Ruský plynárenský gigant Gazprom loni zvýšil svůj podíl na evropském trhu s plynem na 36,7 procenta z předloňských 34,7 procenta. Uvedl to podle agentury Reuters jeden z manažerů podniku Oleg Aksjutin na dnešní prezentaci pro investory. Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky.

Průměrná cena plynu Gazpromu vyváženého do Evropy v loňském roce činila 245,5 dolaru (zhruba 5500 Kč) za tisíc metrů krychlových. Firma podle dnešní prezentace předpokládá, že v letošním roce bude cena činit 230 až 250 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Gazpromu se v poslední době daří zvyšovat podíl na evropském trhu navzdory snaze Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu. Dodávky ruského plynu se výrazně zpolitizovaly po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Ilustrační foto

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.

Aksjutin dnes rovněž uvedl, že podíl Gazpromu na dovozu plynu do Číny by se do roku 2035 mohl vyšplhat na 25 procent. Gazprom plánuje koncem letošního roku zahájit dodávky plynu do Číny prostřednictvím nového plynovodu Síla Sibiře.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *