Na konci minulého týdne započaly práce na HVDC propojení ElecLink, který má spojit Francii a Velkou Británii. Přenosová linka by měla mít přenosovou kapacitu 1000 MW, čímž zajistí elektřinu pro 2 mil. domácností.
Velká Británie má na další roky v oblasti propojení přenosových soustav velké plány. Do roku 2022 plánuje až 14 GW přenosové kapacity. Pro srovnání je tato plánovaná kapacita vyšší než je běžné denní ztížení celé ČR i v zimním období. Ve výstavbě je včetně nově budovaného ElecLinku celkem 3,6 GW. ElecLink by měl být zprovozněn v roce 2019.
Od vyššího propojení s okolními zeměmi si Velká Británie slibuje především vyšší stabilitu v soustavě a nižší ceny pro koncové zákazníky díky možnosti elektřinu flexibilně importovat a exportovat v době nižších cen.
Poslední významnou údalostí v této oblasti byl začátek výstavby přenosové linky ElecLink, která má spojit britské město Sellindge a Les Mandarins ve Francii. Jen díky této přenosové lince by měly být sníženy emise CO2 Velké Británie o 6 mil. tun mezi lety 2020-2030.
Velká Británie umožnila tento boom zejména díky přístupu projektů přenosových linek do kapacitních aukcí, díky čemuž jejich provozovatelé získávají finanční podporu na jeden rok nebo více let.
U obdobných investičních projektů je s ohledem na vystoupení Velké Británie z EU problematická zejména nejistota kolem konečných podmínek Brexitu.
„Dlouhodobá nejistota se s rozhodnutím o Brexitu nepochybně zvýšila. Jsou zde náznaky toho, že developeři jsou u některých projektů ve fázi pozorování a očekávání dopadů. Nejvíce se nejistota projevuje u výstavby elektráren, ale přenosové linky mohou být taktéž dotčeny.“
Pavlos Trichakis, Baringa Partners pro ICIS
S ohledem na přenosová vedení je možné uvažovat například nad uvalením importních tarifů, které by mohly ohrozit budoucí výnosy projektu.
Zdroj úvodního obrázku: nordlittoral.fr
Komentáře
Přidat komentář