Rusko spustilo nový simulátor jaderných reaktorů

DomůRychlé zprávyRusko spustilo nový simulátor jaderných reaktorů

Nový simulátor určený pro operátory jaderných elektráren vyvinutý ruskou Národní jadernou univerzitou byl spuštěn v areálu jaderné elektrárny Rostov. Rosenergoatom, operátor JE Rostov, již vydal povolení k využívání simulátoru při výcviku personálu.

Simulátor, jehož oficiálním název zní PMT-3, byl vyvinut katedrou Automatiky. Univerzita v úterý oznámila, že cílem nového simulátoru je umožnit operátorům jaderné elektrárny získat potřebnou odbornost, znalosti a dovednosti tak, aby mohli vykonávat svou každodenní činnost na nejvyšší úrovni.

Součástí simulátoru je například přesná imitace ovládacích jednotek třetího bloku jaderné elektrárny Rostov. Simulátor dále obsahuje počítačem vytvořený model základních složek elektrárny, například komunikačních, ovládacích a kamerových systémů. Simulátor má obsahovat i pracovní stanice pro instruktory.

Dle univerzity software simulátoru modeluje v reálném čase fyzikální procesy jednotlivých systémů.

„PMT-3 je především schopen simulovat Rostovskou řídící jednotku a zároveň operace, které řídící jednotka vykonává. Navíc je přístroj schopen modelovat fyzikální i technologické procesy v  jaderném reaktoru a provádět všechny standardní i abnormální procesy, včetně modelace situací, kdy selže zařízení, nebo modelací událostí zaviněných chybami v projektu či neočekávanými vnějšími vlivy,“ stojí v prohlášení univerzity.

Spuštění simulátoru má dle univerzity umožnit operátorům „výrazně zvýšit bezpečnost a efektivitu provozu na třetím bloku, a poskytnout kvalitní vzdělávání a rekvalifikaci řídícího personálu tak, aby mohli pracovat s vysoce moderními zařízeními“.

Jaderná elektrárna Rostov se nachází na břehu Tsimlyanské nádrže, přibližně 14 kilometrů od Volgodonsku. V lokalitě elektrárny byly od počátku 80. let plánovány 4 tlakovodní reaktory, každý s instalovaným výkonem 1000 MW. Výstavba 1 a 2 bloku sice započala rychle, díky komplikacím ale bloky začaly s výrobou elektřiny až v březnu roku 2001 a říjnu roku 2010.

Třetí blok JE Rostov byl připojen k sítí v prosinci roku 2014. Ve stejnou dobu byla instalována tlaková nádoba do budovy 4. reaktoru. Ten má být spuštěn až příští rok.

Zdroj úvodního obrázku : IAEA Imagebank