Domů
Společnosti ve světě
IKEA bude od září místo žárovek prodávat výhradně světelné zdroje LED

IKEA bude od září místo žárovek prodávat výhradně světelné zdroje LED

Od příštího měsíce nebudou v řetězci IKEA prodávány halogenové a kompaktní fluorescenční žárovky (běžně nazývané jako úsporné). Švédský nábytkový gigant je globálně nahradí mimořádně efektivními světelnými zdroji LED.

Evropská unie plánovala zákaz prodeje halogenových žárovek od září 2016, ale již dříve v tomto roce ohlásila posunutí tohoto zákazu do roku 2018 z důvodu stále vysoké pořizovací ceny světelných zdrojů LED.

Podle Steva Howarda, ředitele udržitelného rozvoje IKEA, nyní cena a kvalita LED světelných zdrojů dosáhla zlomu, a proto je ta správná doba na přechod.

Vysoké pořizovací náklady LED vynahrazuje jejich mnohem nižší spotřeba a také výrazně delší životnost.

LED světelný zdroj oproti klasickým žárovkám spotřebuje o 85 % méně energie a má v průměru dvacetkrát vyšší životnost. V průměru vydrží 25 000 hodin, což při využití po 3,5 hodiny denně znamená životnost 20 let.

Porovnání klasických žárovek s LED žárovkami. Zdroj: IKEA
Porovnání spotřeby klasických žárovek s LED žárovkami. Zdroj: IKEA

Například ekvivalentem klasické 75W žárovky se svítivostí 1000 lumenů je světelný zdroj LED se spotřebou 13 W, který lze zakoupit za 299 Kč. Halogenová žárovka podobných parametrů lze zakoupit za cenu do 100 Kč, její spotřeba je zhruba 5krát vyšší a životnost 10krát menší.

Podle Howarda velikost řetězce IKEA umožnila snížit náklady na plasty a další složky světelných zdrojů LED na takovou úroveň, že je cena v kombinaci s jejich vlastnostmi více než konkurenceschopná.

„Pokud můžete pomoci zákazníkům šetřit energii a pomoci udělat něco ke změně klimatu, je to správná věc,“ řekl Howard.

Snaha společnosti mít co nejmenší vliv na životní prostředí je patrná i využíváním obnovitelných zdroje energie. Na konci září otevře IKEA v St. Louis nový obchod s 4 000 solárními panely na střeše.

Úvodní fotografie: Håkan Dahlström

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516