Domů
Elektřina
Rusko zahajuje největší aukci na energii z obnovitelných zdrojů
Úvodní fotografie: Flickr, Land Rover Our Planet

Rusko zahajuje největší aukci na energii z obnovitelných zdrojů

Rusko vypisuje zatím největší aukci na obnovitelné zdroje energie. Země se snaží zadat zakázky na nákup 1,9 GW výkonu, a tím přilákat zahraniční investice na podporu domácího trhu. Aukce probíhá od 29. května až do 9. června ve dvou etapách. Účastníci mohli začít předkládat své nabídky v pondělí s očekávaným rozhodnutím vlády v nejbližší době.

Veřejné řízení zahájené v pondělí přilákalo zájem Fortum Oyj, největší finské energetické společnosti, která je kvalifikována k účasti v aukci. Enel SpA se také může zúčastnit.

„Rusko bylo dlouhá léta na světové špičce v oblasti energetiky a nyní má příležitost rozšířit své pole působnosti o obnovitelné zdroje energie. Rozvoj obnovitelných zdrojů může významně přispět k ekonomickým cílům země, jako je hospodářský růst a zaměstnanost“, uvedl Adnan Amin, generální ředitel Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii.

Ruská vláda přijala v letech 2012 a 2014 soubor striktních nařízení, aby podpořila vytváření pracovních míst. Obnovitelné zdroje nemohou být instalovány, pokud není určité procento komponentů vyráběno lokálně a tato hodnota každoročně roste. Vzhledem k tomu, že v současné době žádná firma nevyrábí větrné elektrárny v Rusku, tak dochází ke zpomalování průmyslu. Na rok 2017 je procentuální zastoupení stanoveno na 40 %.

Rusko je příznivější pro výrobu energie z větru a vody

Státní jaderná společnost Rosatom nedávno uvedla, že obnoví stávající továrny na výrobu turbín, což bude znamenat obrat v tomto odvětví. Společnost usilovala o založení partnerství s některými předními evropskými výrobci, přičemž podle Rosatomu projevily zájem například společnosti Siemens, General Electric a Vestas Wind Systems. V únoru Rosatom uzavřel dohodu s Lagerwey Wind BV, menším nizozemským výrobcem.

Prostředí Ruska je příznivější pro větrnou a vodní energii než pro solární systémy. Finská energetická společnost Fortum Oyj staví v současné době větrnou elektrárnu o elektrickém výkonu 35 MWe v Uljanovsku, ležícím východně od Moskvy. V roce 2015 získala stavební povolení, kdy byla pravidla o místním zastoupení výroby komponentů méně přísná.

Pro náš projekt v Uljanovsku byla cena velmi vysoká. Záleží na tom, jaký je směnný kurz rubl-euro, ale i tak to bylo více než 150 eur za MWh“, uvádí finanční ředitel společnosti Fortum Markus Rauramo.

To jsou o 70 % vyšší náklady než průměrné náklady na větrné elektrárny v Evropě, ukazují údaje z Bloomberg New Energy Finance.

Společnost Fortum nedávno vstoupila do společného podniku s ruskou investiční společností Rusnano OAO, která je vlastněná státem. Finská společnost uvedla, že jejím dlouhodobým plánem je vybudovat přibližně 500 MW výkonu ve větrných elektrárnách.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.