Domů
Společnosti ve světě
Rusko čeká složitá cesta k zprovoznění turbín Siemens na Krymu
Plynová turbína Siemens SGT5-8000H. Zdroj: www.energy.siemens.com

Rusko čeká složitá cesta k zprovoznění turbín Siemens na Krymu

Poté, co se Rusku podařilo dostat plynové turbíny na anektovaný Krym navzdory sankcím EU, čeká ruské inženýry řešení náročnějšího problému. Podle informací agentury Reuters se zatím každé uvádění  plynové turbíny Siemens do provozu v Rusku neobešlo bez pomoci samotného výrobce. Siemens však samozřejmě jakoukoliv pomoc s uváděním turbín do provozu kategoricky odmítá.

Společnosti ze zemí EU mají mimo jiné zákaz vyvážet technologie související s energetikou na Krymský poloostrov, Moskvě se však podařilo tento zákaz obejít prostřednictvím dceřiných společností některých společností na ruském území, které tímto zákazem nejsou přímo dotčeny.

Sám Siemens již zahájil právní kroky vůči odběrateli, pro kterého byly původně turbíny určeny. Siemens také hodlá vynaložit veškeré úsilí na bojkotování snahy o uvádění turbín do provozu.

Oslovení odborníci z oboru považují uvedení turbín do provozu bez pomoci Siemensu za velmi náročný, nikoliv však nerealizovatelný úkol. Ruští inženýři se budou muset potýkat s celou řadou technických problémů, celý proces bude také nákladnější a po právní stránce velmi problematický, přesto je uvedení turbín do provozu vlastními silami možné.

Siemens přehodnocuje své další působení v Rusku

Již dříve bylo zjištěno, že turbíny na Krym prodala ruská firma ZAO Interautomatika, ve které Siemens vlastní 45,7% podíl. Dle svých webových stránek nabízí společnost zákazníkům “systémy, které jsou založeny na technologii Siemensu a pod jeho licencí”. Interautomatika měla také hrát klíčovou úlohu při uvádění turbín do provozu.

Siemensu se však v průběhu minulých dní podařilo dosáhnout písemného závazku Interautomatiky, dle kterého má společnost zastavit veškeré aktivity spojené s krymskými turbínami. Dle informací agentury AFP také Siemens odejde z podniku Interautomatika a prozatím pozastaví dodávky elektrárenských zařízení ruským státním společnostem.

Spustí nakonec turbíny Rusové sami?

Pokud jde o samotnou instalaci a spouštění turbín bez spolupráce německého výrobce, Siemens odmítl jakékoliv spekulace o možném budoucím vývoji. Ani ruské ministerstvo energetiky nebylo sdílnější a odmítlo celou záležitost komentovat.

Podle agentury Reuters jednou ze společností, která má zkušenosti s turbínami Siemens, je firma ROTEK, jež je součástí holdingu Renova ruského miliardáře Viktora Vekselberga. Společnost Rotek v současnosti zajišťuje servis 13 obdobných turbín, jako jsou ty čekající na uvedení do provozu na Krymu. Rotek se ovšem také odmítl vyjádřit ke svému případnému zapojení do procesu spouštění krymských plynových turbín.

Pokud se Rusku podaří uvést turbíny plynových elektráren do provozu, prokáže tak svou schopnost efektivně obcházet sankce uvalené ze strany EU a tím také i svou schopnost omezovat reálné dopady sankcí na obyvatele i svou ekonomiku.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vláďa
23. červenec 2017, 06:50

Bezpochyby to dokážou najet. Žádný výrobce nedá z ruky výrobní dokumentaci a technologii výroby materiálů tepelně namáhaných částí. Je to celé akce poněkud krátkozraké. První výměna lopatek a je zařízení na odpis.

C
23. červenec 2017, 14:12

Průšvih je že vzhledem k počtu turbin v Rusku, pokud se Siemens stáhne si dříve či později Rusové zajistí technickou dokumentaci, nějak průmyslová špionáž, reverzní inženýrství, přes složitost to nemůže být nevyrobitelné. To by se ten stroj musel jedině zničit.

Obchod s některými zeměmi a moderní technologií je vždycky risk, nebudu říkat kdo je a kdo není v právu, protože celá ta Krymská aféra je totálně ujetá (Krym měl zůstat když už tak nezávislý, což asi 23 hodin byl, ne hned šup do Ruska), ale pokud se zavedou sankce tak takovéto celky kde víme že je nebezpečí že budou použity v rozporu se sankcemi, se dodávat nemají.

Je dost otázka jestli se vůbec dají vůči zemi jako je Rusko efektivně uplatňovat sankce bez pomoci Číny a dalších zemí, nebo jestli vůbec mají reálný dopad, mohou něco zpomalit ale ne zastavit (viz KLDR), toto navíc není něco kde by se dalo Rusko citelně zasáhnout, obejde to. Aby nějaká protiruská sankce měla účinek je třeba zasáhnout jejich exporty surovin. Což by nejspíše vedlo k odvětě v podobě uzavření hedvábné stezky, jižní větev asi ještě v provozu není a i kdyby máte tam limit na Bosporu a Turecko se kterým se EU více a více hádá.

Dostáváme se do stále horší a horší situace, potřebujeme diverzifikovat zdroje surovin energií, transportní trasy a podobně. Zatím se EU zvládla dostat na kordy s kýmkoliv kolem. S Ruskem o bezcenné území východní Ukrajiny, s Tureckem kvůli politickým změnám, s Izraelem se rozchází dlouhodobě, Střední východ je nepoužitelný, než se do věci vložil president Francie tak to vypadalo na škaredou roztržku s USA... My jsme se rozhádali vlastně s každým kolem kdo je schopen dodávat energie (A Libyi pro jistotu vybombardovalo Spojené království a Francie), takže nám zbývá tradiční dodavatel Rusko, kde vládne alespoň trocha pragmatismu v tomto, nic jiného nezbývá.

Tohle jsou problémy, Siemenovic turbína na Krymu je jenom špička ledovce.

Josef
25. červenec 2017, 00:26

Ono hlavně dělat sankce na jednoho z nejvyspělejších výrobců energií na světě je trochu trapné. Rusko je zcela energeticky samostatné na rozdíl od EU s její energetickou politikou velkého skoku.... Kdyby se EU a USA starali sami o sebe, nemusel by zemřít milion lidí na středním východě a severní Africe. Na středním východě by vládli diktátoři, byl by tam klid a pořádek . Dnes tam vládne Islám a terorismus a do EU míří miliony muslimů se středověkým myšlením. To samé platí o Ukrajině umělý zaostalý nefunkční stát jehož vláda v něm násilím drží miliony lidí. A západ mu pomáhá tak, že z něho saje kvalifikovanou pracovní sílu a vyzbrojuje ho. Takže životní úroveň ukrajinců jde od 10 k 5, ale vláda má dost zbraní aby je mohla utlačovat. Skutečně skvělá politika.

Pavel
30. červenec 2017, 19:51

Tak rusáci jsou "nejvyspělejší výrobce energie"? V tom případě je poněkud směšné, že nedokáží energií zásobovat Krym, který přepadli a okupují. To za prvé a za druhé. Tvrdit, že když na středním východě vládli diktátoři tak tam byl klid může jen vylízaný kretén, který nemá ani minimální pojem a o současné a nedávné situaci v oblasti. Právě ti diktátoři dovedli země kde vládli do stavu totálního rozvratu. Co následovala byly občanská válka. V sýrii nikdo nezashoval, přesto bylo masovým vrahem asadem a za pomoci rusáků vyvržaděno půl milionu obyvatel a miliony se daly na pochod do Evropy. V Libyi byla stejná situace. Vypukla občanská válka, díky devastaci země způsobené psychopatem kaddáfím, a Libyjci si můžou gratulovat, že ho západ zlikvidoval dřív, než stačil rozpoutat vraždné orgie podobně jako asad. A opravdu jen vylízané hovado může označovat Ukrajinu za nefunkční o nějakém násilí nemluvě. Násili se široce uplatňuje na východ od Ukrajiny, tj. v Rusácku.

Peppa
23. červenec 2017, 21:18

Já bych jim pomohl, vzal bych si na to pořádné kladivo!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se