Domů
Větrné elektrárny
Offshore větrné elektrárny se do 10 let mohou dostat cenově na úroveň fosilních

Offshore větrné elektrárny se do 10 let mohou dostat cenově na úroveň fosilních

Ve svém společném prohlášení zástupci předních evropských energetických společností a výrobců větrných turbín tvrdí, že při vhodných podmínkách budou offshore větrné elektrárny schopny do roku 2025 konkurovat konvenčním, fosilním zdrojům.

Zástupci společností, mezi nimiž nechybí německé RWE, E.ON a Siemens, švédský Vattenfall, norská Statoil či dánský producent větrných turbín Vestas, vyzívají evropské zákonodárce, aby vytvořili vhodné prostředí a regulační rámec, který pomůže větrné energetice stát se konkurenceschopným zdrojem, který bude hrát klíčovou roli v energetické bezpečnosti Evropy a při plnění cílů dekarbonizace energetiky.

„Obnovitelné zdroje, jako offshore větrné elektrárny, plynule nahrazují konvenční způsoby výroby elektrické energie. S poklesem cen pokračuje odvětví větrné energetiky v plnění svých závazků. Nyní naléháme na evropské vlády, aby spolupracovaly na tom, aby offshore větrné zdroje mohly mít ústřední roli v energetickém mixu kontinentu v nadcházejících letech.“

uvádí zástupci 11 společností ve společném prohlášení

Pokud evropští zákonodárci vyslyší tyto prosby a zajistí offshore větrné energetice vhodné prostředí, nové elektrárny, o jejichž osudu se bude rozhodovat v roce 2025, budou moct dosáhnout nákladů až 80 EUR/MWh. To je významný pokles oproti současným hodnotám, které se podle Bloomberg New Energy Finance pohybují okolo 140 EUR/MWh a jsou tak jedněmi z nejvyšších.

Srovnání nákladů jednotlivých zdrojů elektrické energie

Již nyní náklady na výstavbu offshore větrných elektráren prudce klesají, avšak i v současné době nejlevnější projekt Vattenfallu s plánovanými náklady 103 EUR/MWh nemá zatím šanci konkurovat uhelným či plynovým zdrojům. Offshore větrné elektrárny jsou tak stále závislé na dotacích, které se promítají i do cen elektrické energie pro odběratele.

Autor úvodní fotografie: Kim Hansen

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.