Domů
Rychlé zprávy
Slovensko dosud na nabídku přepravy plynu nereagovalo, ČR je připravena
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Slovensko dosud na nabídku přepravy plynu nereagovalo, ČR je připravena

Slovensko zatím na českou nabídku na poskytnutí přepravních kapacit plynu neodpovědělo. V případě zájmu je tuzemská infrastruktura okamžitě připravená dodávat plyn na Slovensko bez nutnosti dalších úprav, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí českého ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) na konci loňského roku prostřednictvím dopisu slovenské místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Denise Sakové nabídl Slovensku tuzemské přepravní a zásobníkové kapacity plynu. Učinil tak v reakci na zastavení tranzitu plynu na Slovensko přes Ukrajinu.

Nabídka platí pro nadcházející jaro i dlouhodobější období. „V tuto chvíli nemáme ze strany Slovenska na nabídku reakci,“ uvedl Vošahlík.

V případě, že Slovensko zájem projeví, je podle ministerstva tuzemská plynárenská infrastruktura, kterou má na starosti státní společnost Net4Gas, připravena zahájit přepravu plynu na východ okamžitě bez nutnosti dalších úprav.

„Kapacita výstupní stanice Lanžhot je zhruba 1200 gigawatthodin (GWh) za den, Slovensko by podle odhadů potřebovalo zhruba 150 až 200 GWh denně,“ podotkl Vošahlík.

Obchodní podmínky by se pak podle něj řídily cenovým rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a evropskou legislativou.

Ukrajina ve středu ukončila přepravu suroviny z Ruska do EU a do Moldavska, protože vypršel pětiletý kontrakt mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem. Kyjev, který už téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, platnost této dohody neprodloužil.

Největší prodejce zemního plynu na Slovensku, státem kontrolovaná společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP), dnes ČTK sdělila, že v současnosti využívá diverzifikační kontrakty na nákup plynu od doby jejich uzavření. SPP za důležitou označila přepravní trasu plynovodem TurkStream přes Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, kterým lze podle ní přepravovat ruský i ázerbájdžánský plyn. V minulosti SPP využila také trasy z Chorvatska či Itálie.

O dopadech zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území bude v pátek na svém mimořádném zasedání jednat pracovní skupina pro energetiku v rámci Rady EU, tedy experti z příslušných ministerstev zemí EU či ze Stálých zastoupení při Evropské unii. Před drastickými dopady zastavení tranzitu plynu varoval zejména slovenský premiér Robert Fico. Podle zdrojů ČTK by se měla příští týden v úterý konat i schůzka zástupců Slovenska, Evropské komise a Ukrajiny.

Česká republika nyní čerpá plyn ze západu, přes Německo sem teče zejména plyn z Norska a LNG z terminálu v Nizozemsku. Ještě na konci loňského roku tvořil drtivou většinu dodávek do ČR plyn z Ruska, který tekl přes Slovensko.

Tuzemské zásobníky plynu jsou podle dnešních dat ministerstva průmyslu a obchodu naplněny z 63 procent. Je v nich přes 2,19 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně méně než ve stejném období loni. Tehdy bylo v zásobnících přes tři miliardy metrů krychlových plynu, naplněny tak byly z 88 procent.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
minduton
2. leden 2025, 18:02

Slovensko má možnost dotlačit plyn z vícero cest či směrů a skrze ČR je to pro Slováky z pohledu ekonomické atraktivnosti na chvostu.

feliz navidad
2. leden 2025, 20:21

Ne že by na tom tolik záleželo, ale aktuálně jsou zásobníky naplněny cca na 60,9%. Ministerstvo má 4 dny stará data.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se