Domů
Společnosti ve světě
Nejbohatší Polka versus polský stát: Majitelka Polenergie přechází do ofenzivy

Nejbohatší Polka versus polský stát: Majitelka Polenergie přechází do ofenzivy

Největší polská soukromá energetická společnost Polenergia čelí snaze o její ovládnutí ze strany polského státu. Již během května totiž učinila společnost PGE, největší státní energetická firma v Polsku, nabídku na odkup akcií Polenergie. Začátkem týdne však zareagovala majitelka Polenergie a nabídla akcionářům její firmy o čtvrtinu více než PGE.

Podíl státních firem na dodávkách elektřiny do polské sítě vzrostl loni meziročně o 14 %, již 69 % elektřiny v Polsku je dodáváno do sítě společnostmi vlastněnými státem. Nárůst podílu dodávky státem vlastněných společností v Polsku vyvolává obavy tamního regulátora o zachování konkurenčního prostředí. Vzhledem k aktivitě PGE však může dojít k dalšímu navyšování podílu polských státních energetických společností.

V květnu letošního roku zveřejnila společnost PGE nabídku na odkup akcií společnosti Polenergia, jež mimo jiné provozuje větrné elektrárny o celkovém výkonu 245,3 MW. Společnost PGE přišla s nabídkou 16,29 zlotých za akcii (97,59 Kč). Nabídku PGE však odmítli většinový vlastníci společnosti Polenergia dvojčata Dominika a Sebastian Kulczykovi. Dominika Kulczyková dokonce v pondělí zveřejnila svou nabídku na odkup akcií, kterou chce získat plnou kontrolu nad Polenergií. Akcionáři Polenergie mohou své akcie prodat Kulczykové za 20,5 zlotých za kus (122,82 Kč).

„Polenergia je pro mě dlouhodobou investicí. Plánuji proměnit Polenergii v největší soukromou polskou energetickou skupinu, která bude realizovat své investice nejen v Polsku,“ uvedla ke své pondělní nabídce Kulczyková.

Kulczykovi pod tlakem

Jak informovaly na jaře Hospodářské noviny, polská vláda se snaží na rodinu Kulczykových vyvinout tlak. Úřady vyšetřují prodej chemičky Ciech Janu Kulczykovi předchozím kabinetem v roce 2014 jako pro stát nevýhodný obchod.

Prokuratura se také zajímá, zda poplatky na dálnicích, v nichž má rodinná firma podíl, nejsou příliš vysoké. Kulczykovi jsou v nelehké situaci a státní firma PGE toho nejspíš chtěla využít. Zveřejním své nabídky však dala Dominika Kulczyková jasně najevo polskému státu, že Polenergia není na prodej.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.