Domů
Rychlé zprávy
Síkela: Česko oceňuje rozhodnutí Německa zrušit poplatek za tranzit plynu
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Síkela: Česko oceňuje rozhodnutí Německa zrušit poplatek za tranzit plynu

Rychlé zprávy
Bez komentáře
30. květen 2024, 13:11
ČTK

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ocenil rozhodnutí Německa zrušit poplatek za tranzit plynu. Rozhodnutí podle něj přispěje k posílení energetické bezpečnosti střední Evropy. Síkela už před dnešním jednání v Bruselu uvedl, že Česko požaduje úplné zrušení sporného poplatku. Německý státní tajemník Sven Giegold následně oznámil, že se na zrušení poplatku již dohodla německá vláda. Vzhledem k tomu, že to vyžaduje změnu zákona, je nejbližším možným termínem pro zrušení poplatku podle něj začátek roku 2025.

„Opět se potvrzuje, že spolupráce na unijní úrovni nejen v oblasti energetiky posiluje všechny členské státy. Oceňuji deklarované rozhodnutí německé vlády upustit od příštího roku od poplatku, který zvýhodňoval dovoz plynu z východu na úkor plynu od našich západních spojenců,“ uvedl na sociální síti X Síkela.

„Jsem přesvědčen, že německá reakce na naši iniciativu přispěje k posílení energetické bezpečnosti střední Evropy. Je to také jasné potvrzení toho, že právě proaktivní a konstruktivní politika na evropské úrovni je tím nejúčinnějším způsobem jak dosahovat našich cílů,“ dodal.

Poplatek, který má sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících, zavedlo Německo v době nedávné energetické krize spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Společnost Trading Hub Europe GmbH (THE), která je správcem německého trhu s plynem, minulý týden oznámila, že poplatek se od července ještě zvýší o více než třetinu, a to na 2,50 eura (zhruba 62 Kč) za megawatthodinu (MWh) z nynějších 1,86 eura.

Ilustrační foto

Ještě před dnešním jednáním ministr Síkela rovněž zmínil, že je potřeba se také zamyslet nad tím, co udělat s penězi, které už Praha za poplatek zaplatila. Dodal, že osobně vždy dává přednost dohodám před soudy. Zda získal od Berlína reakci i na toto téma, zatím není jasné.

tes jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se