USA udělí 1,9 milionů dolarů na vývoj technologií pro snížení nákladů na výstavbu offshore větrných elektráren

DomůRychlé zprávyUSA udělí 1,9 milionů dolarů na vývoj technologií pro snížení nákladů na výstavbu offshore větrných elektráren

Americké Národní konsorcium pro výzkum a vývoj offshore větrných elektráren udělí celkem 1,9 milionu dolarů v rámci projektů na vývoj levnějších nosných konstrukcí, alternativ k využívání lodí s těžkými zvedacími jeřáby a konceptů ukotvení plovoucích elektráren v místech s větší hloubkou. Cílem je dále snížit náklady na výstavbu offshore větrných elektráren.

Americké Národní konsorcium pro výzkum a vývoj offshore větrných elektráren v pátek oznámilo výběr dvou týmů pro vyjednávání o smlouvách v rámci svých projektů na výzkum a vývoj technologií pro offshore větrné elektrárny. Finance pro tyto dva projekty mají dosáhnout celkem 1,9 milionu dolarů.

„Konsorcium je nadšené z možnosti podpořit plány využívání offshore větrných elektráren díky podpoře výzkumu, který přímo urychluje jejich nasazování.“ Carrie Cullen Hitt, výkonná ředitelka konsorcia

Cílem prvního projektového týmu, který je veden společností RCAM Technologies, je vyvinout inovativní modulární nosnou konstrukci z betonu, která by byla pevně uchycena k mořskému dnu. K této konstrukci chce společnost vyvinout i speciální výrobní a montážní způsoby.

Koncepce jejich řešení má mít potenciál snížit náklady jednak výrazným snížením nákladů na hlubinou podkladovou konstrukci a také využíváním montážních způsobů, které nevyžadují využívání lodí s těžkými zvedacími jeřáby a využívají existujících pobřežních dodavatelských řetězců.

Snížením nákladů díky eliminaci těžkých jeřábových plavidel se zabývá například také evropský projekt Elican.

 „Tato podpora nám umožní vyvinout náš inovativní koncept pevných základů, který odstraňuje překážky a snižuje náklady pro americké projekty offshore větrných parků, a zároveň pomáhá rozvíjet náš dodavatelský řetězec pro offshore větrné elektrárny.“ Jason Corell, výkonný ředitel RCAM Technologies

Druhý projekt má za cíl snížit náklady na ukotvení plovoucích elektráren

Druhým projektovým týmem, který byl konsorciem vybrán, je DeepFarm, který je veden společností Principle Power Inc. Cílem tohoto týmu je vytvořit průkopnický systém ukotvení pro offshore větrné elektrárny, které se nacházejí v místech s většími hloubkami.

DeepFarm má zdokonalit současné softwarové nástroje pro navrhování plovoucích elektráren s cílem optimalizovat jednotlivé součásti kotevního systému pro robustní provoz a nižší náklady na životní cyklus.

„S touto podporou DeepFarm sníží sdružené ceny energií (LCOE) hlubokomořských instalací pomocí využívání pokročilých technologií a inovativních řešení pro ukotvení plovoucích elektráren na východním a západním pobřeží a u Havaje.“ Seth Price, vicepresident pro technologie v Principle Power

Zdroj úvodního obrázku: Heidi Lundsgaard, Vattenfall