Domů
Rychlé zprávy
Stabilitu soustavy lze udržovat i pomocí inteligentního dobíjení elektromobilů, ukázal pilotní projekt TenneT a BMW

Stabilitu soustavy lze udržovat i pomocí inteligentního dobíjení elektromobilů, ukázal pilotní projekt TenneT a BMW

Německý provozovatel přenosové soustavy spustil pilotní projekt s německou automobilkou BMW, jehož cílem je posoudit možnost využít nabíjení elektromobilů k snížení zatížení a udržení výkonové bilance soustavy. První výsledky ukazují, že flexibilní nabíjení může mít v této oblasti potenciál.

S narůstajícím podílem obnovitelných zdrojů se provozovatelé přenosových soustav snaží najít alternativní řešení ke konvenčním metodám vyrovnávání bilance soustavy. Kromě tradičních podpůrných služeb tak provozovatelé spouští i pilotní projekty, které cílí na využití regulace spotřeby, jako je například projekt provozovatele přenosové soustavy TenneT a automobilky BMW.

Cílem pilotního projektu bylo zjistit, zda inteligentní nabíjení elektromobilu má potenciál využití při řízení přenosové soustavy. V rámci projektu bylo nabíjení uživatelů, kteří se do projektu zapojili, dálkově ovládáno takovým způsobem, že v případě potřeby bylo jejich nabíjení dočasně omezeno.

Přestože zpráva TenneT nezmiňuje konkrétní možnosti vyrovnávání soustavy pomocí dobíjení elektromobilů, výsledkem projektu je, že flexibilita v nabíjení může pomoci s vyrovnáváním přenosové soustavy. Klíčovým předpokladem úspěchu je ovšem vůle účastnit se tohoto projektu – samotná zpráva uvádí, že aktuální projekt je základem pro aplikaci projektu ve větším rozsahu.

Pro úspěšnost projektu bude také potřeba, aby se v Německu více rozvíjela elektromobilita. Podle posledních čísel je aktuálně v Německu pouze 100.000 elektromobilů – do roku 2022 by jich dle plánů ovšem měl být jeden milion.

Představený projekt tak může být jedním z prostředků, jak snížit náklady na udržení vyrovnané bilance soustavy. V Německu tyto náklady s rostoucím podílem OZE totiž dlouhodobě rostou.

Provozovatelé přenosové soustavy, stejně jako ostatní účastníci trhu, se snaží najít potenciál v měnícím se prostředí na trhu. Projekty využívající flexibilitu aktuálně probíhají i v České republice. Český provozovatel přenosové soustavy ČEPS společně s dalšími partnery rozvíjí projekt DFlex, jehož účelem je ověření aplikovatelnosti konceptu agregace flexibility v podmínkách české energetiky.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.