Domů
Společnosti
KBC, belgická matka ČSOB, končí s investicemi do uhlí
Věž KBC v Antverpách. Autor: Fred Romero

KBC, belgická matka ČSOB, končí s investicemi do uhlí

Belgická KBC, dceřiná společnost KBC Group, která je druhým největším bankovním a pojišťovacím subjektem na belgickém trhu, oznámila minulý týden odklon od investování do uhlí. Krok přišel poté, co česká odnož aktivistické skupiny Greenpeace vyvěsila na budovu centrály banky banner, který nabádal vstupující, aby volili vchod označený „coal“ nebo „renewables“.

Skupina KBC, která je osmnáctou největší bankou v Evropě a jedním z hlavních hráčů v oblasti finančnictví ve střední a východní Evropě (u nás reprezentována bankou ČSOB), reagovala na tlak vyvolaný Greenpeace pouhých několik hodin po vyvěšení bannerů nad vchod centrály v Bruselu.

Aktivisti české pobočky Greenpeace, znepokojení riziky dalšího investovaní do uhelných společností v České republice, nabádali svými bannery, aby vstupující do budovy zvolili jeden ze dvou vchodů, z nichž nad prvním visel banner s nápisem „coal“, přičemž druhý byl označen jako vstup pro „renewables“. Upozorňovali tak na to, že zatímco dvě další hlavní banky Belgie již zastavily uhelné investice, KBC, která je jedním z hlavních hráčů financování energetického sektoru v Česku, s tímto krokem stále otálí. Organizace poukázala na klimatická i finanční rizika těchto investic, na to, že v Česku je i nadále kolem 40 % domácností vytápěno uhlím a na mizení obcí v oblasti Severních Čech z důvodu těžby.

Bannery vyvěšené nad vchod centrály skupiny KBC. Zdroj: Greenpeace

KBC nyní rozhodla o dalším neinvestování do nových projektů spojených s uhlím. Podle člena zastupitelstva města Litvínov a vedoucího energetické kampaně Greenpeace Česká republika bude pro těžbu uhlí v severočeské oblasti několik příštích let klíčových.

„Pokud nebudou doly v následujících pěti letech rozšířeny, bude to znamenat konec společnosti Czech Coal … Czech Coal je však financována skrze ČSOB, která je vedena skupinou KBC.“

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace Česká republika

Trend odklonu investic pokračuje

Odklon od investování a pojišťování společností zabývajících se těžbou a zpracováním uhlí je se začíná v Evropě projevovat ve stále větší míře. Pojišťovací gigant Allianz například přestává nabízet pojištění uhelných dolů a elektráren a norský ropný fond zavedl takzvané „uhelné kritérium“ a postupně deinvestuje z uhelných společností. Belgická KBC rozhodnutí o zastavení investic s platností již od června 2018 v minulosti naznačila, oficiální oznámení ale přišlo až nyní. Ve svém prohlášení KBC reaguje na protest a zaručuje, že investovat nebude jen do zcela nových, tedy ne již probíhajících, projektů, a to ve světle obav o to, aby náhle „40 % Čechů nezůstalo bez tepla“.

Autor úvodní fotografie: Fred Romero @flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se