Domů
Rychlé zprávy
Vláda schválila nařízení, co umožní jednat o smlouvě o výkupu energie z Dukovan
Odstavení jaderných elektráren Německo

Vláda schválila nařízení, co umožní jednat o smlouvě o výkupu energie z Dukovan

Rychlé zprávy
4 komentáře
16. říjen 2024, 18:07
ČTK

Vláda dnes schválila nařízení o podpoře energetické bezpečnosti, které jako formu veřejné podpory pro stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech stanovuje smlouvu o výkupu elektřiny. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na internetu. Na základě nařízení poté bude moct stát jednat s energetickou společností ČEZ o podobě smlouvy, a tedy o výkupní ceně elektřiny z nových bloků. Česko získalo pro veřejnou podporu prvního reaktoru povolení od Evropské komise na jaře, nyní jedná o povolení i pro druhý zamýšlený blok v Dukovanech.

„Způsobem podpory energetické bezpečnosti České republiky na základě vydání rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu o udělení státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny podle energetického zákona v nízkouhlíkové výrobně v lokalitě Dukovany je smlouva o výkupu,“ uvádí nařízení.

Jeho účinnost je stanovena od 1. listopadu. Samotnou smlouvu o výkupu elektřiny by podle důvodové zprávy k nařízení měl stát s ČEZ uzavřít do konce roku.

Česká republika získala od Evropské komise takzvanou notifikaci, neboli schválení veřejné podpory při výstavbě jednoho bloku v Dukovanech v dubnu. Stát tak na projekt poskytne finanční výpomoc, zároveň bude garantovat stabilitu příjmů elektrárny prostřednictvím smlouvy o výkupu elektřiny. Právě smlouvu o výkupu zajistí zmíněné nařízení vlády.

Vláda zároveň jedná s komisí o notifikaci i pro druhý blok. Chce přitom vycházet z prvního modelu veřejné podpory. I pro druhý blok chce kabinet následně připravit smlouvu o výkupu. Ta však bude realizovatelná až po získání notifikace.

jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

Vláda v červenci rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Postavit je má korejská společnost KHNP, která uspěla v tendru, v němž jí česká vláda dala přednost před francouzskou firmou EDF. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by energetická firma ČEZ měla podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Milan Vaněček
16. říjen 2024, 19:44

Tak konečně snad do konce roku uvidíme, jakou cenu za MWh bude stát garantovat ČEZu za Dukovany 2. Je vidět že u nás se mohou jaderné elektrárny stavět jen s podporou státu, jinak to nejde. Teď jde jen o to, jak bude vysoká, jak bude indexovaná na inflaci a jaká bude tržní cena na Lipské burze.

Z toho se pak ukáže , kolik nás (daňové poplatníky) to bude navíc stát.

Karel Valenta
16. říjen 2024, 20:50

Pokud to bude pod 135 EUR/MWh, tak to bude skvělá cena.

Milan Vaněček
16. říjen 2024, 21:33

Možná pro ČEZ a jeho akcionáře, ale ne pro naše domácnosti a průmysl...

Karel Valenta
16. říjen 2024, 22:10

Nesmysl. Těch 135 EUR/MWh je 3500 Kč/MWh a to je provozní dotace pro větrníky. K tomu navíc tučná investiční dotace cca 50 % ceny větrníku o které si stavitelé JE mohou nechat zdát. Občasný výkon větrníků musí být podpořen bateriemi, plynovými elektrárnami a posilováním sítí. JE nic takového nepotřebuje.

Tak co je pro obyčejný lidi výhodnější ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se