Domů
Rychlé zprávy
Švédský Northvolt zahajuje cestu k ekologizaci výroby baterií. Příští rok spustí závod na jejich recyklaci
Vizualizace Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt

Švédský Northvolt zahajuje cestu k ekologizaci výroby baterií. Příští rok spustí závod na jejich recyklaci

Švédská společnost Northvolt oznámila plánované spuštění svého pilotního projektu zaměřeného na recyklaci lithium-iontových baterií. Pilotní závod má být zprovozněn v příštím roce, do roku 2022 společnost plánuje vybudovat závod ve velkém měřítku. Konečným cílem je do roku 2030 dosáhnout 50% podílu využití recyklovaných materiálů při výrobě baterií.

Program Revolt, který má být dalším krokem ve vývoji výroby lithium-iontových článků s minimálními ekologickými dopady, představila společnost minulý pátek. Součástí programu, který má být zaměřen speciálně na recyklaci baterií typu NMC (LiNiMnCoO2) a NCA (LiNiCoAlO2), je výstavba pilotní recyklační linky v lokalitě u švédského města Västeras. Ve stejné lokalitě se již nachází demonstrační výrobní linka a výzkumná zařízení Northvolt Labs.

 „Je jasné, že recyklace baterií na konci jejich životnosti je zásadní pro vytvoření detailního modelu pro udržitelné lithium-iontové baterie. Díky tomuto programu bude Northvolt schopen získat cenné materiály z bateriových článků a vrátit je zpět do výrobního cyklu. Recyklace sníží potřebu pro těžbu surovin, zlepší bezpečnost dodávek a sníží ekologické stopy našich článků díky snížení emisí spojených s těžbou surovin.“ – Peter Carlsson, výkonný ředitel Northvolt

Pilotní linka s roční kapacitou 100 tun

Pilotní linka má sloužit jako platforma pro vývoj a ověření recyklačního procesu. Po zprovoznění má zařízení za cíl dosáhnout roční recyklační kapacity 100 tun. V rámci přípravy pro splnění svých cílů společnost v posledních dvou letech vyvíjela metody pro klíčové procesy potřebné pro recyklaci baterií. Zásadních úspěchů bylo dosaženo i díky kolaboraci se švédskou Chalmersovou technickou universitou při optimalizaci procesu hydrometalurgického zpracování. Z baterií mají být získávány vzácné kovy jako například lithium, kobalt, nikl a mangan.

“Pilotní projekt bude stavět na naší dvouleté práci a poskytne nám potřebné nástroje pro posun z výzkumných laboratoří do reálného světa. Poznatky, které získáme z pilotního závodu, budou klíčové pro optimalizaci konstrukce, výstavby a nakonec samotného provozu linky s mnohem větší recyklační kapacitou, která vznikne v lokalitě Northvolt Ett.“ – Emma Nehrenheim, Chief Environmental Officer v Northvolt

Cíl do roku 2030: 50% podíl recyklovaných materiálů při výrobě nových článků

Dlouhodobý cíl pro podíl recyklovaných surovin při výrobě článků, který si Nortvolt pro sebe stanovil, má být umožněn vybudováním mnohem větší recyklační linky v Northvolt Ett. Ta má vzniknout postupným rozšiřováním a navyšováním recyklační kapacity. První část o recyklační kapacitě 25 tisíc tun ročně má být zprovozněna již v roce 2022.

V Evropě se podle Nortvoltu v současnosti nachází recyklační linky s roční kapacitou přibližně 33 000 tun. Existující provozy údajně ale nejsou dobře uzpůsobeny pro efektivní získávání vzácných kovů, které se v lithium-iontových bateriích nachází, a ani nemají potřebnou kapacitu pro zpracování množství baterií, které se na trh díky elektrifikaci uvolní. Podle společnosti má v letošním roce dosáhnout konce své životnosti přibližně 75 000 tun baterií.

Zdroj úvodního obrázku: Northvolt

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.