Účet za svary na jaderných elektrárnách je letos 3 mld. Kč, potvrdil ČEZ

DomůRychlé zprávyÚčet za svary na jaderných elektrárnách je letos 3 mld. Kč, potvrdil ČEZ

Dopad odstávek kvůli kontrolám svarů v jaderných elektrárnách do letošního provozního zisku společnosti ČEZ bude na úrovni tří miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci dřívější odhady potvrdil finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Pro příští rok, kdy by měly kontroly skončit, podle něj firma odhad zatím nemá.

„Je velmi těžké přesně oddělit, kolik jsou svary a kolik je běžná odstávka. Svary se kontrolují během běžné odstávky, dělá se to paralelně,“ řekl dnes Novák.

Podobnou výši letošního dopadu odhadl již v srpnu.

ČEZ v minulém roce rozšířil především v Jaderné elektrárně Dukovany kontroly svarů, v jejichž dokumentaci byly nesrovnalosti. Technici navíc provádějí zkoušky zařízení. Firma také uskutečňuje investice, které potřebuje dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení provozu tří ze čtyř bloků elektrárny.

Firma ale svary kontroluje i na druhé tuzemské elektrárně v Temelíně. Zástupci ČEZ dnes uvedli, že v ní bude celkem zkontrolováno více než 6000 svarů. Na 64 procentech z nich bude revize uskutečněna do konce tohoto roku, zbytek má být zkontrolován v roce 2017.

Ilustrační foto

Podle dřívějšího vyjádření energetického poradce J&T Banky Michala Šnobra mohou celkové dopady odstávek ČEZ do příštího roku činit až deset miliard korun.

Skupina ČEZ vykázala za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 14,7 miliardy korun, což je meziroční pokles o 11 procent. Tržby firmy se snížily o pět procent na 145,1 miliardy korun.

Negativní vliv na výsledky měly podle firmy především právě odstávky v jaderných elektrárnách. Odhad celoročního provozního zisku firma snížila na 56 miliard z dosavadních 58 miliard Kč. Loni za celý rok ČEZ vykázal provozní zisk 65,1 miliardy Kč.

Výroba elektřiny za tři čtvrtletí letoška klesla meziročně o jedno procento na 45,1 terawatthodiny. Výroba v jaderných elektrárnách klesla o 11 procent, v uhelných elektrárnách v Česku naopak o šest procent stoupla.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, jenž drží prostřednictvím ministerstva financí asi 70 procent akcií.