Domů
Společnosti ve světě
Výrobce větrných turbín Gamesa roste, výsledky za 1Q jsou pozitivní

Výrobce větrných turbín Gamesa roste, výsledky za 1Q jsou pozitivní

Gamesa začala první čtvrtletí letošního roku slibnými výsledky. Čistý zisk meziročně vzrostl o 15 %, zatímco celkové tržby vzrostly o 30 %. Zisky společnosti Gamesa by byly ještě vyšší, pokud by byly očištěny o vliv společného byznysu Adwen, který vytvořila Gamesa s francouzskou Arevou. 

Gamesa, která je jedním z hlavních evropských výrobců větrných turbín, v prvním čtvrtletí prodala větrné elektrárny o celkovém výkonu 1061 MWe, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 49 %. Společnost díky tomu zaznamenala historicky nejvyšší zisk před zdaněním a úroky, který činil 119 mil. EUR (nárůst o 81 % oproti loňskému roku).

Výsledky Gamesy jsou již se započtením společného byznysu Gamesy s Arevou jménem Adwen, který byl založen v květnu loňského roku. Bez započtení vlivu Adwenu došlo k meziročnímu nárůstu čistého zisku celkem o 82 %.

Onshore větrný park. Zdroj: Statkraft

Po oznámení výsledků vzrostla cena akcií o 4 %. Akcie Gamesy si velice dobře vedly i v loňském roce, kdy za celý rok přidaly cca 110 %. Spolu s nimi se dařilo i dalším výrobcům větrných elektráren Nordex a Vestas. Na cenu akcií měly vliv i zprávy o tom, že část společnosti Gamesa převezme německý Siemens. Celý proces převzetí se však podle posledních zpráv protahuje.

Španělský výrobce větrných turbín Gamesa se postupně odvrací od svého domácího trhu a snaží se více svých elektráren dodávat do mimoevropských zemí. Jak jsme již dříve informovali, ve Španělsku není v současné době pro výstavbu větrníků ideální prostředí. V loňském roce klesl výkon nově instalovaných větrných turbín na 0 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se