Domů
Rychlé zprávy
Technologie pro získávání tepla z řeky získala prestižní ocenění

Technologie pro získávání tepla z řeky získala prestižní ocenění

Technologie využívající tepelných čerpadel pro získávání tepla z řek vyhrála na letošním Glasgow Science Centre ve Skotsku ocenění „Global Game Changer – Corporates for Good“. Ocenění uznává a odměňuje inovace a udržitelnost na mezinárodní úrovni ve všech odvětvích.

Vítězná technologie společnosti Star Renewable energy (SRE) využívá chladícího cyklu pro získání tepla z říčních vod. Technologie NeatPump, založená na ochlazování říční vody, je schopná na výstupní straně dosáhnout až 90 °C.

„Doufejme, že toto ocenění nám pomůže v dalším růstu povědomí (o této technologii) a v naší snaze vybudovat podobné projekty jako Drammen ve městech po celém Spojeném království. Je nesmírně důležité, aby se naše města a ředitelé průmyslových podniků chopili této příležitosti k vyčištění našeho vzduchu, snížili uhlíkovou stopu a ušetřili peníze díky nespalování fosilních paliv.“ – David Pearson, ředitel SRE.

SRE momentálně pracuje na přípravě projektu takovýchto tepelných čerpadel v části Glasgow. Projekt má podle plánu poskytovat teplo pro sportovní centrum, obchodní centrum a rodinné domy. Jeho zprovoznění je naplánováno na září příštího roku.

Cílem projektu je dodávat teplo za nižší popřípadě stejnou cenu jako při vytápění plynem. Tepelná čerpadla by oproti plynu neprodukovala lokální emise NOx a měla pouze poloviční emise CO2. Podle SRE má projekt snížit uhlíkovou stopu několika budov o více jak 50 %.

Projekt, který má podporu Skotského programu „Low Carbon Infrastructure Technology“, bude po dokončení větší než současný vlajkový projekt SRE Drammen. Drammen, který se nachází v Norsku, získává teplo místo z řek z fjordů. Teplota mořské vody, ze které se teplo získává, se pohybuje okolo 8 °C. Získané teplo se pak pomocí tepelných čerpadel, využívajících čpavku jako pracovního média, přenáší do systémů dálkového vytápění. Systém je schopen dosáhnout teploty až 90 °C.

Zdroj úvodního obrázku: Star Renewable energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se