Domů
Rychlé zprávy
Trumpův tým zřejmě chystá reorganizaci energetické politiky USA
Donald Trump. Autor: Gage Skidmore

Trumpův tým zřejmě chystá reorganizaci energetické politiky USA

Rychlé zprávy
3 komentáře
9. prosinec 2016, 16:57
ČTK

Americkou energetickou politiku s lednovým nástupem republikánského prezidenta Donalda Trumpa očividně čeká rozsáhlá reorganizace. Podle agentury Bloomberg to vyplývá z dotazů, které Trumpův tým pro převzetí moci adresoval ministerstvu energetiky.

Dokument, který obsahuje 65 otázek, zjišťuje možnosti zachovat v provozu zastarávající americké jaderné reaktory či se dotazuje na identitu zaměstnanců, kteří sehráli klíčovou roli při prosazování klimatické agendy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy.

Trumpův štáb chce po ministerstvu energetiky jména pracovníků i smluvních firem účastnících se klimatických schůzek OSN a také těch, kteří pomáhali Obamově administrativě sestavit žebříček takzvaných společenských nákladů za emise oxidů uhlíku. Tento žebříček vláda používala k demonstraci výhod nových klimatických pravidel.

Pařížská klimatická dohoda v ohrožení?

Během volební kampaně Trump prohlásil, že zruší vládní regulace a vypoví celosvětovou klimatickou dohodu z Paříže. O dohodě, kterou při dojednání podepsalo přes 190 zemí a která nyní v jednotlivých státech prochází ratifikačním procesem, Trump prohlásil, že škodí americkému průmyslu.

Ze zmíněného dokumentu rovněž vyplývá, že Trump podporuje jadernou energetiku. Po ministerstvu energetiky mimo jiné chce vědět, zda a jak může pomoci udržet stávající reaktory v chodu, a předejít tak jejich předčasnému odstavení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
9. prosinec 2016, 18:48

V USA Department of Energy, DOE, není "ministerstvo energetiky". To je chybný překlad, DOE má mnohem více funkcí, prvotní úkol byl a jsou jaderné zbraně, dále jaderná energetika, další jsou třeba financování vědy a národních laboratoří, a samozřejmě též i veškerá energetika.

Ondra
9. prosinec 2016, 18:56

Co je na tom podle Vás tak špatnýho? Sami Američani si to tak přibližně pojmenovali. U nás má na starost energetiku z větší části Ministerstvo průmyslu a obchodu a taky to nemaj v názvu stejně jako všecky ostatní průmyslový odvětví.

Jan Veselý
9. prosinec 2016, 19:45

V energetice má DOE překvapivě málo pravomocí. Těžbu energetických surovin řídí Department of Interior, zákonnou regulaci v energetice mají na starost EPA a FERC, tj. nezávislé vládní agentury a energetická politika je věcí jednotlivých států. DOE je fakticky pořád ministerstvo pro jaderné zbrojení a technologie, které jako vedlejšák má pár drobných programů podpory výzkumu a prvotní výstavby energetických zdrojů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se