Domů
Společnosti ve světě
Francouzská Areva vykázala za loňský rok ztrátu 2 miliardy euro

Francouzská Areva vykázala za loňský rok ztrátu 2 miliardy euro

Francouzská společnost zabývající se jadernými technologiemi oznámila za rok 2015 čistou ztrátu ve výši 2 miliard eur. Ztráta byla způsobena jak dodatečnými výdaji spojenými s prodloužením výstavby jaderné elektrárny Olkiluoto 3, tak rovněž účetními odpisy v souvislosti s restrukturalizací a špatnými podmínkami na trhu.

Společnost ve své tiskové zprávě v pátek oznámila meziroční nárůst tržeb o 1,9 % na celkem 4,2 miliard eur, zatímco hrubý provozní zisk (EBITDA) se zvýšil o 45 % na 685 milionů eur. Společnosti se podařilo snížit čistou ztrátu z hodnoty 4,8 miliard eur v roce 2014 na 2 miliardy v roce 2015.

Ke konci roku 2015 měla ve své rozvaze celkem 28,9 miliard eur v rozpracovaných akcích, ke konci roku 2014 to bylo 32,1 miliard eur. To představuje téměř sedmileté tržby. Celkové přijaté objednávky klesly z 6,7 miliard eur v roce 2014 na 2,5 miliard eur. Tržby jen ve Francii činily 1,7 miliard eur, provozní ztráta společnosti se oproti roku 2014 snížila z 2,1 miliard na 1,4 miliard eur.

Výsledky za rok 2015 dokládají pokrok, který jsme v tomto roce udělali a otevírají nám příznivé vyhlídky pro rok 2016 a pro roky následující. Plán skupiny na zlepšení konkurenceschopnosti měl velmi příznivý dopad na náklady a na finanční prostředky, a to i přes pokračující velké ztráty a nepříznivou situaci na trhu.

Polovina této ztráty ve výši 2 miliard eur je způsobena zvýšenými výdaji na Olkiluoto 3 a druhá polovina byla způsobena restrukturalizací a zhoršením situace na trhu,

výkonný ředitel Arevy Philippe Knoche

Areva zároveň oznámila, že finský projekt Olkiluoto 3 si vyžádal dalších 905 milionů eur.

Tato dodatečná ztráta zahrnuje převážně dodatečné provozní náklady, zvýšené náklady v souvislosti s nepředvídatelnými událostmi spojenými s fázemi testování a pravděpodobný dopad započatých jednání se zákazníkem, jejichž cílem je zajistit dokončení projektu Olkiluoto 3 a urovnání sporů,“ uvádí tisková zpráva Arevy.

Areva předvídá pro rok 2016 ztrátu mezi 1,5 a 2 miliardami eur.

Tento prudký pokles je způsoben vlivem přijatých nápravných opatření, výdaji na velké projekty a nepříznivou změnou v požadavcích na pracovní kapitál,“ uvádí tisková zpráva Arevy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.