Enel a EPH se údajně dohodli na prodeji Slovenských elektráren

DomůElektřinaEnel a EPH se údajně dohodli na prodeji Slovenských elektráren

Italský Enel dosáhl obecné dohody o prodeji části svého podílu ve Slovenských elektrárnách české skupině Energetický a průmyslový holding (EPH), agentuře Reuters to prozradil interní zdroj z Enelu. Mluvčí EPH ovšem dohodu nepotvrdil.

Státem kontrolovaná největší italská energetická společnost Enel v srpnu prozradila, že s EPH exkluzivně jedná o prodeji části svého 66% podílu ve společnosti Slovenské elektrárne.

Podle zdroje z italské společnosti měla být jednání rozhodnuta 16. října. Ačkoliv širší dohoda byla sjednána, obě strany se rozhodly prodloužit jednání o další měsíc a dohodnout veškeré podrobnosti.

„Nemůžeme potvrdit zprávu některých médií, že bylo dosaženo dohody mezi EPH a Enelem o prodeji podílu, který italská společnost drží ve firmě Slovenské elektrárne. Jednání stále pokračují. Až dojde k podpisu dohody, budeme informovat.“
mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Enel v astronomických dluzích

Plánem Enelu je snížit prodejem aktiv dluh, do kterého se společnost v posledních letech dostala. V roce 2014 zaznamenala meziroční pokles čistého zisku o 84 %.

Komplikace jí přinesly i Slovenské elektrárne, ty společnost nakupovala s cílem investovat do dostavby jaderné elektrárny Mochovce, která měla být dokončena v roce 2013. Bezpečnostní požadavky po havárii ve Fukušimě si ovšem vyžádaly zvýšení nákladů a značné časové prodloužení projektu.

Enel má v úmyslu prodat svůj podíl ve dvou etapách a generální ředitel Enelu Francesco Starace již dříve naznačil, že první fáze prodeje by mohla zahrnovat podíl okolo 30 %.

„Pokud bych se měl rozhodnout, prodal bych část Slovenských Elektráren nyní a zbytek až později. Prodat vše najednou by zničilo hodnotu aktiv, které Enel ve Slovenských elektrárnách drží.“
Francesco Starace, generální ředitel Enelu