Domů
Společnosti
Britská ropná firma Shell výrazně zvýší dividendu a posílí odkup svých akcií
Shell, autor: Lee Jordan
Zdroj: Shell, Autor: Lee Jordan

Britská ropná firma Shell výrazně zvýší dividendu a posílí odkup svých akcií

Společnosti
Bez komentáře
14. červen 2023, 10:35
ČTK

Britská ropná a plynárenská společnost Shell výrazně zvýší dividendu a posílí také odkup svých akcií. Produkci chce držet na stabilní úrovni do roku 2030, uvedla ve svém dnešním sdělení. Generální ředitel Wael Sawan se tak podle agentury Reuters snaží znovuzískat důvěru investorů, kterou nalomil jeho plán energetické transformace. Shell patří k největším energetickým společnostem na světě.

Shell uvedl, že zvýší celkovou odměnu akcionářům na 30 až 40 procent objemu svých hotovostních toků, zatímco dosud byl tento podíl stanoven na 20 až 30 procent. Plán zahrnuje zvýšení dividendy o 15 procent a posílení programu odkupu vlastních akcií od druhého čtvrtletí na pět miliard dolarů (bezmála 111 miliard dolarů) ze čtyř miliard USD v posledních čtvrtletích.

Odkup akcií přispívá k růstu jejich ceny, protože je jich méně v oběhu. Kapitálové výdaje se v letech 2024 a 2025 sníží na 22 až 25 miliard dolarů ročně ve srovnání s plánovanými 23 až 27 miliardami dolarů letos, uvedl Shell.

Firma zopakovala svůj cíl stát se do roku 2050 společností s nulovými emisemi. Skupina uvedla, že udrží produkci ropy na stabilní úrovni do roku 2030 a že rozšíří své podnikání v oblasti zemního plynu. Chce si tak obhájit pozici největšího světového hráče v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se