Domů
Rychlé zprávy
Solární a větrná energie v Británii podstatně levnější než jaderná
Autor: Σ64 http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html

Solární a větrná energie v Británii podstatně levnější než jaderná

První aukce ve Velké Británii v rámci tamějšího mechanismu určování výkupních cen elektřiny „Contract for difference“ (CfD) popírá výrok zastánců jaderné energetiky, tvrdící, že se jedná o nejlevnější formu „čisté“ energie. Překvapena je jak Britská vláda, tak i samotné subjekty podnikající s obnovitelnými zdroji. Výsledek aukce je poněkud zarážející, jelikož výkupní cena větrné i solární energie je výrazně nižší než s jakou počítala vláda.

Pokud nebude bráno v potaz několik nabídek, které jsou velmi odchýlené, jedná se o 80 liber/MWh. Pro porvnání, předpokládané výkupní ceny – 120 liber/MWh pro solární, 95 liber/MWh pro větrné elektrárny a 92,5 liber/MWh plánované jaderné elektrárny Hinkley Point C. Tyto ceny se budou v příštích letech postupně snižovat, Britská vláda doufá, že od roku 2020 již nebudou vyžadovat žádné dotace.

Offshore větrné elektrárny zůstávají nad náklady jaderných, ovšem ze zkušeností z Dánska plyne, že náklady na ně klesají rychleji, než se očekávalo.

Jsou zde ovšem jisté pochyby nad nabídkami některých společností. Nabídka 50 liber/MWh vypadá spíše jako omyl a výsledek toho, že některé společnosti úplně nepochopily, jak aukce funguje.

„Máme svůj CfD…Ach bože,“ tak zní titulek příspěvku Jamese Rowa, ředitele Handstone Energy, zřizovatele 19MW solární farmy Wicks. Rowe si stěžuje, že sjednaná výkupní cena je sotva nad tržní cenou elektřiny, což znamená prakticky žádnou dotaci. „ Ovšem, pokud bychom nabídku neakceptovali, musely bychom dostát závazku nedodávat žádnou energii. Zkrátka jsme si vybrali nesprávný rok. Kdybychom s projektem rok počkali, měli bychom výkupní cenu 79 liber, při které by byl projekt pravděpodobně reálný,“ dodává. To potvrzuje i společnost Lightsource, která nabízela 79 liber/MWh pro svojí 15MW solární elektrárnu s dodatkem, že při této výkupní ceně by byla marže velice nízká.

V následující tabulce jsou podrobně uvedeny jednotlivé výkupní ceny.

Výsledky aukce CfD - jednotlivé výkupní ceny.
Výsledky aukce CfD – jednotlivé výkupní ceny.

Výsledky aukcí potvrzují, že solární a větrná energie je levnější než jaderná a navíc vyžaduje dotace pouhých 15 let, po jejichž uplynutí bude následně vyplácena pouze tržní cena. Naproti tomu Hinkley Point bude dotován po 35 let. Například Rakousko je velice rozhořčeno ohledně dotací na Hinkley Point a ve své studii poukazuje na to, že výkupní ceny po započtení inflace se po 35 letech budou pohybovat okolo 320 liber/MWh.

Samozřejmě pro Hinkley Point hovoří fakt, že jaderná elektrárna je uzpůsobena dodávat energii do sítě nepřetržitě, což u větrné nebo solární není možné. Bez takových zdrojů se současné elektrizační soustavy neobejdou.

Úvodní fotografie – Autor: Σ64

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
17. srpen 2016, 23:43

Naprostá utopie , kdo bude jako vyrábět el. energii , když bude v Anglii noc mlha - což je po většinu roku nebo bude málo foukat.... server o energetice sklouznul k tomu čemu se říká zelená propaganda všude se dočítám jak se rozvíjejí OZE , ale realita je naprosto jiná OZE se absolutně rozvíjejí stejně jako ropa , podobně jako zemní plyn tedy kde jsou mraky článků o nových plynových zdrojích a růstu spotřeby plynu a ropy . fosilní zdroje jako- by nebyly oni se nahrazují - nikoli fosilní zdroje v celkovém součtu rostou podstatě rychleji než zdroje obnovitelné. Nejsou nahrazování dosahují nových maxim. Tohle platí dnes a bude to platit i za 20 let. Indie například zvýší svojí spotřebu uhlí o miliardu během příštích zhruba 10 letech a proč jí zvýší ? Protože bez uhlí budou žít stovky milionů Indů bez el. energie v primitivních podmínkách. Jen tak pro zajímavost toto zvýšení je veškerá produkce uhlí v EU a v Rusku . Energetice rozhodně "nehrozí" nějaký přechod na OZE v příštích 20 letech poroste produkce fosilních paliv zejména ropy a plynu i uhlí poroste ale pomalu. A výrazně a celé období porostou i emise CO2. Potvrzují to veškeré studie o vývoji světa v příštích 20 letech , kromě těch zelených utopistických. Ten důvod tohoto vývoje je jednoznačně v tom ,že zelená ideologie přibrzdila celosvětově vývoj jádra , takže mnoho států prostě vsadilo na další těžbu fosilních paliv , navíc veškeré studie předpokládají ,že OZE se budou rychle rozvíjet , ale opak je pravdou jak vidíme u nás nebo v Německu rozvoj OZE zpomaluje , až dosáhnou určitého celosvětového podílu na výrobě energie bude roční navyšování dále už jen klesat , protože dojde k vyčerpání možností připojení do sítě za reálných ekonomických podmínek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se