Domů
Rychlé zprávy
Bitcoin: Těžba kryptoměny spotřebuje víc energie než celé Irsko, převýší 19 zemí Evropy

Bitcoin: Těžba kryptoměny spotřebuje víc energie než celé Irsko, převýší 19 zemí Evropy

Síť těžařů Bitcoinu spotřebuje za jediný rok více energie než celé Irsko. Provoz sítě, které mnozí předpovídají ohromný rozvoj, již dnes spotřebovává více elektřiny než 19 evropských států. Pokud bude hodnota této kryptoměny dále růst, dá  se očekávat, že poroste i zájem těžařů a tím pádem i spotřeba elektřiny spojená s provozem sítě. Při srovnání s energetickou náročností jiných platebních systémů působí Bitcoin jako ohromný „žrout“ elektřiny.

Podle odhadů portálu Digiconomist je roční spotřeba celé bitcoinové sítě rovna 30,14 TWh. Taková hodnota převyšuje spotřebu 19 zemí Evropy a ze zemí EU se tato spotřeba nejvíce blíží Slovensku (viz Statistiky).  Průměrný příkon bitcoinové sítě činí ohromných 3,4 GW. Pro představu jde o 1,7 násobek instalovaného výkonu JE Temelín, nebo více jak pětinásobek instalovaného výkonu největší větrné farmy v Evropě (London Array – 0,63 GW). Průměrná transakce pak spotřebuje okolo 300 kWh. Takové množství elektřiny by bylo dostatečné například na 20,5 měsíců svícení jedné 20W úsporné žárovky (světelný ekvivalent klasické 100W žárovky).

Spotřeba energie na těžbu Bitcoinu a srovnání s některými zeměmi. Zdroj BitcoinEnergyConsumption.com

Decentralizace je energeticky náročná

Tato ohromná spotřeba elektřiny je způsobena systémem fungování samotné kryptoměny a pojí se k systému ochrany proti podvodům. Bez existence centralizované autority, která by potvrzovala transakce, využívá Bitcoin tzv „těžaře“. Ti pomocí specializovaných počítačů řeší náročné výpočetní problémy pro ověření transakcí. Za provedení těchto výpočtů je těžař následně odměněn určitým množstvím bitcoinů.

Vzhledem k tomu, že cena Bitcoinu vůči k jiným měnám narůstá, narůstá tak i hodnota odměny pro těžaře. To samozřejmě motivuje stále více těžařů zapojovat se do fungování sítě. Avšak vzhledem k tomu, že cena Bitcoinu nemusí s počtem transakcí vždy adekvátně růst, může měna díky rozdílům v rychlostech růstu využívat značné množství energie za ověřování transakcí. Především pak v obdobích s vysokými cenami Bitcoinu vůči jiným (tradičním) měnám.

Energetická spotřeba vůči spotřebě vybraných zemí. Zdroj: BitcoinEnergyConsumption.com

Ve srovnání s ostatními Bitcoin neobstojí

Jiné digitální platební systémy spotřebovávají podstatně méně elektřiny. Přesné hodnoty sice není jednoduché určit, ale například jedno ze dvou amerických datacenter karetní společnosti Visa spotřebovává jen zhruba 2 % elektřiny, kterou vyžaduje Bitcoin. Přes tato datacentra přitom denně projde více než 200 milionů transakcí, kdežto bitcoinová síť jich zatím denně zpracovává méně než 350 tisíc.

Srovnání energetické náročnosti Bitcoinu a VISA. Zdroj: BitcoinEnergyConsumption.com

Kurz Bitcoinu vůči Americkému dolaru nedávno prolomil magickou hranici 10000 USD/BTC. Jde tak již o třetí výrazný růst této kryptoměny. Předchozí rychlé periody růstu v letech 2013 a 2014 skončily výraznými propady, následovanými opětovným rychlým růstem. Pro Bitcoin je stále běžná vysoká volatilita, ovšem dlouhodobý trend je výrazně rostoucí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Keato, Keato
11. únor 2019, 13:07

Kriptomňena Ripple má mnohem víc malou spotrebu (tuším 20'000 x).

Ing. Otakar Fritscher
16. leden 2018, 08:53

No výborně . Autor asi patří do nějaké trolí farmy... Tak očividný nesmysl musí odmítnout i malé dítě. Počítače a jiná zařízení, na kterých běží bitcoin mining jako rezidentní proces, jsou tak jako tak spuštěny, takže k žádné spotřebě navíc nedochází. Jestli tady někdo chce tvrdit, že nějaké servery spotřebují víc než setinu promile ze spotřeby jakéhokoliv státu, tak je blázen.

A veřejné sdělovací prostředky, které takové nesmysly roztrubují, jsou banda nezodpovědných lovců senzací.

C
16. leden 2018, 12:30

To není tak docela pravda, někteří si na to staví farmy, takže spotřeba opravdu o něco narůstá, je pak otázka kolik tvoří podíl těchto farem ku vší produkci BTC. Asi 3 roky zpátky jsme to s jedním známým počítali, moc se to nevyplatilo tehdy, leda mít na to průmyslový tarif.

Toniere
27. únor 2018, 18:30

Jednak se spotřeba skutečně zvýší, pakliže dáte procesoru zátěž (zvýšení příkonu procesoru i zvýšení výkonu chlazení), druhak nemusí být nutně tyto počítače spuštěné, když neběží mining, dále se k těžbě používají zařízení ASIC která mají vlastní napájení a jedou celou dobu na plný kule - v čemž je také rozdíl mezi serverem obyčejným a těžební farmou: těchto ASIC zařízení mají farmy stovky tisíc a jedou non-stop na plno.

JK
7. prosinec 2017, 09:31

Haha, tak to by ho měli zrušit pro neekologičnost, ne ?

energetik
7. prosinec 2017, 09:58

Ne, někteří topí i těží na přebytcích energie např. Q.RAD:

wave.rozhlas.cz/s-vytapenim-domacnosti-muze-v-budoucnu-pomoct-vypocetni-technika-5182152?print=1

a vlastně v ostrovních systémech je to jedna z velmi mála možností jak přebytečnou energii nějak zhodnotit.

JK
7. prosinec 2017, 16:08

Kdyby mi takový "radiátor" vytěžil za zimu kus Bitcoinu, který by pokryl náklady na elektřinu, proč ne :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se