračují podle plánu. „Počítáme s tím, že do konce letošního roku dokončíme všechny technologické úpravy na TAL a povede se navýšit jeho přepravní kapacity. Na začátku roku 2025 dokončíme montáže záložních čerpadel, provedeme všechny potřebné testy a zkoušky a v první polovině roku 2025 se Česko od ruské ropy definitivně odstřihne,“ dodal Pantůček.

Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky. Mero od roku 2012 vlastní pětiprocentní podíl na ropovodu TAL.

Kromě rozšíření ropovodu bude po přechodu na zcela neruskou ropu nutné také upravit fungování rafinérie v Litvínově. Její vlastník – skupina Orlen Unipetrol – kvůli tomu připravuje investice v řádu jednotek miliard korun, které by měly technicky přizpůsobit tamní provoz na jiné směsi ropy. Další rafinérie v Kralupech nad Vltavou využívá neruskou ropu už nyní.

V současné době ropa teče do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Z loni dovezených 7,4 milionu tun ropy přiteklo zhruba 58 procent prostřednictvím ropovodu Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje právě na italský ropovod TAL. Rozšíření TAL by mělo dodávky z Ruska zastavit, ropovod IKL už je na vyšší kapacity připraven.

Část dodávek ropy z ropovodu Družba do Evropy v současnosti provázejí problémy. Slovensko a Maďarsko v minulých dnech oznámily, že během července přestaly dostávat ropu od ruské společnosti Lukoil. Potíže se ale Česka netýkají. Dodávky do ČR jsou podle Mera stabilní a pokračují podle standardního plánu.

sip rot

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se