IPO: DONG Energy chce nabídnout věrejně nejméně 15 % akcií

DomůSpolečnosti ve světěIPO: DONG Energy chce nabídnout věrejně nejméně 15 % akcií

DONG Energy plánuje na toto léto první veřejnou nabídku akcií (IPO), ve které by se mělo prodat nejméně 15 % akcií společnosti. Majoritní podíl 50,1 % by měl zůstat dánské vládě. Celé IPO by mělo podle analytiků přinést cca 12 mld. dolarů, informovala agentura Reuters.

O veřejné nabídce akcií se spekuluje již od loňského září, kdy společnost prezentovala výsledky prvotní analýzy IPO a oznámila, že IPO by mělo proběhnout do prvního čtvrtletí roku 2017. IPO je plánováno na burze Nasdaq Kodaň.

V současné době je hlavním akcionářem Dánské království, které má podíl 58,8 %, New Energy Investment S.à r.l. s podílem 17,9 %, SEAS-NVE Holding A/S s podílem 10,8 % a ATP s podílem 4,9 %. Další minoritní akcionáři mají celkem 7,6 %.

„Společnost se rozrostla z primárně dánské energetické společnosti na společnost s mezinárodním přesahem s mnoho aktivitami mimo Dánsko. IPO má většinovou podporu napříč dánským parlamentem a těšíme se na pokračování vývoje DONG Energy jako veřejně obchodované společnosti,“ uvedl v tiskové zprávě dánský ministr financí Claus Hjort Frederiksen.

Je důležité připomenout, že DONG Energy v období let 2006 a 2008 již třikrát záměr uvést akcie na trh zrušila kvůli špatným tržním podmínkám.

Britská offshore větrná elektrárna London Array

V prvním čtvrtletí tohoto roku navíc společnost zvýšila meziročně hrubý provozní zisk o 35 %. Čistý zisk vzrostl meziročně o 49 %, čemuž pomohl zejména vyšší provozní zisk a nižší odpisy.

Dánská DONG Energy je největším developerem offshore větrných elektráren. Její celkový podíl na globálním trhu s offshore větrnými farmami je 26 %, což je dvakrát více než má druhý největší hráč v oboru.

Čtvrtinový podíl má společnost například v největší offshore farmě London Array a společnost bude také stavět v současnosti největší farmu Hornsea project One, která se má stát offshore parkem s největším výkonem na světě.