Vánoční svátky v Evropě byly ve znamení vysokých hodnot podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny. Pomohly tomu velice vhodné povětrnostní podmínky a zároveň také nižší spotřeba elektřiny, která je pro toto období typická. Vysoký podíl OZE na spotřebě zažila Velká Británie nebo Německo. 

Přímo na Štědrý den padl rekord v podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ve Velké Británii, která se podle společnosti Drax dostala na úroveň 40 %. Štědrý den byl pro OZE příznivý i v loňském roce, kdy jejich podíl na spotřebě elektřiny dosahoval 25 %, rok předtím 12 %.

„Letošní vánoční svátky ukázaly, jak se náš energetický systém mění. Obnovitelné zdroje jsou pro energetický mix důležité v kontextu toho, že chceme dekarbonizovat náš energetický mix a odstupit od výroby elektřiny z uhlí.“
Andy Koss, CEO společnosti Drax Power pro Guardian

Přibližně 75% elektřiny z obnovitelných zdrojů pocházelo na Štědrý den právě z větrné energie.

Mimořádně dobré podmínky pro větrné elektrárny se podepsaly i na výrobě elektřiny z OZE v Německu. Elektřina z obnovitelných zdrojů pokrývala v období 25. a 26. prosince cca 68 % celkové výroby. Elektřina z větrných elektráren v tyto dny dosahovala cca 54 %.

snimek-obrazovky-2017-01-01-v-23-07-03

Pro výpočet podílu na spotřebě je klíčová zejména nízká spotřeba elektřiny ve vánočním období. Ta byla podle údajů z ENTSO-E v Německu na úrovni 50 GW, což je výrazně méně, než je v zimním období obvyklá spotřeba (cca 70 GW). Obdobná situace pomohla i dosažení vyššího podílu OZE na spotřebě elektřiny ve Velké Británii.

Výroba elektřiny z větrných elektráren byla neobvykle vysoká i v ČR. Na druhý svátek vánoční vyrobily 4 824 MWh, což je výrazně nad průměrnou hodnotou letošního roku kolem 1200 MWh/den. Jednalo se zároveň o den s třetí nejvyšší výrobou elektřiny z větrných elektráren v ČR v roce 2016. Více se vyrobilo pouze v průběhu dvou lednových dní (4872 MWh/den resp. 4964 MWh/den).

Česká republika má podle poslední zprávy ERÚ instalovaný výkon ve větrných elektrárnách cca 280 MW.

Zdroj: Flickr @Mathias Appel

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *